Aké sú najčastejšie bakteriálne infekcie u psov?

29. 3. 2022 · 5 minút na prečítanie

Odlišovanie príznakov boreliózy od salmonelózy nie je jednoduché. Je dôležité, aby každý majiteľ poznal príznaky vážnych infekcií a vedel, kedy je nevyhnutné vyhľadať pomoc veterinára.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Aké sú najčastejšie bakteriálne infekcie u psov?

Rozlíšenie príznakov boreliózy od salmonelózy alebo leptospirózy nie je jednoduché. Každý majiteľ by mal poznať základné prejavy bakteriálnych infekcií a vedieť, kedy ísť k veterinárovi.

Princíp bakteriálnych infekcií

Baktérie ovládajú našu planétu. Bez nich by sme ani neboli schopní účinne stráviť potravu. Ale tak, ako sú pre nás niektoré baktérie nenahraditeľné, iné nám môžu poriadne skomplikovať život, dokonca ho aj vážne ohroziť. Psy sa zvyčajne nakazia bakteriálnymi infekciami z kontaminovanej stojatej vody alebo z kontaktu s močom iných zvierat infikovaných baktériami. Môžu sa tiež nakaziť uhryznutím alebo párením s inými nakazenými psami.

Antibiotiká účinkujú na každú z týchto chorôb práve preto, že ide o bakteriálne infekcie. Veterinárny lekár však vždy volí antibiotiká v závislosti od povahy ochorenia, plemena psa, jeho veku a celkového zdravotného stavu.

V prípade šteniat, starších psov, alebo psov s inými zdravotnými problémami, alebo zníženou imunitou, choďte k veterinárovi hneď, ako spozorujete prvé príznaky. Bakteriálne infekcie môžu mať pre nich vážnejší dopad ako pre zdravé dospelé psy.

Aké sú najčastejšie bakteriálne infekcie, ktoré môže váš pes dostať?

Borelióza

Túto chorobu netreba dlho predstavovať, pretože ju poznáme aj my ľudia. Lenže zatiaľ čo my ľudia vieme o každom kliešťovi a sledujeme typické červené pravidelné kruhy na koži, u psov to neplatí.

 

Jeden infikovaný kliesť môže predstavovať vážne riziko pre vášho psíka

 

Ako rozpoznať boreliózu

Cez srsť nevidíme červené kruhy a určite nevieme o každom kliešťovi, ktorý sa usídlil v srsti nášho chlpáča. Nie každý kliešť prenáša baktérie boreliózy, ale u psov je to veľmi častá infekcia. Preto nám na posúdenie zostávajú pomerne všeobecné a nevýrazné príznaky: nechutenstvo, letargia, horúčka, únava a extrémna ospalosť.

Máloktorý chovateľ ide k veterinárovi s konkrétnym podozrením, zvyčajne lekárovi opíše zmenu správania a vitality psa a lekár potom boreliózu odhalí až na základe vyšetrenia.

Ako rozpoznať boreliózu

Cez srsť nevidíme červené kruhy a určite nevieme o každom kliešťovi, ktorý sa usídlil v srsti nášho chlpáča. Nie každý kliešť prenáša baktérie boreliózy, ale u psov je to veľmi častá infekcia. Preto nám na posúdenie zostávajú pomerne všeobecné a nevýrazné príznaky: nechutenstvo, letargia, horúčka, únava a extrémna ospalosť.

Máloktorý chovateľ ide k veterinárovi s konkrétnym podozrením, zvyčajne lekárovi opíše zmenu správania a vitality psa a lekár potom boreliózu odhalí až na základe vyšetrenia.

Očkovanie psov proti borelióze

Na rozdiel od ľudí, ktorí nemajú vakcínu proti lymskej borelióze, domáce zvieratá môžu byť proti nej očkované. Rozhodne je to ochrana, ktorá stojí za zváženie.

Salmonelóza

Aj túto chorobu zdieľame so zvieratami. Zatiaľ čo ľuďom stačí napríklad nedostatočne tepelne upravené infikované mäso, zvieratá sa najčastejšie nakazia kontaktom s infikovanými výkalmi. Baktérie salmonely sú veľmi odolné a navyše u úplne zdravých jedincov sa môžu v tele hostiteľa zdržiavať pomerne dlho bez toho, aby bolo zviera viditeľne choré.

Ako rozpoznať salmonelózu

Ak je zviera bez príznakov, prítomnosť salmonely odhalí len vyšetrenie veterinárnym lekárom. Ak však salmonela aktívne napadne hostiteľa, prezradí ju silná a agresívna hnačka. Medzi ďalšie prejavy patrí horúčka, zimnica, schvátenosť a nechutenstvo. Niekedy salmonelóza napadne kĺbový aparát a kĺby sú potom opuchnuté, bolestivé a teplé na dotyk. V niektorých prípadoch sa nemusí dostaviť ani typická hnačka.

Apatia u psa je vždy vážny príznak

Leptospiróza

Leptospiróza,  môže byť pre zviera závažným život ohrozujúcim ochorením. Tieto baktérie sa často nachádzajú v kalužiach a malých rybníkoch, kam sa dostávajú močom voľne žijúcich infikovaných zvierat, zvyčajne hlodavcov. Baktérie Leptospira napádajú vnútorné orgány a môžu ich trvalo poškodiť.

 

Ako rozpoznať leptospirózu

Rozsah príznakov tejto infekcie je pomerne široký, od  bezpríznakového priebehu až po svalové kŕče, únavu, apatiu, hnačku, horúčku a nechutenstvo. Môže sa vyskytnúť aj zažltnutie alebo začervenanie očných bielok.

Včasná liečba antibiotikami zabráni poškodeniu vnútorných orgánov, takže aj pri menej akútnych príznakoch je vždy najlepšie ísť ihneď k veterinárovi. Ak sú obličky alebo pečeň už poškodené, veterinárny lekár musí zachrániť (aspoň čiastočne) aj ich funkciu.

Očkovanie proti leptospiróze

Práve kvôli závažným následkom spočiatku plíživého a nenápadného ochorenia je očkovanie proti baktériám leptospiry dokonca povinné.

Stafylokoková infekcia

So zvieratami máme spoločné aj stafylokoky. Žijú na povrchu tela ľudí aj zvierat. Problém však nastáva, keď sa pomnožia napríklad v otvorenej rane. Vtedy sa infekcia dostane do tela.

U psov sa dajú rozpoznať podľa svrbenia a začervenania kože, nadmernej straty srsti, lysín v srsti, alebo povrchových vredov. V závislosti od stupňa infekcie sa potom liečia buď antibiotickou masťou, alebo šampónom, alebo vnútorne podávanými antibiotikami. Ak sa však infekcia zistí v neskorom štádiu, nie je zriedkavá hospitalizácia s otravou krvi aj lekársky zákrok .

Dôslednou starostlivosťou o rany môžete predísť stafylokokovej infekcii.

Infekcie E. coli (kolienteritída)

Ide o celú skupinu baktérií nazývaných enterokoky, pretože žijú v tráviacom trakte. Niektoré patogénne kmene, ako napríklad dobre známa Escherichia coli, môžu spôsobiť kolibacilózu alebo kolienteritídu. Čo to znamená? Väčšina kmeňov E. coli a iných enterokokov je prirodzenou a žiaducou súčasťou tráviaceho traktu cicavcov. Môže sa však objaviť patogénny (choroboplodný) kmeň, ktorý je agresívny a napáda nielen tráviaci trakt, ale často aj močové cesty, a organizmus začne reagovať, aby sa týchto baktérií zbavil. To sa zvyčajne prejavuje hnačkou.

Bolestivé močenie, hnačka, vracanie a zriedkavejšie horúčka, nechutenstvo a apatia. Najmä u šteniat alebo psov so zníženou imunitou sa musí začať konať rýchlo, pretože môže dôjsť k sepse. Tak ako všetky vyššie uvedené ochorenia, aj kolienteritída sa lieči antibiotikami.

Kedy ísť k veterinárovi

Príznaky bakteriálnych ochorení sa často prelínajú a sú ľahko zameniteľné alebo veľmi nejasné. Akonáhle máte pocit, že váš pes nie je vo svojej koži, nechce jesť, má hnačku, klepe sa, nereaguje ako zvyčajne, choďte k veterinárovi.

Vzhľadom na predpokladanú infekčnú povahu ochorenia psa vždy vopred informujte veterinára, aby mohol zabrániť možnému šíreniu infekcie vo svojej ordinácii.

U šteniat, seniorov, alebo psov s inými zdravotnými problémami, alebo zníženou imunitou, choďte k veterinárovi hneď, ako spozorujete prvé príznaky. Bakteriálne infekcie môžu mať pre nich vážnejší dopad ako pre zdravé dospelé psy.

Ďalšie články k téme Aké sú najčastejšie bakteriálne infekcie u psov?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora