Páni, tiež poznáte časté nočné prechádzky na toaletu?

8. 12. 2016 · 2 minúty na prečítanie

Tento problém môže byť obmedzujúci a spoločensky nepríjemný. Bolesť pri močení môže byť jedným z prvých známek, ktoré sa môžu vyskytnúť, a s časom sa môže vyvinúť až do rakoviny prostaty alebo do stavu, kedy je potrebná plienka.

 

PharmDr. Peter Šimko
PharmDr. Peter Šimko
Páni, tiež poznáte časté nočné prechádzky na toaletu?

Je to obmedzujúce a spoločensky nepríjemné. Problém sa môže skomplikovať bolesťou pri močení a ochorenie môže časom prerásť až do rakoviny prostaty či odkázanosťou na plienky.

Prostata je malá žľaza, ktorá leží pod močovým mechúrom a obopína močovú rúru. Vplyvom hormonálnych zmien, zápalom a ďalšími faktormi sa prostata zväčšuje, stláča močovú rúru a vznikajú komplikácie – časté nutkanie na močenie, oneskorený začiatok močenia či prerušovaný prúd moču sú len základné z nich. Pacient pociťuje taktiež pálenie a bolesť.

Rizikovou skupinou sú muži po 50. roku života, ale zväčšená prostata postihuje často aj mladšie ročníky, hlavne ak bol výskyt ochorenia zaznamenaný u priameho príbuzného (otec, syn).

Aj tu platí, že prevencia a včasné vyšetrenie je to najdôležitejšie!

U mužov po štyridsiatom roku života sa odporúča absolvovať kontrolné vyšetrenie. To pozostáva z detailného opisu ťažkostí, krvných testov,  vyšetrenia cez konečník a ultrazvuku. Ak máte strach z vyšetrenia u lekára, v lekárňach sa dá kúpiť aj test, ktorý si viete urobiť v pohodlí domova. Tieto testy však neposkytujú rovnakú výpovednú hodnotu ako vyšetrenie lekárom, preto pri pozitívnom výsledku odporúčame jednoznačne jeho návštevu.

Dá sa to aj bez liekov?

Zväčšená prostata nemusí byť vždy dôvodom na začatie liečby. Vy a váš lekár sa môžete  dohodnúť na pravidelnom sledovaní zdravotného stavu. Pomôcť vám môžu aj výťažky z bylín, ktoré pomáhajú udržať prostatu zdravú a v dobrej kondícii.

Medzi tieto bylinky patria:

Saw Palmetto (Serenoa plazivá) je palmovitá rastlina. Využíva sa extrakt z jej plodov. Upravuje fungovanie endokrinného systému, pomáha pri problémoch s prostatou, ale aj pri vypadávaní vlasov.  Je zdravotne bezpečný, bez vedľajších účinkov odporúčaný v dennej dávke 320 mg. Užíva sa po jedle, vhodné je zapiť ho dostatočným množstvom tekutiny. Účinok možno pozorovať minimálne po 3 mesiacoch liečby.

 

Pŕhľava dvojdomá je bylinka, ktorá má vo farmácii široké využitie. Používa sa pre jej močopudný účinok a pomáha zachovať normálnu funkciu močového ústrojenstva.

Vrbovka málokvetá má taktiež močopudný účinok. Pomáha organizmu zbaviť sa škodlivých látok a zabezpečovať normálnu funkciu prostaty.

Zinok sa vyznačuje pozitívnym vplyvom na reprodukčný systém u mužov.

Na trhu existuje veľa prípravkov od rôznych výrobcov, je potrebné si len správne vybrať. S výberom vhodného prípravku sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Takže, páni, nemusíte byť v strese. Aj tento problém sa dá vyriešiť, stačí urobiť prvý krok. Potom sa môžete tešiť na veľa chvíľ strávených s priateľmi,  pri ktorých nebudete  musieť neustále myslieť na problémy s častým močením.

 

Ďalšie články k téme Páni, tiež poznáte časté nočné prechádzky na toaletu?

 • Inkontinencia: aj kvapka moču ovplyvní kvalitu života

  Inkontinencia: aj kvapka moču ovplyvní kvalitu života

  · 6 minút na prečítanie
  Až 50 % žien a približne tretina mužov sa vo svojom živote stretlo s ľahkým únikom moču. Ak k nemu dochádza pri bežných aktivitách ako je kašľanie, smiech, šport alebo mierne zaťaženie, hovoríme o stresovej inkontinencii. Aj tento stav si vyžaduje vyšetrenie u odborníka.      
 • Zápal močových ciest poznajú najmä ženy

  Zápal močových ciest poznajú najmä ženy

  · 3 minúty na prečítanie
  Zápal močových ciest postihuje viac ženy ako mužov. Vhodnou prevenciou sa im však dá veľakrát predísť. Ako si pomôcť ak už zápal prepukne? 
 • Existujú mnohé citlivé témy, o ktorých sa hanbíme hovoriť a preto niekedy radšej nič nerobíme. Pritom stačí niekedy naozaj málo a problém je možné vyriešiť.
O autorovi
PharmDr. Peter Šimko
PharmDr. Peter Šimko
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Šimko
PharmDr. Peter Šimko
Čítať viac od autora