
Určite sa vám už niekedy v lekárni pri výbere liekov na lekársky predpis stalo, že lekáreň nemala na sklade váš liek, ale lekárnik vám ponúkol náhradný liek. Pravdepodobne ste vtedy trochu zaváhali a kládli ste si otázku, či je to to isté, či to má taký istý účinok a či si to zameniť, alebo nie.
Čo je to vlastne tá „náhrada“, ktorú vám ponúknu?
Odborne sa táto náhrada nazýva generický liek alebo generikum. Sú to v podstate lieky, ktoré sú po vypršaní patentovej ochrany vyrábané ako kópie iným výrobcom ako je držiteľ pôvodného patentu. Naopak lieky, ktoré sú uvedené na trh ako prvé svojho druhu (obvykle výrobcom, ktorý ich vyvinul) sa nazývajú originálne lieky. V zásade existuje pre jednu účinnú látku vždy jeden originálny produkt a niekedy aj niekoľko desiatok generických alternatív.
Líši sa generický a originálny liek zložením?
Generický liek musí obsahovať rovnakú účinnú (liečivú) látku ako originálny liek a musí byť prítomná v rovnakom množstve. Okrem množstva musí samozrejme spĺňať aj najvyššie nároky na kvalitu a pôvod liečiva, aby mohol byť daný liek uvedený na trh. V čom sa môžu generiká odlišovať sú pomocné látky. Ide o substancie, ktoré pomáhajú tvoriť liekovú formu (tableta, kapsula...) lieku. Z tohto dôvodu môžu lieky s rovnakou liečivou látkou a rovnakou silou vyrábané dvoma rôznymi výrobcami vyzerať úplne inak, avšak majú rovnaký účinok. Obsah pomocných látok môže hrať úlohu hlavne u pacientov, ktorí majú alergiu, alebo intoleranciu na niektorú z pomocných látok. Asi najsledovanejším je obsah laktózy, ktorá sa využíva ako plnivo tablety. Z tohto dôvodu môžu napríklad niektorým pacientom viac vyhovovať generické prípravky oproti originálnym liekom.