10 dôvodov, prečo potrebujete vitamín D a tipy, ako ho doplniť

23. 11. 2023 · 6 minút na prečítanie

Vitamín D patrí medzi najdôležitejšie prvky pre ľudský organizmus. Napriek tomu trpíme jeho  nedostatkom. Prečo a ako by sme si ho mali dopĺňať?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
10 dôvodov, prečo potrebujete vitamín D a tipy, ako ho doplniť

Vitamín D, známy aj ako slnečný vitamín, patrí medzi najdôležitejšie prvky pre ľudský organizmus. Napriek tomu podľa viacerých lekárov a vedcov trpíme jeho vysokým nedostatkom.

Prívlastok slnečný totiž nedostal len tak. Slnko je jednou z mála prirodzených ciest, akou môžeme vitamín D získať. Vďaka UVB žiareniu sa tvorí v našej koži, a to najmä v letných mesiacoch. V našom podnebí však slnečné žiarenie pre dostatok vitamínu D nie je dostačujúce ani v lete, nieto ešte na jeseň a v zime. Prečo a ako by sme mali dbať na jeho pravidelné dopĺňanie?

1. Pre správnu funkciu svalov a kostí

Vitamín D hrá nezameniteľnú rolu pri vstrebávaní vápnika, čím znižuje riziko oslabenia kostí a zubov. Taktiež pomáha regulovať hladiny vápnika a fosforu v krvi, čím prispieva k normálnemu rastu a obnove kostného tkaniva. Práve preto má veľký význam v prevencii osteoporózy. Okrem toho pomáha regulovať kontrakciu svalov, ktorá je dôležitá najmä pre športovcov a starších ľudí pri pádoch.

2. Pre posilnenie imunity

Vitamín D sa priamo podieľa na budovaní prirodzenej imunity. Vďaka nemu sa jednoduchšie vysporiadate s nachladnutím, chrípkou či inými útočiacimi infekciami. Mimoriadne účinný je v osvedčenej kombinácii s céčkom. Pokiaľ sa začnete cítiť choro, je ideálne nasadiť do boja vyššie dávky vitamínu C. Neskôr, keď nastane zlepšenie, pridajte k liečbe déčko, aby ste podporili prirodzenú regeneráciu organizmu. D vitamín si poradí aj zo závažnejšími ochoreniami – dôležitú úlohu hrá pri prevencii rakoviny hrubého čreva, prostaty, pankreasu a prsníka.

3. Pre krásnu a zdravú pleť

Vitamín D nie je len stavebným kameňom pre naše kosti a svaly, ale má tiež významný vplyv na zdravie a vzhľad pleti. Jeho úbytok preto najsilnejšie pocíti suchá pleť, ktorá v rámci deficitu môže bojovať s vyrážkami, vznikom nežiadúcich pigmentácii a ochorení kože, ba dokonca s predčasným starnutím. Avšak, ak sa rozhodnete rýchlo načerpať vitamín D pre svoju pleť zo slnka, nezabudnite na SPF krém.  Predchádzate tak poškodeniu pokožky a riziku rakoviny kože. Vitamín D taktiež podporuje prirodzenú obranyschopnosť pokožky proti mikroorganizmom. Jeho protizápalové vlastnosti sú obzvlášť dôležité pri liečbe akné alebo psoriázy.

4. Pri prevencii cukrovky

Vitamín D sa čoraz viac považuje za faktor, ktorý by mohol mať pozitívny vplyv na riadenie a potenciálne prevenciu cukrovky, najmä typu 2. Podporuje sekréciu a funkciu inzulínu, čo je hormón, ktorý reguluje hladinu glukózy v krvi. Pri nedostatočnej hladine vitamínu D môže dochádzať k zhoršenej funkcií pankreasu, kde sa inzulín produkuje, a to môže viesť k vzniku cukrovky typu 2. U ľudí s cukrovkou môže preto adekvátna hladina vitamínu D pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť citlivosť na inzulín.

5. Pre udržanie krvného tlaku pod kontrolou

Keďže vitamín D pomáha obličkám riadiť hladiny minerálov, ako sú vápnik a fosfor, ovplyvňuje aj tlak krvi. Niektoré štúdie ukázali, že ľudia s dostatočnou hladinou vitamínu D majú často nižší krvný tlak a menšie riziko vzniku hypertenzie. Vitamín D prispieva k uvoľneniu ciev, čo umožňuje krvi prúdiť ľahšie, a tým znižovať tlak na steny ciev.

6. Pre normálnu funkciu pokožky

Vitamín D spoľahlivo účinkuje pri liečbe kožných ochorení, ako je psoriáza, vitiligo, lupus či keratóza. Podporuje obnovu pokožky tým, že zasahuje do procesu rastu kožných buniek. Má protizápalové vlastnosti, ktoré napomáhajú zmierniť začervenanie a opuch spôsobené rôznymi druhmi podráždenia alebo ekzémov. Posilňuje prirodzenú obranyschopnosť pokožky proti patogénom.

7. Proti zubnému kazu

Fosfor a vápnik, ktoré pomáha vitamín D regulovať, sú nevyhnutné pre silnú a odolnú zubnú sklovinu. Taktiež podporuje funkciu slinných žliaz a má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť predchádzať zubným chorobám ako je parodontitída.

8. Podpora mentálneho zdravia

Déčko má preukázateľne pozitívne účinky na centrálny nervový systém. Je nevyhnutné pre normálny vývoj mozgu a podieľa sa na prevencii a liečení neurologických porúch, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Je súčasťou procesov, ktoré ovplyvňujú pamäť, učenie a schopnosť spracovávať informácie. Svojou prítomnosťou vitamín D pomáha zabezpečovať, aby mozog fungoval na svojom vrchole, či už ide o obnovu po zranení alebo každodenné mentálne funkcie. Naopak, jeho deficit spôsobuje vyčerpanosť a depresívne ladenie. Aj preto sa často spája s takzvanou „jesennou únavou“, ale aj chronickou únavou.

9. Nevyhnutný pre správny vývoj a rast detí

Jeho dopĺňanie počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka a tiež zabezpečuje, že mlieko obsahuje jeho dostatočné množstvo pre zdravý rast a vývoj dojčaťa. Odborníci neustále zdôrazňujú súvis podávania vitamínu D deťom s predchádzaním viacerým problémom, ako je napríklad krivica. Tá zvyčajne začína okolo tretieho mesiaca, najčastejšie sa prejaví približne v ôsmom mesiaci. Nedostatkom déčka sú najviac ohrozené nedonosené deti a tie, ktoré rýchlo rastú.

10. Pre alergikov

Nízka hladina vitamínu D sa dáva do priameho súvisu so vznikom alergií u detí i dospelých. Na Slovensku všeobecne trpíme chronickým nedostatkom déčka počas celej zimy, pričom viaceré štúdie potvrdzujú, že pacienti s malými koncentráciami tohto vitamínu v krvi mávajú viac alergií, potrebujú viac liekov na astmu a kortikoidov do nosa. Ďalšie výskumy naznačujú, že primeraný príjem vitamínu D môže pomáhať pri tvorbe tolerancie voči alergénom, čím môže potenciálne znižovať šance na vznik alergických reakcií. Jeho dostatočný príjem môže taktiež znižovať podráždenie a zápal spojený s alergiami.

Ako získať vitamín D?

Vitamín D doplniť nasledovne:

Zo Slnka – už v úvode sme spomínali, že hoci je slnko prirodzeným zdrojom vitamínu D, nie je dostačujúcim.  Jeho využiteľnosť ovplyvňuje lokalita, ročné obdobie, smog či vek. Práve so starnutím sa znižuje naša schopnosť syntetizovať vitamín D zo slnka.
Pre potreby tvorby vitamínu D stačí medzi marcom a septembrom dospievajúcim a dospelým stráviť na slnku 9 – 13 minút okolo obedňajších hodín. Dlhšie strávený čas na slnku vám nepomôže k väčšej tvorbe vitamínu D. Práve naopak, intenzívnemu vystaveniu slnku by ste sa mali vyhýbať, a to najmä v letných mesiacoch medzi 10. a 15. hodinou.

V strave – vitamín D nájdeme v potravinách ako sú mastné ryby (napríklad losos, makrela, sardinky), rybí tuk, pečeň, vajcia a obohatené potraviny, vrátane niektorých druhov mlieka a obilnín. 
Vitamínové doplnky – keďže je ale dosiahnutie dostatočného príjmu vitamínu D len zo stravy náročné, ďalšou možnosťou sú výživové doplnky ako kapsuly, kvapky a tablety.

Pretože je vitamín D rozpustný v tukoch, je lepšie ho podávať spolu s jedlom, ktoré obsahuje tuk. Vitamínové preparáty, ktoré obsahujú tukový nosič (rybí tuk, kokosový olej) môžete vitamínový môžete užívať kedykoľvek počas dňa. Pre jeho ešte lepšie vstrebanie ho kombinujte s vitamínom K2.

Aká je potrebná denná dávka vitamínu D?

Odporúčaná denná dávka vitamínu D sa môže líšiť v závislosti od veku, pohlavia, zdravotného stavu, životného štýlu a množstva slnečného žiarenia, ktoré človek prijíma. Vo všeobecnosti, mnohé zdravotné organizácie odporúčajú pre dospelých denný príjem približne 600 až 800 IU. Endokrinologická spoločnosť v USA zas odporúča pre dospelých príjem vo výške 1 500 až  2000 IU denne. Ak však trpíte chronickým nedostatkom vitamínu D, lekár vám môže odporučiť ešte vyššie dávky na jeho doplnenie. Pre deti sa odporúčané dávky líšia v závislosti od ich veku, s nižšími dávkami pre mladšie deti a vyššími pre staršie deti a tínedžerov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a iné zdravotnícke úrady poskytujú konkrétne smernice pre rôzne vekové skupiny. S presným dávkovaním vám pomôže lekár.

Ďalšie články k téme 10 dôvodov, prečo potrebujete vitamín D a tipy, ako ho doplniť

  • "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    · 5 minút na prečítanie
    Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie a využitie vápnika. Menej sa však hovorí o jeho úlohe v imunitnom systéme.
  • Reštartujte si svoj organizmus po zime

    Reštartujte si svoj organizmus po zime

    · 3 minúty na prečítanie
    Zimné obdobie je vždy skúškou odolnosti pre náš organizmus. Môže za to menší výber a príjem čerstvých potravín, a teda aj nižší prísun vitamínov a minerálov. Podobne aj pobyt na slnku a čerstvom vzduchu je v tomto období obmedzený. Väčšine z nás sa nevyhne ani nejaká tá viróza, ktorá dokáže naše telo poriadne vyšťaviť.
  • Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

    Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

    · 4 minúty na prečítanie
    Aj keď sa môže zdať, že zvýšenie množstva slnečného svetla má na náš organizmus iba pozitívny vplyv, príchod jari býva sprevádzaný aj menej príjemným pocitom, dobre známou „jarnou únavou“.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora