Kedy vysadiť antikoncepciu pred plánovaným otehotnením?

20. 9. 2023 · 8 minút na prečítanie

Rozhodli ste sa, že je čas na bábätko a chcete preto vysadiť antikoncepciu? Pozrite sa, ako dopredu by ste ju mali prestať brať, aby sa cyklus vrátil do normálu.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Kedy vysadiť antikoncepciu pred plánovaným otehotnením?

Rozhodli ste sa otvoriť novú kapitolu vo svojom živote a privítať do svojej rodiny malého člena? Ak však užívate antikoncepciu, možno sa pýtate, kedy je ten správny čas ju vysadiť pred tým, než sa pokúsite o počatie. Preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov a rád, ktoré vám pomôžu správne celý proces počatia načasovať.

Dôležité je správne načasovanie

Ak chcete otehotnieť, kľúčom je prestať užívať antikoncepciu v správnom čase. Väčšina žien po užívaní antikoncepcie potrebuje po vysadení určitý čas na obnovenie prirodzeného menštruačného cyklu, čo znamená, že ovulácia nemusí prichádzať  v očakávanom čase a preto sa môže javiť, že je u žien znížená plodnosť. Opak je však pravdou, po vysadení antikoncepcie nasleduje práve raketový nárast ovulácie a prvé tri mesiace máte preto veľkú pravdepodobnosť otehotnenia v prípade, že trafíte presný čas ovulácie.

Vysadenie hormonálnych metód

V prípade hormonálnych metód, ako sú tabletky, náplasť alebo krúžok, môže trvať najmenej jeden alebo dva menštruačné cykly po ukončení užívania, kým nabehnete na prirodzenú ovuláciu. To znamená, že môže trvať až 4-8 týždňov, kým nabehnete na prirodzený menštruačný cyklus, kedy ovulácia vychádza približne na 12-15. deň cyklu. Týchto 4-8 týždňov je tento menštruačný cyklus nepravidelný, čo znamená, že ovulácia môže prísť v iných dňoch ako obvykle. Dlhšie pôsobiace hormonálne vnútromaternicové telieska alebo implantáty môžu oddialiť plodnosť až o 6 mesiacov. Dobrou správou však je, že u väčšiny žien sa prirodzený menštruačný cyklus po ukončení používania týchto metód vráti.

Vysadenie bariérových metód

Bariérové metódy, ako sú kondómy, nemajú žiadny vplyv na plodnosť, takže po ich ukončení sa môžete hneď začať snažiť o bábätko. To isté platí aj pre prirodzené metódy plánovania rodičovstva. Môže však ešte trvať niekoľko mesiacov snaženia, kým otehotniete, najmä ak máte viac ako 35 rokov. Ak je to možné, antikoncepciu prestaňte užívať na konci cyklu. Takto dostanete menštruáciu podľa očakávania a môžete začať sledovať ovuláciu, aby ste maximalizovali svoje šance.

Tip
Hneď po vysadení antikoncepcie začnite užívať prenatálny vitamín s kyselinou listovou. Tento esenciálny vitamín B je veľmi dôležitý pre ženy plánujúce otehotnenie. Pomáha prevencii vrodených chýb neurálnej rúry, ktoré ovplyvňujú vývoj miechy a mozgu plodu.

Najdôležitejšie je, aby ste sa necítili pod tlakom a príliš sa neponáhľali. Dajte svojmu telu čas, ktorý potrebuje na prechod od prevencie tehotenstva k príprave na tehotenstvo.

Ako zistiť, či sa vrátila ovulácia?

Zistiť, či už sa ovulácia naplno vrátila do normálu môže byť niekedy komplikované, ale existuje niekoľko spôsobov, ako to zistiť:

Ovulačné testy

Ovulačné testy pracujú na základe merania hladiny luteinizujúceho hormónu (LH) v moči. Nárast LH obvykle predchádza ovulácii o 24 až 48 hodín.

Ovulačné testy sa používajú tak, že sa vykonajú každý deň v približne rovnakom čase. Na testovanie nie je vhodné používať prvý ranný moč, a ďalej sa pred samotným odberom odporúča na zhruba 2 hodiny obmedziť príjem tekutín a návštevu toalety. Testovací prúžok sa ponorí do moču na určitý čas, ktorý je stanovený v návode na použitie, a potom sa vyhodnotí výsledok. Ak ovulačný test ukáže zvýšenú koncentráciu LH, znamená to, že ovulácia sa blíži a plodné dni sa začínajú.

Sledovanie bazálnej teploty

Tento spôsob spočíva v každodennom meraní telesnej teploty hneď ráno ešte pred postavením sa z postele. Po ovulácii by mala teplota mierne stúpnuť a zostať zvýšená počas druhej polovice menštruačného cyklu.

Sledovanie cervikálneho hlienu

Počas ovulácie sa kvalita a množstvo cervikálneho hlienu mení. Ovulačný hlien je obvykle klzký, priehľadný a môže mať konzistenciu vaječného bielka.

Bolesti spojené s ovuláciou

Niektoré ženy pociťujú mierne pichanie alebo bolesť na jednej strane v oblasti vaječníkov, čo môže byť znakom ovulácie.

Digitálne prístroje na meranie ovulácie

Existuje mnoho prístrojov a aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť sledovať rôzne príznaky ovulácie a predpovedať, kedy je najpravdepodobnejšie, že ovulujete.

Vek

Keď sa dostanete do veku 30 rokov a viac, vaša plodnosť sa prirodzene začne znižovať. Kvalita a množstvo vajíčok sa časom znižuje, čo o niečo sťažuje dosiahnutie tehotenstva a zvyšuje riziko komplikácií. Nepodliehajte však panike, mnoho žien stále dokáže otehotnieť aj po 30-tke či dokonca pred 40-tkou.

Zdravotné ťažkosti

Akékoľvek chronické zdravotné ťažkosti, ktoré máte, ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak alebo ochorenie štítnej žľazy, môžu potenciálne ovplyvniť vašu plodnosť alebo tehotenstvo.

Zmeny životného štýlu

Ak ste hormonálnu antikoncepciu užívali dlhší čas, vaše telo môže potrebovať čas na prispôsobenie, keď ju prestanete užívať. Úprava vášho menštruačného cyklu môže trvať 3 až 6 mesiacov, alebo aj dlhšie. Naplánujte si toto adaptačné obdobie dopredu. Taktiež urobte zmeny v životnom štýle, napríklad prestaňte fajčiť, obmedzte alkohol, pravidelne cvičte a vyvážene sa stravujte. Všetky tieto kroky vám pomôžu, aby ste boli v čo najlepšej kondícii na otehotnenie ešte pred tým, ako sa oficiálne začnete snažiť.

S trpezlivosťou sa bábätka čoskoro dočkáte

Narodenie dieťaťa je veľký krok, ale s trochou trpezlivosti a plánovania budete držať svoj malý uzlíček radosti skôr, ako sa nazdáte. Cesta, ktorá je pred vami, bude stáť za to.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Kedy vysadiť antikoncepciu pred plánovaným otehotnením?

  • Antikoncepcia a bezpečnosť užívania

    Antikoncepcia a bezpečnosť užívania

    · 4 minúty na prečítanie
    Môžem užiť tablety, ktoré predpísal lekár kamarátke? Hormonálna antikoncepcia funguje na celosvetovom trhu už vyše pol storočia. Svoju popularitu medzi ženami si zaslúžila pohodlnosťou  užívania a  vysokou spoľahlivosťou. 
  • Antikoncepcia už nie je v súčasnosti tabu a začína sa o nej hovoriť už v ranom tínedžerskom veku. Predpísanie antikoncepcie je často hlavným dôvodom, prečo sa ženy obrávajú k gynekológu poprvé.  
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora