Čo zaberá na svalovú horúčku?

4. 2. 2016 · PharmDr. Lenka Globanová · 6 minút na prečítanie

Ťažko by sme našli človeka, ktorý by nepoznal svalovú horúčku, ľudovo nazývanú svalovica. Túto prenikavú bolesť v namáhaných partiách netreba nikomu zvlášť predstavovať. Objavuje sa nielen u športovcov, ale prakticky u každého, kto precenil svoje schopnosti. Očakávať ju môžeme najmä po dlhšej tréningovej prestávke alebo pri striedaní rôznych druhov športov. Niekedy však stačí i dlhšia práca v záhrade či nosenie ťažkého nákupu, a ráno máte pocit, že sa sotva môžete pohnúť. Dá sa týmto nepríjemným pocitom nejako predchádzať?

 

Kedysi nás v škole učili, že hlavnou príčinou je nahromadená kyselina mliečna v svaloch. Táto látka vzniká vo veľkom množstve rozpadom glukózy, keď sa človek  nadmerne námaha alebo intenzívne cvičí. Vedci predpokladali, že kyselina mliečna vytvorí vo svaloch po ich ochladení malé kryštáliky. Tie potom mali  tlačiť na sval a zapríčiňovať bolesť pri akomkoľvek ďalšom pohybe. Zistilo sa však, že nie je možné, aby kyselina mliečna pri telesnej teplote kryštalizovala. Okrem toho v  našom tele zostáva príliš krátko na to, aby mohla vyvolať svalovú horúčku, ktorá sa zvyčajne ohlási až na druhý deň po záťaži. Napriek novým poznatkom je tento názor v našej spoločnosti stále dosť rozšírený.  

 

Dnes sa odborníci prikláňajú k teórii, že v svaloch vznikajú v dôsledku intenzívnej námahy malé poškodenia, tzv. mikrotrhliny. Najslabšie a najtenšie vlákna sa pretrhnú a sú nahradené novými a silnejšími. Hojenie sprevádzajú drobné zápaly, ktoré sa nás potrápia v podobe bolestiopuchu svalov. Sprievodným príznakom je aj zníženie pohyblivosti kĺbov a svalovej sily. Nemusíte sa obávať, že by tieto procesy mohli byť pre naše telo nebezpečné. Nejedná sa o zápal v pravom slova zmysle. Naše svaly sa vďaka tomu zdokonaľujú a rastú, mnohokrát sú pevnejšie a odolnejšie. Tento zápal dosahuje vrchol zvyčajne o 24 až 48 hodín, niekedy však už do 12 hodín od záťaže. Preto cítime bolesť väčšinou s oneskorením až na druhý deň. Na vzniku svalovej horúčky sa podieľa aj narušená rovnováha iónov vápnika, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri sťahu svalových vlákien.

 

Podložka na cvičenie Puzzle Mat II s rozmermi 60 x 60 x 2,5 cm vás bude sprevádzať pri rôznych fitness aktivitách. Ide o praktické príslušenstvo na cvičenie, vďaka ktorému pre vás bude tréning pohodlný a zároveň ochránite podlahu.
modrá
Valec na cvičenie M-Roll Blue je penový valec na cvičenie pre zlepšenie pohyblivosti, svalového rozsahu a uvoľnenie stuhnutých svalov. Valec je vyrobený z kvalitnej peny a tvrdého dutého jadra. Inovatívny 3D masážny povrch zabezpečuje skvelé uvoľnenie svalov, bráni riziku zrazení a podporuje rýchlu regeneráciu.
Vibračný valec na cvičenie V-Roll je revolučná fitness pomôcka pre uvoľnenie stuhnutých svalov a ich aktiváciu pred športovým výkonom. Vo vnútri tohto klasického penového valca sa totiž nachádza vibračné jadro na batériu. Vďaka 3-stupňovej intenzite vibrovania dokonale rozmasíruje jednotlivé svalové partie. Presvedčte sa na vlastnej koži!
Penový valec na cvičenie Fitness Roller Orange pre zlepšenie celkovej pohyblivosti, zvýšenie svalového rozsahu, zlepšenie rovnováhy a uvoľnenie stuhnutých svalov. Je vyrobený z kvalitnej peny a tvrdého dutého jadra odolného voči mechanickému poškodeniu. Valec má masážny 3D povrch a robustnú konštrukciu s dlhou životnosťou. Vďaka tomu napomáha zníženiu rizika zranenia, zlepšeniu regenerácie a rýchlejšiemu zotavovaniu zo zranení.
Penový valec na cvičenie Fitness Roller Green pre zlepšenie celkovej pohyblivosti, zvýšenie svalového rozsahu, zlepšenie rovnováhy a uvoľnenie stuhnutých svalov. Je vyrobený z kvalitnej peny a tvrdého dutého jadra odolného voči mechanickému poškodeniu. Valec má masážny 3D povrch a robustnú konštrukciu s dlhou životnosťou. Vďaka tomu napomáha zníženiu rizika zranenia, zlepšeniu regenerácie a rýchlejšiemu zotavovaniu zo zranení.
Vyhnite sa jednostrannému zaťaženiu, vhodnejšie je striedať silový tréning.
1×100 tbl, výživový doplnok
5.0
(2)
Výživový doplnok s obsahom vápnika, horčíka a zinku pre zdravú pleť, vlasy a nechty.
1×30 cps, výživový doplnok
Obsahuje horčík, vitamín B6 a rastlinné extrakty pre relaxáciu a odolnosť voči stresu.
1×90 tbl, doplnok výživy
Výživový doplnok vo forme tabliet s obsahom horčíka (Magnézium Oxid 420 mg - ekvivalent 252 mg elementárneho magnézia).
1×10 ks, výživový doplnok
Pre ľudský organizmus maximálne vstrebateľná forma horčíka s výbornou višňovou príchuťou. Horčík podporuje správnu činnosť svalov a spolu s vitamínom B6 prispieva k riadnemu fungovaniu nervového systému a znižuje únavu a vyčerpanie.
1×20 tbl, výživový doplnok
Výživový doplnok magnézium vo forme tabliet. Eliminuje vyčerpanie a úľavu. Obsahuje horčík, draslík a vitamín B6. Príchuť citrónu.
1×30 ks, vrecká
Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
1×30 tbl, výživový doplnok
Výživový doplnok Magnesium B6 Gold obsahuje vysoko vstrebateľnú chelátovú formu horčíka a vitamín B6.
, pomáha ľahký aeróbny tréning. Nenáročný pohyb prekrvuje boľavé svaly a podporuje hojenie. Vhodná je prechádzka, rýchla chôdza, beh či rekreačné plávanie. Najhoršie, čo môžete pre svoje telo urobiť, je úplný pokoj.
 7. Doprajte si výdatný spánok, ktorý urýchľuje regeneráciu. Mal by trvať aspoň 7 až 8 hodín. Počas spánku (90 minút po zaspatí) sa uvoľňuje najviac rastového hormónu, vďaka ktorému svalovica rýchlejšie odstúpi.
Na použitie liekov proti bolesti a zápalu pri svalovej horúčke nie je medzi odborníkmi zatiaľ jednoznačný názor. Môžu uľaviť od bolesti, príčinu svalovej horúčky však neodstránia. Niektoré bolesti svalov môžu byť aj vážnym príznakom zranenia. Ak bolesť neustúpi počas týždňa, poraďte sa svojím lekárom.
Aktívny pohyb udržuje v kondícii nielen naše telo, ale pomáha nám zbaviť sa stresu, zlepšuje náladu a znižuje riziko ochorení, čím celkovo prispieva k nášmu zdraviu. Nech vás svalovica od pohybu neodradí ...

1×20 tbl, liek
Liek obsahuje účinnú látku paracetamol, ktorá pôsobí proti bolesti a znižuje telesnú teplotu.
1×30 cps, liek proti bolesti
Tlmí bolesti, zmierňuje opuchy pri zápaloch a znižuje horúčku.
1 ks
5.0
(1)
Hrejivá náplasť poskytuje príjemný pocit úľavy pri príznakoch spojených s menštruačnými bolesťami.
1×1 ks, v balení 1 ks pás + 4 hrejivé vložky
Hrejivá náplasť s okamžitým nástupom hrejivého efektu.
1×6 ks, hrejivé náplasti
Hrejivá náplasť s okamžitým nástupom hrejivého efektu.
1×20 tbl, liek
Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
1×1 ks, elastická páska
Kinesio Tape, elastická páska pri bolesti chrbta, svalov a pri športových poraneniach.
1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
PharmDr. Lenka Globanová