12 rád, ako zvládnuť nespavosť počas pandémie

14. 12. 2021 · 7 minút na prečítanie

Pandémia spolu s aktuálnou spoločenskou situáciou vplýva na duševné zdravie. Medzi ťažkosti často patrí aj vážna poruchu spánku, nazývanú „koronasomnia“ či „COVID-somnia“.

Mgr. Lenka Slaná
Mgr. Lenka Slaná
12 rád, ako zvládnuť nespavosť počas pandémie
Nespavosť je častejšia ako si možno myslíte

 

Pandémia spolu s aktuálnou spoločenskou situáciou vplýva na duševné zdravie. Medzi ťažkosti často patrí aj vážna poruchu spánku, nazývanú „koronasomnia“ či „COVID-somnia“.

Okrem samotného vplyvu vírusového ochorenia Covid-19 na fyzické zdravie človeka, pandémia výrazne ovplyvňuje aj ľudskú psychiku. Pandemické opatrenia, ktoré nás pred šírením vírusu chránia, sekundárne spôsobujú isté zdravotné ťažkosti. Je to hlavne v dôsledku sociálnej izolácie, nepravidelného denného režimu či vďaka zvýšenej miere stresu, oveľa viac ľudí, ako kedykoľvek predtým, bojuje s vážnou poruchou spánku. Nazýva sa aj „koronasomnia“  či „COVID-somnia“.

Čo je to nespavosť?

Nespavosť, známa ako insomnia, je porucha spánku, ktorá patrí medzi veľmi časté a závažné zdravotné problémy súčasnej populácie aj mimo pandémie.

Prejavuje sa nielen sťaženým zaspávaním večer, ale aj skorým ranným prebúdzaním sa, častým prebúdzaním sa v noci a neschopnosťou znovu zaspať. Jedna prebdená noc neznamená, že trpíte nespavosťou, avšak dlhodobé problémy so spánkom môžu mať za následok zhoršenie zdravotného stavu vrátane:

 • obezity,
 • tráviacich ťažkostí,
 • vysokého krvného tlaku,
 • zvýšeného rizika srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody,
 • zníženia imunity,
 • cukrovky.

Taktiež spôsobuje psychické zmeny, náladovosť, únavu, stavy úzkosti, depresie, nechutenstvo, zvyšuje sklon k závislostiam, ovplyvňuje koncentráciu a pamäť.

 • KOMPAVA TRYPTOFAN B+ 500 mg

  1×60 cps, výživový doplnok
  Unikátne zloženie vám podporí kvalitný spánok a dobrú náladu. Okrem esenciálnej aminokyseliny L-tryptofán obsahuje aj vitamín B6 a B3, vďaka ktorým sa môže meniť na serotonín a melatonín.
 • Detský čaj obsahujúci harmanček, mätu, bazu, fenikel, medovku, chmeľ, skoroceľ. Pomáha upokojovať a podporuje dobrý spánok. Od 6 mesiacov.
 • MEGAFYT Detský čaj SPÁNOK

  20×2 g (40 g), bylinný čaj
  4.0
  (1)
  Čaj na podporu pokojného spánku.
 • JAMIESON RELAX A SPÁNOK

  1×60 cps, výživový doplnok
  Výživový doplnok s rastlinným výťažkom. Upokojuje, prináša uvoľnenie organizmu a navodzuje fyziologický spánok.
 • WALMARK Benosen

  1×30 tbl, výživový doplnok
  Pre celkovú relaxáciu tela i mysle. Extrakty chmeľu a valeriány lekárskej na pokojný spánok a svieže ráno.
 • Dr.Max Happy Sleep

  1×30 cps, lepší spánok
  Výživový doplnok na lepší spánok.
 • Čaj na podporu pokojného spánku.

  Fyziológia spánku

  Každý človek má v tele vlastné biologické hodiny, ktorých činnosť je podmienená aktivitou špeciálnych buniek v časti mozgu zvanej hypotalamus.

  Práve nimi je riadený denný – cirkadiánny rytmus tela, ktorým je opakujúci sa cyklus spánku a bdenia trvajúci priemerne 24 hodín (rozpätie približne 20 až 28 hodín).

   

   

  Prvým krokom pri nespavosti je dodržiavanie spánkovej hygieny

  Naň je napojená činnosť jednotlivých orgánov a produkcia hormónov. Jedným z nich je aj hormón melatonín, látka nazývaná aj spánkový hormón. Pri poklese denného svetla dochádza k aktivácii vylučovania melatonínu, ktorý výrazne podmieňuje denný rytmus a spánkovú činnosť.

   

  Ako si zabezpečiť plnohodnotný spánok?

  Práve v dôsledku udržania neporušeného cirkadiánneho rytmu je dôležité aj v čase koronavírusu zachovať si pravidelný denný režim. Existuje množstvo spôsobov, ako si viete zlepšiť kvalitu spánku a podniknúť tak kroky v boji proti stresu a únave z COVID-u aj sami. 

  12 rád pre kvalitnejší spánok

  1. Dodržiavajte pravidelný denný režim – Aj napriek tomu, že mnohí pracujete z domu, dodržujte rovnaký harmonogram, akoby ste išli do práce. Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase. Nespite ráno dlhšie a ne­chodievajte večer spať neskôr. Keď vám ráno zazvoní budík, vstaňte aj napriek tomu, že nemusíte vyjsť z domu do práce.
  2. Počas dňa si dajte pauzu – Doprajte si obednú prestávku a čas na prechádzku na čerstvom vzduchu.
  3. Venujte sa fyzickej aktivite a športu – Cvičenie znižuje stres, udržuje telo v kondícii a zlepšuje prekrvenie mozgu a zvyšuje kvalitu spánku.
  4. Doprajte si slnečné svetlo – To pomáha udržiavať cirkadiánne rytmy v poriadku, takže telo produkuje melatonín v noci a nie cez deň.
  5. Nepoužívajte spálňu ako kanceláriu – Pre lepšiu kvalitu spánku by mali byť tieto dve miestnosti a zároveň činnosti jasne oddelené. Mozog je tak menej náchylný premýšľať nad pracovnými záležitosťami aj v noci.
  6. Vyhýbajte sa obrazovkám v spálni – Modré svetlo žiariace z mobilných telefónov, tabletov a počítačov signalizuje nášmu telu, aby bolo bdelé a nevylučovalo melatonín. Vyskúšajte si pred spaním radšej prečítať dobrú knihu.
  7. Nespite cez deň – Aj krátky spánok v priebehu dňa môže narušiť váš spánkový rytmus.
  8. Nejedzte neskoro večer – Na večeru uprednostnite ľahšie stráviteľné jedlá.
  9. Obmedzte kofeín a alkohol – Napriek tomu, že alkohol vám môže pomôcť zaspať, nemusí ísť nevyhnutne o kvalitný spánok.
  10. Bylinky na pokojný spánok – Pri nespavosti uprednostnite prírodnú cestu pred chemickými liekmi. Príroda ponúka množstvo druhov rastlín prospievajúcich duševnému zdraviu, zmierňovaniu napätia a psychického stresu. Patrí medzi ne napríklad Levanduľa lekárska, Medovka lekárska, Mäta pieporná, valeriána a mnohé ďalšie. Bylinky si môžete pripraviť formou čaju, kúpeľa, bylinkových obkladov, inhalovaním esencií a podobne.
  11. Melatonín ako telu vlastná látka – Melatonín je vhodným voľnopredajným liekom dostupným vo viacerých liekových formách (tablety, kapsuly, spreje). Priaznivý účinok sa dosiahne pri konzumácii 1 mg melatonínu tesne pred spaním.
  12. Skúste ďalšie vhodné výživové doplnky – Horčík v kombinácii s vitamínom B6 prispieva k správnej funkcii psychiky a činnosti nervovej sústavy.

  • Imunoglukan P4H

   1×250 ml, výživový doplnok
   Doplnok výživy vo forme sirupu, ktorý obsahuje prírodný imunoglukán a vitamín C. Napomáha posilňovať imunitný systém. Vhodný na dlhodobé užívanie.
  • Dr.Max Vitamin D3 Kids 400 I.U.

   1×30 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok s obsahom 400 I.U. vitamínu D v 1 kapsule.
  • JAMIESON VITAMÍN D3 KIDS 400 IU jahoda

   1×100 tbl, VITAMÍN D3 pre deti
   Doplnok výživy s obsahom vitamínu D v cmúľacej tablete s jahodovou príchuťou. Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie vápnika o fosforu.
  • JAMIESON MULTI KIDS MULTIVITAMÍN S VITAMÍNOM C

   1×60 tbl, na cmúľanie pre deti
   Multivitamín s obsahom 17 výživných látok vrátane železa pre detský organizmus vo vývoji. Bez umelých farbív, príchutí a aspartámu so základom v prírodnej zmesi ovocia a zeleniny.
  • JAMIESON Multi kids GUMMIES

   1×60 ks, multivitamín
   Výživový doplnok - multivitamínový komplex s obsahom vitamínu D. Vitamín D podporuje správny rast a vývoj detského organizmu, najmä vývoj kostí a zúbkov.
  • VIBOVIT+ FARMA Gummies

   1×50 ks, želé s ovocnou príchuťou
   Komplex multivitamínov pre deti. Želé v tvare Farma zvieratiek, s ovocnou príchuťou.
  • TEREZIA RAKYTNÍČEK multivit.želatínky s rakytníkom

   1×140 ks, morský svet, príchuť rakytník
   Želatínky RAKYTNÍČEK MORSKÝ SVET – príchuť rakytník obsahujú účinnú látku rakytník a zmes ovocných koncentrátov a vitamíny.
   O autorovi
   Mgr. Lenka Slaná
   Mgr. Lenka Slaná
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   Mgr. Lenka Slaná
   Mgr. Lenka Slaná
   Čítať viac od autora