Ako správne zavodniť psa pred športovým výkonom

12. 9. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Ak patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí radi zapájajú do športových aktivít aj svojich štvornohých parťákov mali by ste venovať zvýšenú pozornosť aj príprave pred samotným výkonom.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako správne zavodniť psa pred športovým výkonom

Obsah článku

 

Ak patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí radi zapájajú do športových aktivít aj svojich štvornohých parťákov mali by ste venovať zvýšenú pozornosť aj príprave pred samotným výkonom. Nezáleží pritom na tom či plánujete dlhú turistiku na horách, výlet k moru, tréning alebo účasť na pretekoch.

Dbajte na pitný režim

V horúcich letných dňoch, pri zvýšenej aktivite počas roka a hlavne pri športovom výkone je potrebné dbať na pitný režim psa. „Je veľmi dôležité zabezpečiť dostatočný príjem tekutín deň vopred aj v daný deň výkonu. Vo všeobecnosti by mal zdravý pes vypiť do 60 ml na 1 kg hmotnosti za 24 hodín. U psov v záťaži sa toto množstvo môže zvýšiť až dvojnásobne, je to však veľmi individuálne. 1,5 -  2 hodiny pred samotným výkonom je vhodné podať psovi 10 - 15ml vody na 1kg jeho hmostnosti ,” hovorí veterinárna lekárka Ivana Rychnavská.

Prirodzené aktivity našich psov, ako dýchanie, močenie, vyprázdňovanie, potenie sa cez labky - to všetko spôsobuje stratu tekutín počas dňa. Ak k tomu pridáme záťaž vo forme športového výkonu, prípadne nedostatočnú hydratáciu pred ním, nastáva stav dehydratácie. „Prvé príznaky, ktoré si majiteľ môže všimnúť je strata elasticity pokožky, apatia, vracanie, dýchavičnosť, suché ďasná, husté sliny neskôr aj oči zapadnuté hlbšie do očných jamiek. V prípade podozrenia, je vhodnejšie pretek prerušiť, dať si prestávku, podať psovi malé množstvo vody. Ak sa stav zhoršuje je nutná veterinárna pomoc,” radí veterinárna lekárka.

Príprava na výkon či pretek zohráva dôležitú úlohu v úspešnom dosiahnutí cieľa. Zabúdať by ste však nemali ani na strečing či vhodnú výstroj, ktorá podporí prirodzený pohyb vášho parťáka a nebude ho nijako obmedzovať. Samozrejmosťou by mali byť aj zvládnuté povely a socializácia psa.

Ak hľadáte nové výzvy alebo zážitky vyskúšať si môžete aj adrenalínový prekážkový pretek so psom EXTREME APONI DOG RACE 2023, ktorý sa bude konať 7.10.2023 v Bielych Karpatoch. Ide o historicky prvé medzinárodné OCR preteky na území dvoch štátov - Česka a Slovenska.Ďalšie články k téme Ako správne zavodniť psa pred športovým výkonom

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Obsah článku