Premýšľate nad adopciou staršieho psíka z útulku? Toto by ste mali zvážiť

24. 1. 2023 · 5 minút na prečítanie

Radi by ste si zaobstarali psíka, no nemáte čas a energiu na šteniatko? Dobrou voľbou môže byť starší pes z útulku. Pred adopciou však zvážte niekoľko vecí.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Premýšľate nad adopciou staršieho psíka z útulku? Toto by ste mali zvážiť

Hľadáte parťáka na spoločné prechádzky, no nechce sa vám behať okolo šteniatka? Ideálnym riešením bude pre vás dospelý pes. Ak si ho vezmete z útulku, urobíte navyše aj dobrý skutok. Ešte skôr ako tak urobíte, mali by ste poznať niekoľko faktov.

Osvojenie si staršieho psa so sebou prináša niekoľko výhod – okrem toho, že už nenarastie, viete lepšie odhadnúť jeho povahu, ktorá je na rozdiel od šteniatka ustálená. Vyhnete sa tiež obhrýzaniu nábytku, utieraniu mláčok či nikdy nekončiacemu prílivu energie. Na druhej strane, pri adopcii staršieho útulkáča je mimoriadne dôležité ho poriadne spoznať, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

Naučíte staršieho psa novým kúskom?

Mnoho ľudí je presvedčených, že v útulkoch sa nachádzajú iba problematické psy, ktoré v nich skončili takpovediac vlastnou vinou. V skutočnosti často ide o oveľa prozaickejšie dôvody – smrť predchádzajúceho majiteľa, sťahovanie, prírastok do rodiny, alergia či finančné problémy. A tak sa vám veľmi ľahko môže stať, že naďabíte na zdravého, perfektne vychovaného jedinca, ktorý netrpezlivo čaká, kým sa vám bude môcť odvďačiť za druhú šancu.

Starší psík už pravdepodobne žil v domácnosti, preto vie, ako dodržiavať hygienu, ako nájsť zdroj vody či ako sa správať na prechádzke. Môže sa však stať, že v dôsledku predošlých skúseností sa u neho objavia traumy, ktoré bude treba odstrániť pomocou odborníka, prípadne ho budete treba zbaviť niektorých zlozvykov, ktoré by vám mohli narúšať vzájomné spolužitie.

Profesionáli majú v tomto prípade jasno – u psích seniorov nie je nič stratené! S dostatkom trpezlivosti a pod správnym vedením sa dokážete zosúladiť tak, aby psík rešpektoval vaše pokyny a prispôsobil svoje návyky každodenným rituálom vašej domácnosti. Je jasné, že to nepôjde tak ľahko a rýchlo ako u mladého jedinca, no treba si uvedomiť, že psík je hravé zviera, ktoré sa s dostatkom dobrôt, pozornosti a lásky rado učí v každom veku. 

Výchova psíka z útulku

Výnimku predstavuje fáza neskorej senility, v ktorej už pes veľmi nechce komunikovať so svojím okolím. Snažiť sa ho naučiť niečo nové v takom štádiu by bolo veľmi náročné a pravdepodobne by to bolo skôr trápenie.

Vedeli ste, že zvykanie si na nové meno patrí k tým jednoduchším výzvam? Tajomstvo tkvie v spojení nového mena s niečím pozitívnym. Prestaňte ho teda oslovovať starým menom a vždy, keď mu napĺňate misku žrádlom, oslovte ho tým novým. Rovnako postupujte, keď ho hladkáte, chválite a dávate mu maškrtu či novú hračku. Naopak, nepoužívajte jeho meno pri karhaní, aspoň nie na začiatku. Sami uvidíte, ako rýchlo naň začne reagovať. Viac informácií o tom, čo všetko by mal psík pre svoje i vaše bezpečie ovládať, si prečítate v tomto článku.

Na toto si dajte pozor

Adopcia zvieraťa z útulku so sebou nesie určité riziká, na ktoré by ste nemali zabúdať. Medzi najčastejšie pozorované problémy u psov patria bojazlivosť, agresivita, nečistotnosť, separačná úzkosť, nadmerné štekanie a neposlušnosť. Mnohé sa prejavia až po dlhšom čase fungovania v novej rodine, kedy sa zviera prestane ostýchať. Aj preto je dobré využiť možnosť dočasnej opatery zvieratka, v ktorej môžete zviera viac spoznať. 

Predtým, než si osvojíte nového psíka, by ste mali vedieť:

  • Základné informácie o jeho povahe a temperamente, očkovaniach, kastrácii a podobne.
  • Jeho históriu – ako sa zviera dostalo do útulku, aký je jeho pôvod, čím si v minulosti prešlo?
  • Ako dlho bol psík v útulku?
  • Ide o prvú adopciu alebo nie?
  • Trpí nejakými zdravotnými problémami alebo poruchami správania?
  • Ovláda základné povely a hygienické návyky?
  • Ako reaguje na iné zvieratá, cudzích ľudí či malé deti?

Útulkáč môže trpieť viacerými problémami – od zdravotných až po problémy so správaním. Preto by ste ho pred adopciou mali čo najviac spoznať, vyžiadať si od útulku jeho dokumentáciu a absolvovať niekoľko spoločných prechádzok, ktoré vám umožnia odhaliť prípadné zlozvyky alebo traumy.



Čo budete ešte potrebovať?

Ak ste si istí, že váš životný štýl „znesie“ nového člena domácnosti, myslite aj na praktické zabezpečenie priestoru, ktorý by mal byť pre zviera v prvom rade bezpečný. Pri adopcii platia takmer rovnaké pravidlá ako pri šteniatku – nikdy neviete, či nebude mať váš psík v prvých dňoch problémy s vykonávaním potreby, ako si zvykne na pelech a či ho budete môcť nechať v byte osamote. 

Aj preto je dobré zostaviť si plán na výchovu a výcvik psíka, ktorý bude obsahovať najmä spoločné hry a zoznamovacie aktivity. Pravidelný režim a dostatok pozornosti vám pomôžu získať poslušného parťáka a zároveň predídete problémovému správaniu. V prípade, že by ste si s niečím nevedeli rady, neváhajte sa obrátiť na skúsených lektorov.

Čo si zaobstarať?

Aby ste si psíka mohli adoptovať, musíte mať minimálne 18 rokov. Prineste si občiansky preukaz, vôdzku, obojok a prípadne aj prepravku, v ktorej zviera odnesiete domov. Počítajte tiež s adopčným poplatkom vo výške od 50 do 100 eur, v závislosti od konkrétneho útulku. Tipy na výbavu, ktorá by vám doma nemala chýbať:

Pre koho je adopcia staršieho psíka vhodná?

Mnohí ľudia, ktorí túžia po psíkovi, sa obávajú faktu, že ide o záväzok na 10 až 20 rokov. V tomto prípade je pes senior ideálnym riešením – navyše mu adopciou z útulku pomôžete ľahšie zvládnuť náročné zimné obdobie či predísť zdravotným problémom. Starší psík navyše do domácnosti prináša pokoj, na rozdiel od šteniatok, ktoré dokážu dať svojím pánom poriadne zabrať.

Psí seniori majú menšie nároky na venčenie a vydržia dlhšie v kľude, čo môže vyhovovať ľuďom, ktorí trávia väčšiu časť dňa v práci a nechce sa im absolvovať niekoľkokilometrové prechádzky. Starší psík je vďačný za menšiu záhradu alebo kratšie venčenie okolo domu, ktoré sa v prípade nepríjemného počasia môže skrátiť na minimum.

Ak hľadáte príjemného spoločníka pre seniorov, psík je výborným dôvodom na každodenný pohyb na čerstvom vzduchu. Podľa odborníkov prítomnosť psa predchádza vzniku viacerých duševných ochorení a celkovo zlepšuje náladu. Navyše, nie je náročný na pozornosť, spokojne preleží väčšinu dňa na jednom mieste a poľahky sa prispôsobí vášmu dennému programu.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Premýšľate nad adopciou staršieho psíka z útulku? Toto by ste mali zvážiť

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Viele majiteľov psov sa sústredia na problémy s správaním, ktoré môžu vyvolať nervozitu alebo agresivitu. Poskytneme vám rady, ako identifikovať príčiny týchto reakcií a ako ich efektívne riešiť.
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora