Venčenie mačky: Je to dobrý alebo zlý nápad?

20. 9. 2023 · 8 minút na prečítanie

Mačka na vodítku je stále kontroverznou témou, no nemusí to byť zlý nápad. Venčenie mačke prináša mnohé výhody, ale tiež riziká. Pozrime sa na ne bližšie.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Venčenie mačky: Je to dobrý alebo zlý nápad?

 

Kým pre psíčkarov je pravidelné venčenie neodmysliteľnou súčasťou života so psom, pre majiteľov mačiek je to stále kontroverzná téma. Niektorí sú fanúšikmi voľného pohybu mačiek po vonku a niektorí zas držia mačky výhradne v interiéri. Čo je teda správne? Pozrime sa na tému venčenia podrobnejšie

Mačka na vodítku – pre niekoho absurdná predstava, pre niekoho úplná samozrejmosť. Prečo však aj mačke nedopriať trochu dobrodružstva a pohybu na čerstvom vzduchu? Najmä ak nemá prístup k záhrade či aspoň na balkón. V skutočnosti jej môže venčenie priniesť mnoho benefitov a naplniť jej potreby. Na druhej strane však netreba zabúdať ani na možné riziká. Skôr než sa preto rozhodnete, či mačke doprajete prechádzku, zvážte všetky pre a proti.

Benefity venčenia pre mačky

Tak ako nám ľuďom, tak aj mačkám pobyt vonku prospieva a je pre ne prirodzený. Sú to predsa zvieratá vyšľachtené z divokých šeliem. Aj keď pre plemená mačiek chované v byte nie je úplne bežné, aby voľne behali po vonku, venčenie im môže priniesť mnoho benefitov:

Aktívny pohyb

Mačky bežne strávia väčšinu dňa ležaním a spánkom. Napriek tomu pre ne venčenie predstavuje zdravú pohybovú aktivitu, ktorej majú doma nedostatok. Okrem kráčania môžu liezť a šplhať sa na vyvýšené miesta. Venčenie môže pomôcť aj v prípade mačiek s nadváhou. 

Mentálna stimulácia

Spoznávanie a skúmanie nových podnetov a nového prostredia prináša mačkám mentálnu stimuláciu, ktorá ich robí spokojnejšími a šťastnejšími. Každá mačka má však individuálne potreby takejto stimulácie – niektorá má dobrodružnejšiu a niektorá plachejšiu povahu. 

Upevnenie vzťahu

Spoločné trávenie času vonku môže byť skvelou formou komunikácie a hry a môže zlepšiť váš vzťah s mačkou. Mačku počas prechádzky do ničoho nenúťte, buďte trpezlivý a motivujte ju mačacími maškrtami.

Riziká venčenia pre mačky 

Napriek mnohým výhodám nemusí byť venčenie pre mačky vždy prospešné. Mali by ste si byť vedomí aj možných rizík, ktoré pre vášho mačacieho kamoša predstavuje. 

Zranenia

Mačku môžu vonku ohrozovať najmä autá, preto sa jej voľný pohyb neodporúča. Mačku nie je možné vycvičiť tak ako psa, preto nebude spoľahlivo reagovať na vaše povely. Ohrozovať ju môžu aj iné zvieratá, najmä psy, ktoré s mačkami nie vždy vychádzajú a môže na ne útočiť. 

Choroby

Ďalším rizikom je prenos parazitov a rôznych ochorení, a to ako z vonkajšieho prostredia, tak aj od iných zvierat. Chráňte preto mačku formou antiparazitických prípravkov a očkovaní proti najčastejším chorobám.

Lovenie

Mačka je prirodzený lovec a preto ju môže zlákať všetko, čo sa okolo mihne. Či už sú to vtáky, hlodavce či jašterice. Ohrozujú tým nielen tieto drobné živočíchy ale aj seba, pretože sú často prenášačmi rôznych patogénov. 

Tipy pre bezpečné venčenie

Pri dodržaní niekoľkých zásad je však možné zaistiť maximálnu bezpečnosť pre vášho miláčika a dopriať mu trochu čerstvého vzduchu a pohybu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

Povaha mačky

Predtým ako sa vyberiete na prechádzku by ste mali zvážiť charakter vášho chlpáča. Nie každá mačka má záujem spoznávať okolie, mnohé sú extrémne plaché a cudzie podnety ich skôr vystrašia. Nevystavujte preto mačku zbytočnému stresu, ak z toho nebude mať potešenie. 

Kvalitný postroj a vodítko

Zadovážte mačke kvalitný obojok alebo ešte lepšie komfortný postroj, a samozrejme vodítko. Neriskujete tak, že vám utečie za najbližším rohom alebo skončí pod kolesami auta. Vďaka vodítku bude venčenie kontrolované a bezpečné. 

Postupná adaptácia

Mačku postupne zvykajte na nosenie postroja a pohyb na vodítku, najprv doma a až potom vonku. Chváľte ju a odmeňujte pamlskami. Prechádzky najprv robte krátke (napríklad 10 minút), až postupne ich predlžujte. Nečakajte však, že s mačkou nachodíte kilometre tak ako so psom. 

Pomalé tempo

Počas prechádzky sa prispôsobte tempu vašej mačky a zbytočne ju neťahajte a do ničoho nenúťte. Nechajte ju oňuchávať a spoznávať okolie podľa vlastného uváženia. Buďte trpezlivý a snažte sa, aby z toho mala mačka pozitívny zážitok.

Pozitívny tréning

Aplikujte tréning pomocou pozitívneho podmieňovania. Želané správanie odmeňujete formou maškŕt či hladkania (ak ho má rada). Mačka vás totiž nevníma s rešpektom tak ako napríklad pes, ale robí to, čo jej prináša úžitok. Na mačku nekričte a hovorte pokojným hlasom. 

Vhodné miesto

Na venčenie si vyberajte vhodné miesto. Ideálne pokojnejšie, kde sa nepohybuje množstvo áut, ľudí a psov, ktorí by mohli mačku stresovať či ohrozovať. Môže to byť park mimo frekventovaných hodín, oplotený dvor či lokalita v prírode. Pravidelným opakovaním a s každou prechádzkou a pozitívnym zážitkom bude vaša mačka sebavedomejšia a venčenie bude väčším pôžitkom pre vás oboch.


Ďalšie články k téme Venčenie mačky: Je to dobrý alebo zlý nápad?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora