Antikoncepcia a bezpečnosť užívania

30. 1. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Môžem užiť tablety, ktoré predpísal lekár kamarátke? Hormonálna antikoncepcia funguje na celosvetovom trhu už vyše pol storočia. Svoju popularitu medzi ženami si zaslúžila pohodlnosťou  užívania a  vysokou spoľahlivosťou. 

Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Antikoncepcia a bezpečnosť užívania

 

Hormonálna antikoncepcia funguje na celosvetovom trhu už vyše pol storočia. Svoju popularitu medzi ženami si zaslúžila pohodlnosťou  užívania a  vysokou spoľahlivosťou. Množstvo balení antikoncepcie vydanej v lekárňach môže preto navodzovať dojem, že jej užívanie je úplne bezpečné, ba dokonca že by mohla byť v lekárni dostupná aj bez lekárskeho predpisu. Je ale naozaj úplne bezpečná a vhodná pre všetky ženy?

Ako hormonálna antikoncepcia funguje?

Hormonálna antikoncepcia (HAK) obsahuje malé množstvo chemicky upravených ženských hormónov. Existujú dva základné typy: jednozložková - ktorá obsahuje len gestagén a častejšie používaná kombinovaná – ktorá obsahuje gestagén a estrogén. Dostupná je vo forme tabliet, náplastí, podkožných implantátov či vaginálnych krúžkov.

Jej účinok spočíva v tom, že navodzuje stav veľmi podobný tehotenstvu. V ženskom tele pri jej pravidelnom užívaní dochádza k zmenám hladiny hormónov, čo ovplyvní ženské orgány na a nedochádza k uvoľneniu vajíčka. Tento stav umožňuje pri dodržaní správneho užívania takmer stopercentnú ochranu pred počatím.
Je však veľmi dôležité uvedomiť si, že sa jedná o zásah do prirodzených funkcií hormonálnej sústavy tela, čo znamená, že účinné zložky HAK tak ako u každého lieku majú okrem svojho žiadúceho účinku aj účinky vedľajšie. Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patrí napríklad: napätie v prsiach, zmeny telesnej hmotnosti, zadržiavanie vody, mierny výtok počas celej doby cyklu, zníženie libida, zmeny nálady, vzostup krvného tlaku, bolesti hlavy a brucha alebo nevoľnosť. Je dôležité podotknúť, že väčšina spomínaných nežiadúcich účinkov by mala vymiznúť po niekoľkých mesiacoch užívania.
Medzi závažnejšie nežiaduce účinky patria poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré môžu v extrémnych prípadoch viesť až ku vzniku žilových trombóz (krvných zrazenín) prípadne ešte závažnejšej embólii, čiže upchatiu cievy. Tieto nežiaduce účinky sa  môžu prejaviť najmä u rizikových pacientiek, ktoré majú pre dané ochorenia genetické predpoklady.

Samozrejme treba spomenúť aj niekoľko  vedľajších účinkov HAK, ktoré by sa v určitých prípadoch dali považovať za pozitívne a pomerne často sa využívajú aj v gynekologickej praxi: zmiernenie priebehu menštruácie, úprava pravidelnosti krvácania, zmiernenie symptómov tzv. predmenštruačného syndrómu (pocity plnosti, alebo „nafúknutia“) a môže mať tiež pozitívny vplyv na kvalitu vlasov a priaznivé účinky pri niektorých formách akné.

 

 

Je dôležité, aby moja cesta k antikoncepcii viedla cez gynekologickú ambulanciu?

Hormonálnu antikoncepciu by Vám mal Váš gynekológ predpísať po dôvernom rozhovore a vyšetrení. V prípade rizík prevyšújúcich nad prínosom je možné navrhnúť a zvážiť aj použitie inej vhodnej antikoncepčnej metódy.

Okrem dôvodu neželaného tehotenstva je možné antikoncepciu predpísať aj na liečbu ťažkostí ako je napríklad nepravidelná prípadne bolestivá menštruácia, akné či endometrióza. Nasadiť HAK v týchto prípadoch musí samozrejme posúdiť gynekológ.
Dôležitou podmienkou užívania HAK za účelom zabráneniu tehotenstva by mala byť menštruácia po dobu aspoň 2 rokov, z toho minimálne pol roka by mal byť prítomný pravidelný menštruačný cyklus.
Dôležitým  krokom by malo byť vyšetrenie zdravotného stavu a rodinná anamnéza pacientky. Pre lekára je dôležitá informácia o tom, aké ochorenia a diagnózy sa vyskytujú v jej rodine, najmä u jej matky, prípadne starej mamy. Medzi najdôležitejšie patria choroby ciev, trombóza, rakovina, cukrovka, vysoký krvný tlak a cholesterol, pečeňové a obličkové ochorenia. Veľmi dôležitá je aj informácia o tom, či a v akom množstve žena fajčí, či je na niečo alergická, prípadne aké iné lieky užíva.
 

 

TIP:

Pri kombinácii hormonálnej antikoncepcie s inými liekmi sa neváhajte obrátiť na Vášho lekárnika. Interakcie s inými liekmi nie sú nezvyčajné. Najčastejšou je zníženie účinnosti antikoncepcie pri užívaní spolu s niektorými antibiotikami. Vtedy sa odporúča počas, a 7 dní po doužívaní antibiotík používať aj bariérovú ochranu. Pri dlhodobom užívaní antikoncepcie je tiež veľmi prospešné užívanie vitamínov skupiny Bvitamínu C.
Pred tým, ako sa pacientke predpíše antikoncepcia je nutné, aby absolvovala preventívnu prehliadku s cytologickým vyšetrením (ster z krčka maternice), hmatové vyšetrenie prsníkov a pri pozitívnej rodinnej anamnéze aj vyšetrenie krvi.
Je veľmi dôležité, aby gynekológ pristupoval ku svojim pacientkam individuálne, aby mohol zvoliť antikoncepciu „ušítú na mieru“ . Na druhej strane aj užívateľky antikoncepcie by mali pristupovať k svojmu telu zodpovedne, dodržiavať správne užívanie a podstúpiť preventívnu gynekologickú prehliadku aspoň raz ročne. Veď zdravie máme iba jedno.

Ďalšie články k téme Antikoncepcia a bezpečnosť užívania

O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora