Aj Vás už skolila? Chrípka

Bolí vás celé telo, nevládzete sa hýbať, bolí vás v krku a máte vysokú horúčku? Tak máte pravdepodobne chrípku. Toto vírusové ochorenie je počas chladnejších mesiacov bežné a je veľmi ľahké sa nakaziť. O to je ochorenie nebezpečnejšie a neradno ho podceniť.
Kde môžete chytiť vírus chrípky?
Cestujete hromadnou dopravou, pracujete v uzavretých priestoroch, či vo veľkých kolektívoch? Všetky tieto miesta majú veľký potenciál na rozširovanie chrípky. K prenosu dochádza kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašlaním). Uvoľňujú sa malé množstvá hlienu, ktoré sa dostávajú do prostredia a do dýchacích ciest ľudí. Ďalšou možnosťou prenosu sú napr. kľučky na dverách alebo držadlá v mestskej hromadnej doprave. Po prieniku cez horné dýchacie cesty sa vírus postupne presúva ďalej do dolných dýchacích ciest a do celého tela.
Ako spoznáme, či ide o chrípku?
Vysoké teploty (až 39 °C), bolesti hlavy, závrate, neschopnosť pohybu, bolesti v krku – to sú hlavné príznaky chrípky. Ich nástup je veľmi rýchly, zvyčajne už po niekoľkých hodinách od infikovania sa, maximálne po 1-2 dňoch. Neskôr sa môže pridať upchatý nos a kašeľ.
Pre koho je chrípka nebezpečná?
Starší ľudia, pacienti s ochorením srdca, ciev, obličiek, pľúc a detskí pacienti sú rizikovými kategóriami v boji proti chrípke. Riziko predstavuje aj pre tehotné ženy. Títo pacienti by mali čo najskôr navštíviť svojho lekára, aby sa predišlo komplikáciám spojeným s týmto ochorením. Priebeh chrípky môže komplikovať aj zápal pľúc, priedušiek alebo stredného ucha.
Všetci títo pacienti by mali v prestihu absolvovať očkovanie proti chrípke, ktoré je preplácané všetkými zdravotnými poisťovňami a preto pre pacientov zadarmo.

Čo robiť, keď už prepukla?
Základom liečby je určite oddych, pravidelné vetranie miestností a dostatočný príjem tekutín. Z tekutín uprednostnite bylinné čaje. Lipa pomôže vypotiť sa, šalvia sa postará o zapálené hrdlo, skorocel o kašeľ a pod. S tým, akú bylinu si vybrať, a na aký typ problému, vám radi pomôžu lekárnici v najbližšej lekárni.
Teplotu znižujte až nad 38 °C, obyčajne prípravkami s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu. Pri nižšej teplote teplotu neznižujte, nechajte imunitný systém bojovať s chorobou. Nezabudneme dopĺňať vitamín C a D. Tieto vitamíny podporujú imunitu. Dávkovanie vitamínu D však neprekračujte a dodržujte odporúčané denné množstvá, pretože na rozdiel od vitamínu C sa nevylučuje močom.
Z prírodných prípravkov na imunitu môžete použiť hlivu ustricovitú, rakytník a echinaceu. Echinacea sa odporúča používať krátkodobo (maximálne jeden mesiac), kvôli jej škodlivým účinkom na pečeň pri dlhodobom užívaní.
Pri kombinovaných prípravkoch na chrípku a nachladnutie sa odporúča opatrnosť, kvôli nevhodným kombináciám s mnohými liekmi na recept. Odporúča sa poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Príznaky ako sú kašeľ, upchatý nos, bolesť, liečime prípravkami z lekárne na to určenými. Ak sa ani po 3 dňoch nezlepšuje váš stav, odporúča sa navštíviť lekára.
Antibiotiká na chrípku nezaberajú
Keďže chrípka je vírusové ochorenie, antibiotiká na jej liečbu neúčinkujú. Ich použitie má sekundárny charakter; dávajú sa ako prevencia pred inými bakteriálnymi zápalmi, ktoré sa pri zníženej imunite môžu vyskytnúť (zápal pľúc, stredného ucha).
6 rád ako sa chrániť:
- Dôležité je dodržiavať hygienu, pravidelne si umývať ruky.
- Počas sezóny chrípky sa odporúča vyhýbať sa podujatiam s veľkým počtom ľudí.
- Odolnosť nám zvýši aj pravidelný pohyb a otužovanie.
- Nezabudnite sa obliekať primerane, podľa teploty a predpovede počasia.
- Počas chladných mesiacov a v období chrípky sa odporúča zvýšiť prijaté množstvo vitamínov.
- Pre rizikové skupiny sa odporúča očkovanie.
Dodržanie týchto základných zásad nám pomôže prečkať toto obdobie plné chrípky a predísť vynechaným hodinám v škole či práci.