Generiká nie sú účinné, lebo sú lacnejšie – fakt, alebo mýtus?

27. 3. 2018 · PharmDr. Adriána Gimerová · 5 minút na prečítanie
 • generiká
 • lieky
 • náhrada

Určite sa vám už niekedy v lekárni pri výbere liekov na lekársky predpis stalo, že lekáreň nemala na sklade váš liek, ale lekárnik vám ponúkol náhradný liek. Pravdepodobne ste vtedy trochu zaváhali a kládli ste si otázku, či je to to isté, či to má taký istý účinok a či si to zameniť, alebo nie.

 

Čo je to vlastne tá „náhrada“, ktorú vám ponúknu?

Odborne sa táto náhrada nazýva generický liek alebo generikum. Sú to v podstate lieky, ktoré sú po vypršaní patentovej ochrany vyrábané ako kópie iným výrobcom ako je držiteľ pôvodného patentu. Naopak lieky, ktoré sú uvedené na trh ako prvé svojho druhu (obvykle výrobcom, ktorý ich vyvinul) sa nazývajú originálne lieky. V zásade existuje pre jednu účinnú látku vždy jeden originálny produkt a niekedy aj niekoľko desiatok generických alternatív.

 

Líši sa generický a originálny liek zložením?

Generický liek musí obsahovať rovnakú účinnú (liečivú) látku ako originálny liek a musí byť prítomná v rovnakom množstve. Okrem množstva musí samozrejme spĺňať aj najvyššie nároky na kvalitu a pôvod liečiva, aby mohol byť daný liek uvedený na trh. V čom sa môžu generiká odlišovať sú pomocné látky. Ide o substancie, ktoré pomáhajú tvoriť liekovú formu (tableta, kapsula...) lieku. Z tohto dôvodu môžu lieky s rovnakou liečivou látkou a rovnakou silou vyrábané dvoma rôznymi výrobcami vyzerať úplne inak, avšak majú rovnaký účinok. Obsah pomocných látok môže hrať úlohu hlavne u pacientov, ktorí majú alergiu, alebo intoleranciu na niektorú z pomocných látok. Asi najsledovanejším je obsah laktózy, ktorá sa využíva ako plnivo tablety. Z tohto dôvodu môžu napríklad niektorým pacientom viac vyhovovať generické prípravky oproti originálnym liekom.

 

 

 • 1×60 cps, výživový doplnok
  Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
 • Výživový doplnok s obsahom vitamínu D3 pre zdravé kosti, svaly a zuby.
 • 1×10 ml, výživový doplnok
  Výživový doplnok s obsahom vitamínu D vhodný pre deti od 14 dní veku.
 • 1×30 cps, výživový doplnok
  Výživový doplnok s obsahom 400 I.U. vitamínu D v 1 kapsule.
 • 1×30 cps, výživový doplnok
  Vitamín C s postupným uvoľňovaním pre správnu funkciu imunitného systému.
 • 1×90 tbl, žuvacie tablety
  4.9
  (27)
  Výživový doplnok s obsahom vitamínu C pre správnu funkciu imunitného systému.
 • 1×245 ml, s pomarančovou príchuťou
  Betaglukán s vitamínom C obsahuje významné množstvo vysokočistých betaglukánov z hlivy ustricovej. Určený pre deti, s príjemnou pomarančovou príchuťou.
 • 1×20 tbl, šumivé tablety
  20 šumivých tabliet v tube obsahujúce vitamín C.
  Ako je to teda s účinkom generických liekov?
  Ako sme si už povedali, lieky môžu mať rovnaké zloženie, ale to ešte nezaručuje, že budú mať aj rovnaký účinok. Práve z tohto dôvodu kontrolné orgány vyžadujú ďalšie testy, ktoré dokazujú, že generický liek bude účinkovať rovnako ako originálny liek. Jedným z nich je napr. test liekovej formy z hľadiska schopnosti uvoľniť liečivú látku. Teda, či sa bude tableta alebo kapsula v žalúdku dobre rozpadať a aký čas jej to bude trvať. Naopak u foriem s postupným uvoľňovaním liečiva musí byť tento rozpad pozvoľný. Druhým veľmi dôležitým testom je tzv. test bioekvivalencie, ktorý sa vykonáva na dobrovoľníkoch. Ide o dôkaz, že hladiny liečiva v krvi dosiahnuté po podaní príslušného lieku budú u generika a originálneho liečiva rovnaké. Môžeme teda tvrdiť, že generické lieky sú bezpečne zameniteľné a väčšina pacientov z nich môže profitovať nielen po zdravotnej, ale aj finančnej stránke. Občas sa môže dokonca stať, hlavne u veľkých farmaceutických firiem, ktoré samé produkujú originálny liek, že generikum je v podstate len „prebalený“ originál (tzv. autogenerikum). Vtedy dokážeme s veľkou istotou povedať, že liek bude mať úplne rovnaké vlastnosti, avšak jeho cena bude výrazne nižšia.
   
  Kedy radšej lieky nezamieňať?
  Prvým a najdôležitejším bodom je vyhýbať sa liekom zakúpeným mimo lekárne (internetový predaj a pod.). U týchto liekov nie je záruka kvality, pôvodu a ani reálneho obsahu účinných zložiek. Cena síce môže vyzerať lákavo, ale vážne ohrozenie zdravia za to nestojí. Ďalším rizikom je užívanie toho istého liečiva vo viacerých liekoch. Keďže sa obchodné názvy liekov môžu často odlišovať, treba si stále všímať názov účinnej látky, ktorý je vždy uvedený na krabičke menšími písmenami a uistiť sa, že liek neužívate duplicitne. Riziko je výrazne vyššie u starších pacientov, ktorí majú prípadne problém so zrakom a dávkujú si lieky sami. Vtedy je občas lepšie držať sa „toho, čo poznajú“ alebo sa poriadne uistiť, že porozumeli dávkovaniu liekov. Opatrnosť pri zámene je taktiež na mieste pri lokálne pôsobiacich preparátoch vstrebávajúcich sa do tela cez pokožku a sliznice (náplasti, nosové a inhalačné lieky a pod.).

  • Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
  • 1×20 tbl, výživový doplnok
   Výživový doplnok magnézium vo forme tabliet. Eliminuje vyčerpanie a úľavu. Obsahuje horčík, draslík a vitamín B6. Príchuť citrónu.
  • 1×100 tbl, výživový doplnok
   4.9
   (12)
   Výživový doplnok s obsahom vápnika, horčíka a zinku pre zdravú pleť, vlasy a nechty.
  • 1×30 cps, výživový doplnok
   Obsahuje horčík, vitamín B6 a rastlinné extrakty pre relaxáciu a odolnosť voči stresu.
  • 1×10 ks, výživový doplnok
   Pre ľudský organizmus maximálne vstrebateľná forma horčíka s výbornou višňovou príchuťou. Horčík podporuje správnu činnosť svalov a spolu s vitamínom B6 prispieva k riadnemu fungovaniu nervového systému a znižuje únavu a vyčerpanie.
  • 1×90 tbl, doplnok výživy
   Výživový doplnok vo forme tabliet s obsahom horčíka (Magnézium Oxid 420 mg - ekvivalent 252 mg elementárneho magnézia).

   Ďalšie články k téme Generiká nie sú účinné, lebo sú lacnejšie – fakt, alebo mýtus?

   • Naučte sa, ako správne likvidovať nespotrebované lieky

    Naučte sa, ako správne likvidovať nespotrebované lieky

    · 5 minút na prečítanie
    • expirácia
    • lieky
    • odpad
    Nespotrebované lieky nemožno likvidovať ako bežný komunálny odpad ani verejnou kanalizáciou splachovaním do výlevky alebo toalety.
   • Lieky po záruke nikdy neužívajte

    Lieky po záruke nikdy neužívajte

    · 5 minút na prečítanie
    • exspirácia
    • lieky
    Pre mnohých ľudí predstavuje jeseň vhodnú príležitosť na veľké upratovanie a na vytriedenie nepotrebných vecí. Nezabúdajte ani na to, že aj domáca lekárnička potrebuje z času na čas skontrolovať, aby ste zistili, či je jej obsah ešte použiteľný a bezpečný. Odborníci opakovane varujú pred rizikami, ktoré súvisia s užívaním liekov po exspirácii a vyzývajú pacientov, aby...
   • Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

    Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

    · 6 minút na prečítanie
    • horúčka
    • lieky
    • chrípka
    Horúčka samotná nie je ochorením, ide o prejav aktivity imunitného systému. U detí je dôležité vedieť správne zmerať teplotu a vhodne ju liečiť.
   O autorovi
   PharmDr. Adriána Gimerová
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   PharmDr. Adriána Gimerová
   Čítať viac od autora