Prechladnutie nie je chrípka. Viete ich rozlíšiť?

26. 10. 2021 · PharmDr. Lenka Globanová · 4 minúty na prečítanie
 • chrípka
 • horúčka
 • prechladnutie

Necítite sa dobre, bolí vás hlava, škriabe v krku a máte teplotu. Najrozumnejšie by bolo zostať doma s plným džbánom čaju s citrónom a liečiť sa. Ruku na srdce, koľkí z nás tak aj skutočne urobia? Vďaka dnešnej uponáhľanej dobe si to málokto môže dovoliť. Ako rozpoznáme, kedy je to ešte len bežné prechladnutie alebo už máme čo dočinenia s chrípkou?

Prečo virózy útočia najmä v jesenných a zimných mesiacoch?

Počas chladnejších mesiacov sa zdržiavame viac vnútri ako vonku, často vo veľkých kolektívoch. V uzavretých a zle vetraných priestoroch majú nákazy lepšie šancu šíriť sa. Nižšie teploty navyše vysušujú sliznice dýchacieho systému, vďaka čomu sa vírusy jednoduchšie usídľujú. Ďalším dôležitým faktorom je, že na Slovensku k nám v období od novembra do marca preniká málo slnečných lúčov, ktoré podporujú tvorbu vitamínu D, v našom tele dôležitého pre imunitu.

Ochorieť sa dá veľmi ľahko

Prechladnutie a chrípka patria k najčastejším infekčným chorobám šíriacim sa vzduchom. Prenášajú sa veľmi jednoducho –  kvapôčkovou infekciou, keď sa do ovzdušia dostane infikovaný hlien z dýchacích ciest (úst a nosa) chorého. Takúto osobu hneď spoznáte –  zvyčajne kýcha a kašle na všetky strany. Kým pri prechladnutí môže ísť o množstvo rôznych typov vírusov, pri chrípke poznáme tri základné typy vírusov chrípky (A, B, C), ktoré dokážu meniť svoju podobu. K nákaze prispieva aj nedostatočná hygiena rúk, nakoľko tieto drobné kvapky majú schopnosť dlhú dobu prežívať na kľučkách, klávesniciach počítačov, držadlách v prostriedkoch hromadnej dopravy a podobne.

Chrípku netreba podceňovať

Chrípka je závažné ochorenie celého tela, preto ju musíme poctivo vyležať. Človeka prekvapí náhle – nástup trvá niekoľko hodín až 3 dni. Ľahko sa môže stať, že z práce odchádzate zdraví a po príchode domov máte doslova problém sa pohnúť.

Asi najviac tento stav vystihuje prívlastok „bolí ma celý človek“. Pridá sa zimnica, triaška a prudko stúpajúca teplota (39 až 40º C). Chorý sa cíti veľmi unavený, má bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Prítomné bývajú aj ďalšie príznaky ako suchý a dráždivý kašeľ (môže pretrvávať až niekoľko týždňov), bolesť na hrudníku zhoršujúca sa pri kašli, pocit sucha a škriabania v hrdle. Niekedy sa môže objaviť i nádcha. Typická je aj strata chuti do jedla a bolesť očí.

Ako dlho sa chrípka lieči?

Ako sa hovorí, bez lekára týždeň a s lekárom sedem dní. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, po uplynutí tohto obdobia by mali príznaky chrípky ustúpiť. Môže však trvať dva až štyri týždne, kým dôjde k úplnému uzdraveniu.

Prechladnutie sa môže v niektorých prípadoch podobať na chrípku


Nevzniká však náhle z plného zdravia a je obmedzené len na horné dýchacie cesty. Zasiahne nás pri oslabení imunitného systému stresom alebo chladom, kedy sa nedokážeme účinne brániť voči infekciám. Zvyčajne má pozvoľný priebeh. Prejavuje sa nádchou, kýchaním, slzením očí a škriabaním v hrdle. Môže byť prítomný aj kašeľ. Teplota zvyčajne nebýva vyššia ako 38ºC (alebo sa nevyskytuje vôbec) a objavuje sa 1 až 2 dni po začiatku nádchy. Príznaky bežného prechladnutia trvajú kratšie (približne týždeň) a závažnejšie komplikácie sa vyskytujú zriedka. Rýchlejšie dochádza aj k plnému uzdraveniu.

Kedy treba vyhľadať lekára?

 • Horúčka pretrváva dlhšie ako 3 – 4 dni.
 • Kašeľ trvá dlhšie ako dva až tri týždne.
 • Veľké bolesti pri prehĺtaní.
 • Dlhotrvajúca nádcha a bolesti hlavy.

Antibiotiká na virózy neúčinkujú

Preto sa nehnevajte, ak odchádzate z ambulancie bez takéhoto lekárskeho predpisu.  Lekár by ich mal naordinovať iba v prípade, ak sa pridruží bakteriálna komplikácia ako zápal pľúc, stredného ucha, kĺbov či srdca.

Ako sa môžeme pred virózami chrániť?

Najdôležitejšiu úlohu v boji s infekciami zohráva náš imunitný systém. Na jeho oslabovaní sa významne podieľa stres a nadmerná fyzická a psychická záťaž. V rámci prevencie sa odporúča dostatočný prísun vitamínov a minerálov najlepšie v prirodzenej forme v ovocí a zelenine, dostatok spánku a pohybovej aktivity.

Lekári uvádzajú, že najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Odporúča sa u ľudí, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií, resp. tých, ktorí sú najviac vystavení riziku nákazy.

Zdravý organizmus si s takýmito infekciami dokáže hravo poradiť, majú miernejší priebeh alebo sa neprejavia vôbec. V kritickom období treba o to viac dodržiavať základné hygienické návyky a podľa možnosti sa vyhýbať miestam, kde sa zdržuje viac ľudí.Ďalšie články k téme Prechladnutie nie je chrípka. Viete ich rozlíšiť?

 • Aj Vás už skolila? Chrípka

  Aj Vás už skolila? Chrípka

  · 4 minúty na prečítanie
  • chrípka
  • horúčka
  • kašeľ

  Bolí vás celé telo, nevládzete sa hýbať, bolí vás v krku a máte vysokú horúčku? Tak máte pravdepodobne chrípku. Toto vírusové ochorenie je počas chladnejších mesiacov bežné a je veľmi ľahké sa nakaziť. O to je ochorenie nebezpečnejšie a neradno ho podceniť.

 • Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

  Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

  · 5 minút na prečítanie
  • horúčka
  • lieky
  • chrípka

  Horúčka samotná nie je ochorením, ide o prejav aktivity imunitného systému. U detí je dôležité vedieť správne zmerať teplotu a vhodne ju liečiť.

 • Pozor: Horúci nápoj nie je obyčajný čaj!

  Pozor: Horúci nápoj nie je obyčajný čaj!

  · 6 minút na prečítanie
  • chrípka
  • horúci nápoj
  • paracetamol
  • prechladnutie

  Zimné a chladné počasie so sebou prináša vysoký výskyt ochorení horných a dolných dýchacích ciest. Organizmus čelí množstvu, viac ako 200 druhom baktérií a vírusov, pričom asi najčastejším pôvodcom infekcií je rinovírus. Tieto vírusy vyvolávajú zvýšenú teplotu, nádchu, kašeľ, slabosť, škriabanie a bolesť v krku. Ak sa ochorenie podchytí včas, je možné prekonať ho správnou...

PharmDr. Lenka Globanová