Chcete poslušného psa? Tipy, ako ho naučiť privolanie

23. 5. 2024 · 6 minút na prečítanie

Chcete, aby vás pes poslúchal a prišiel na každé zavolanie? V tom prípade nepodceňte tréning privolania. Poradíme vám tipy, ako ho to naučiť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Chcete poslušného psa? Tipy, ako ho naučiť privolanie

Privolanie je jedným zo základných povelov, ktoré by mal každý pes ovládať. Nielenže je znakom poslušnosti psa, ale pomôže vám predchádzať nepríjemným situáciám a zvýši bezpečnosť vášho psa pri pohybe na voľno. Ak vás psík tento povel ešte neovláda, poradíme vám, ako ho to naučiť.

Čo je základná poslušnosť psa

Aby bolo spolužitie psa s ľuďmi čo najlepšie, každý pes by mal ovládať tzv. základnú poslušnosť. Ide o súbor niekoľkých povelov, ktoré zlepšujú komunikáciu medzi človekom a psom a pomáhajú k harmonickému vzťahu. Umožňujú vám so psom komunikovať a mať ho tak stále pod kontrolou. 

Medzi základné povely, ktoré psa naučia v každej výcvikovej škole, patria napr.:

  • Ku mne – povel, ktorý učí psa prísť na privolanie. Ide o povel, ktorý je kľúčový pre bezpečnosť psa aj jeho okolia.
  • Zostaň – pes by mal zostať na mieste, kým nedostane povel na uvoľnenie. Aj tento povel je zásadný pre kontrolu nad psom.
  • Miesto – pes ide na svoje miesto, napr. pelech, a zostáva tam, až kým nedostane povel na uvoľnenie alebo privolanie. Učí psa kontrole, odpočinku či samostatnosti.
  • Sadni – povel káže psovi zaujať polohu v sede. Aj tento je dôležitý pre kontrolu v prípade, že potrebujeme, aby pes zostal v pokoji alebo na mieste.
  • Ľahni – pes má zaujať polohu v ľahu. Môže pomôcť, keď chceme, aby pes odpočíval alebo sa upokojil. 
  • K nohe – povel, ktorý je kľúčový pre pokojné a bezpečné venčenie. Učí psa kráčať po boku majiteľa a nasledovať jeho smer.
  • Voľno – tento povel dovoľuje psovi uvoľniť sa z predošlého povelu, nap. zostaň, a voľne sa pohybovať.

Je jedno, či ho chováme v dome alebo byte, základné povely nám umožnia psa lepšie ovládať, zlepšia komunikáciu medzi psom a človekom a zvýšia tiež bezpečnosť. Je menšia šanca, že vycvičeného psa zrazí auto, zatúla sa či niekoho napadne.

Prečo je privolanie dôležité

Povel, ktorý učí psa prísť na privolanie, je kľúčový pre kontrolu nad psom. Je preto jedným z najdôležitejších povelov. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je to tak:

žena so psom

Bezpečnosť

Ak pes nezvláda privolanie, môže sa ľahko dostať do nebezpečných situácií. Môže ho zaujať zviera alebo predmet a vbehne pod kolesá auta alebo sa môže ľahko zatúlať. Privolanie môže v krízových situáciách doslova zachrániť život psa.

Okolie

Pes, ktorý zvláda privolanie, je bezpečnejší aj pre okolie. Ak hrozí nepríjemný stret s iným psom alebo človekom, psa dokážete odvolať. Takýto pes tiež nebude nikoho obťažovať neželanou pozornosťou, napríklad skákaním. 

Vzťah

Ak pes ovláda tento základný povel, zlepšuje to komunikáciu medzi vami a psom a tým aj celý váš vzťah. Pes chápe, čo od neho požadujete, a vie, kde je jeho miesto. Nedochádza tak k zbytočným nedorozumeniam.

Sloboda

Pes, ktorý ovláda povel privolania, môže byť ľahšie ponechaný na voľno bez toho, aby vznikla nepríjemná situácia. Dáte mu tak viac slobody, ktorú môže tráviť pobehovaním vo vašej blízkosti. Prispeje to k jeho šťastiu a spokojnosti.

Ako naučiť psa privolanie

Aj keď sa tento povel alebo cvik môže zdať na prvý pohľad jednoduchý, zdanie môže klamať. Nie každý psík automaticky pochopí, čo od neho očakávate, alebo môže byť tvrdohlavý či ľahko rozptýliteľný. Dôležitý je preto dôsledný a pravidelný tréning.

psík dostáva odmenu

Tu je niekoľko tipov a rád, ktoré vám s výcvikom pomôžu:

  1. Zvoľte si správne slovo – na privolanie môžete použiť rôzne slová, napríklad „ku mne“ alebo „poď sem“. Vyberte si však len jedno a držte sa ho, aby ste psa zbytočne nemýlili. Komunikácia tak bude jasná a zrozumiteľná
  2. Vyberte pokojnejšie miesto – s výcvikom začínajte na mieste, ktoré nie je príliš rušné a nepohybujú sa v ňom rušivé elementy, ako ľudia a psy. Môže to byť vaša záhrada, prázdna lúka či priestor za domom.
  3. Správne pomôcky – aby ste zvýšili bezpečnosť zo začiatku, keď pes ešte povel neovláda, môžete použiť dlhé vodítko alebo tzv. stopovacie vodítko alebo vôdzku. Dostatočná dĺžka umožní psovi voľne sa pohybovať, no nestratíte nad ním kontrolu.
  4. Nezabudnite na odmeny – pri učení prostredníctvom pozitívneho posilnenia je dobré spojiť zvládnutý povel s odmenou. Môže ňou byť čokoľvek, čo má pes rád – pamlsky, hračka alebo pohladenie + slovo pochvaly (napr. „dobre“, „šikovný“, „áno“).
  5. Najskôr psa unavte – aby bol pes dostatočne sústredený na tréning, mali by ste ho najskôr trochu unaviť a vybehať. Ako sa vraví, unavený pes = poslušný pes. Ak chcete pri výcviku používať odmeny, odporúča sa tiež psa predtým nekŕmiť.
  6. Začnite krátkymi vzdialenosťami – postavte sa do krátkej vzdialenosti od psa, oslovte ho jeho menom, aby ste zaujali jeho pozornosť, a potom vyslovte povel, napr. „ku mne“. Keď príde, okamžite ho pochváľte a odmeňte. Ak nepríde hneď, jemne ho potiahnite vodítkom a keď príde, potom ho odmeňte.
  7. Zvyšujte vzdialenosť – postupne vzdialenosť medzi vami a psom zvyšujte a opakujte povel. Ak pes povel zvláda, odmeňujte ho a pokračujte vo zväčšovaní diaľky. Ak psovi robí väčšia vzdialenosť problém, opäť ju skráťte a vráťte sa o krok vzad. 
  8. Udržujte tréningy krátke – snažte sa, aby jeden tréning nepresiahol určitú dĺžku, na začiatku napríklad 15 minút. Potom psovi doprajte trochu oddychu a hry, aby sa odreagoval a tréning skončil pozitívne. 
  9. Pridajte rušivky – Ak pes zvláda povel v pokojnom prostredí, postupne pridávajte rušivé elementy, napr. hračky. Postupne sa presuňte do trochu rušnejšieho prostredia, kde sa objavujú aj iní ľudia a psy. Meňte rôzne prostredie a pridávajte vzdialenosť.
  10. Buďte konzistentní – vytrvajte v tréningu a povel opakujte pri každej prechádzke alebo niekoľkokrát za deň. Zapojte aj ostatných členov v domácnosti a uistite sa, že psa učia povel rovnakým spôsobom. Povel využívajte v každodenných situáciách
  11. Netrestajte psa – ak pes povel nezvláda hneď alebo 100 %-ne, nezvyšujte zbytočne hlas a netrestajte ho. Vráťte sa o krok späť a povel zjednodušte. Snažte sa udržať tréning pozitívny a hovorte na psa veselým a pokojným hlasom. 
  12. Uberajte odmeny – v prípade, že pes zvláda povel stále lepšie, postupne začnite uberať odmeny, napr. vo forme pamlskov. Neodmeňujte ho už po každom privolaní, ale len občas. Slovnú odmenu však môžete používať stále.

Čo robiť, ak pes neposlúcha

Vytvorenie návyku

Nie vždy je výcvik psa úspešný a dôvodov môže byť mnoho. Na vine môže byť napr. zložitejšia povaha psa, nejasná komunikácia, nekonzistentnosť, nedostatok autority či ľudská frustrácia. Doprajte preto sebe aj psovi dostatok času a trpezlivosti. 

ľudia trénujú psov

Ak však naozaj nič nefunguje a poslušnosť neprichádza, obráťte sa na profesionála. Dnes už je v každom meste niekoľko výcvikových stredísk či škôlok pre psy, kde vám so správnym výcvikom poradia. Pes absolvuje kurz základnej poslušnosti a neskôr možno aj zložitejšie cviky. Uvidíte, že táto investícia sa vám vyplatí. Ak momentálne nechcete za tréning míňať peniaze, môžete vyskúšať aj množstvo výcvikových kníh, online videí či online kurzov, ktoré vám predstavia rôzne techniky tréningu. Možno sa medzi nimi nájde tá, ktorá vám bude fungovať. Veríme, že s trochou snahy a času to s vaším chlpáčom zvládnete a výsledkom bude poslušný pes a spokojný pán.


Ďalšie články k téme Chcete poslušného psa? Tipy, ako ho naučiť privolanie

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora