Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

29. 4. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Horúčka sama o sebe nie je ochorením, ale skôr prejavom aktivity imunitného systému. Pri deťoch je dôležité vedieť presne zmerať teplotu a podľa potreby ju vhodne liečiť.
 
 
 
 
 
 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

Horúčka samotná nie je ochorením, ide o prejav aktivity imunitného systému. Dôležité je vedieť správne zmerať teplotu a vhodne liečiť horúčku u detí.

Horúčka patrí medzi obranné mechanizmy ľudského tela. Objavuje sa pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach, taktiež môže sprevádzať očkovanie či prerezávanie zúbkov.

Príznakmi horúčky je nápadne zmenené správanie dieťatka, podráždenosť, nepokoj, zrýchlený dych ale aj nadmerná únava, nezvyčajný spánok či nechutenstvo. Pri väčšine ochorení v dojčenskom veku je priveľmi vysoká teplota často nebezpečnejšia ako samotná choroba – preto ju lekári odporúčajú potláčať veľmi energicky. Viete, ako na to?

Meranie teploty u detí

Normálna telesná teplota dieťaťa je 36,5°C až 37,2 °C.

Rozlišujeme zvýšenú teplotu (do 38 °C) a horúčku, o ktorej hovoríme, ak teplota presiahne 38 °C nameraných v podpazuší alebo 38,5 °C nameraných v zadočku. Teplota počas dňa kolíše, najvyššia býva večer a v noci, preto ju treba merať opakovane.

 

U bábätiek a malých detí sa najčastejšie meria telesná teplota v konečníku. Meraciu špičku teplomera potrite vazelínou alebo inou masťou a zaveďte maximálne 1,5 cm do zadočku. Dieťa leží v postieľke alebo na prebaľovacej podložke. Jednou rukou mu zdvihnite nožičky a druhou zasuňte koniec teplomera do konečníka. Nezabudnite, že pri meraní teploty v konečníku u detí starších ako 6 týždňov treba odpočítať od hodnoty nameranej teplomerom 0,5 °C.

U väčších detí merajte telesnú teplotu v podpažnej jamke. Teplomer v tomto mieste pridržte a zároveň druhou rukou pritláčajte rameno dieťaťa k jeho hrudníku. Teplotu dieťaťu nemerajte nikdy tesne po skončení aktívneho pohybu.

Pre rodiča a najmä pre deti je veľmi pohodlné aj používanie bezdotykových teplomerov. Medzi hlavné výhody patrí rýchlosť merania (niekoľko sekúnd), vyššia hygiena v porovnaní s kontaktnými teplomermi a možnosť merať teplotu v spánku bez potreby budiť dieťa. Teplota nameraná na čele sa však môže mierne líšiť od teploty nameranej v podpazuší alebo ústach (býva o 0,1 stupňa nižšia). Pred samotným meraním je dôležité odstrániť z čela pot, krém a vlasy.

Horúčka: čo upraviť ako prvé

Medzi overené postupy znižovania horúčky, ktoré zvládnete urobiť doma, patrí pravidelné vetranie miestnosti, v ktorej sa dieťa nachádza. Neobliekajte ho príliš, nechajte mu iba tenké pyžamko alebo nočnú košeľu z bavlny. Mnoho mamičiek robí tú chybu, že svojho, horúčkou zmietaného drobca, čo najviac prikryje, aby sa „vypotil“. V skutočnosti však platí, že čím viac ho babušíte, tým rýchlejšie teplota stúpne smerom nahor.

 

Zároveň však platí, že dieťa s horúčkou patrí jednoznačne do postele a aj po poklese teploty by sa malo venovať  iba pokojným činnostiam. Sledujte pitný režim pacienta - pokiaľ dieťa nehnačkuje, nechajte výber naňho. Môže to byť čistá voda, ale aj zriedený ovocný džús, trochu mlieka alebo polievky. Ak piť odmieta, budete ho musieť trochu nútiť a v malých množstvách (často doslova po lyžičkách) tekutinu čo najčastejšie ponúkať.

Ako na zábaly pri horúčke

Horúčku môžete zraziť niekoľkominútovým kúpeľom, kedy do vane napustíte vodu s teplotou okolo 37 až 38°C alebo ochladzujúcimi zábalmi. Vhodné sú pri teplote prekračujúcej 38,5 °C.

Uterák alebo inú tkaninu namočte do vlažnej (nie studenej) vody, vyžmýkajte a omotajte okolo trupu dieťaťa, pričom ruky a nohy ponechajte bez zábalu. Dieťa prikryte tenkou suchou plachtou (nie paplónom) maximálne na 10 až 15 minút. Zábal možno podľa potreby zopakovať 2­ až 3­krát.

Zábaly nerobte u detí, ktoré majú studené končatiny. Keď dieťaťu teplota klesne pod 38,5 °C, so zábalmi alebo sprchovaním skončite.

Čas siahnuť pri teplote po liekoch

Ak tieto postupy nezaberajú a teplomer ukáže hraničnú hodnotu 38,5°C (alebo nad 38°C v podpazuší), je vhodné použiť lieky, ktoré vám odporučil pediater, a to vo forme sirupu alebo čapíkov.

 

Lieky obsahujúce paracetamol, ktorý znižuje horúčku a pôsobí proti bolesti, možno aplikovať vo forme čapíka do zadočku alebo vo forme sirupu na lyžičke. Účinok paracetamolu sa prejaví o 20 až 30 minút. Dávka zodpovedá hmotnosti a veku dieťaťa.

Lieky s obsahom ibuprofénu znižujú zvýšenú teplotu dieťaťa a zároveň pôsobia proti bolesti a zápalu. Nepodávajú sa deťom mladším ako 3 mesiace. Malým deťom do troch rokov ich podávajte vždy vo forme sirupu alebo čapíku.

Najefektívnejšie je, keď budete liečivo s obsahom paracetamolu striedať po 4 hodinách s ďalšou účinnou látkou – ibuprofénom – boj s horúčkou tak môžete výrazne skrátiť. Pre deti mladšie ako 12 rokov nie sú vhodné liečivá obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, pretože ich užívanie pri vírusových ochoreniach spojených s horúčkou môže viesť k nebezpečnému Reyovmu syndrómu.

Kedy už ísť k lekárovi

  • Vždy pri chorobe do 3 mesiacov veku dieťaťa. 
  • Ak sa vám horúčku nedarí znižovať podanými liekmi.
  • Pri príznakoch odvodnenia (dieťa je nepokojné, nevyžaduje tekutiny, má málo moču, zrýchlené dýchanie, pri vytvorení kožnej riasy sa koža nevracia do pôvodnej polohy).
  • V prípade, že horúčku sprevádzajú hnačky, zvracanie či vyrážky.
  • Ak zvýšená teplota do 38 °C  trvá viac ako tri dni (hrozí riziko vzniku febrilných kŕčov).

Ďalšie články k téme Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

  • Aj Vás už skolila? Chrípka

    Aj Vás už skolila? Chrípka

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak pociťujete bolesť v celom tele, máte obmedzenú pohyblivosť, zároveň cítite bolesť v krku a máte zvýšenú teplotu, pravdepodobne trpíte chrípkou. Toto vírusové ochorenie sa často vyskytuje počas chladných mesiacov a je veľmi nákazlivé. Pretože má potenciál spôsobiť vážne komplikácie, nemožno ho podceňovať.
  • Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    · 4 minúty na prečítanie
    Chrípkové ochorenia sa v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 
  • Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    · 5 minút na prečítanie
    Nemôžete dýchať, ležíte v posteli a rýchlo míňate jeden balíček vreckoviek za druhým. Slzy sa vám valia z očí, no nie len kvôli sklamanému plánu na výlet s kamarátmi. Skutočnou príčinou vašich problémov je upchatý slzný kanál, čo je často podceňovaná súčasť nášho zdravia. Takýto stav môže spôsobiť vážne nepohodlie a frustráciu, a je častým príznakom akútneho zápalu nosohltana -...
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora