Chráňte si to najcennejšie! Ako sa v lete správne starať o oči?

16. 5. 2022 · 4 minúty na prečítanie

UV žiarenie a jeho škodlivé účinky sú známe. Dôležité je chrániť si aj jeden z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov tela, oči! Poradíme Vám, na aké ťažkosti by ste sa mali počas leta pripraviť.

PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Chráňte si to najcennejšie! Ako sa v lete správne starať o oči?

UV žiarenie a jeho škodlivé účinky sú známe.

Dôležité je chrániť si aj jeden z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov tela, oči! Poradíme Vám, na aké ťažkosti by ste sa mali počas leta pripraviť.

Ultrafialové žiarenie (UV)

je elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou kratšou, ako má viditeľné svetlo. Z toho dôvodu ho nemôžeme pozorovať voľným okom. Zdrojom UV žiarenia je slnko. K nám preniká UVA a UVB žiarenie, ktoré môže mať krátkodobé alebo dlhodobé nepriaznivé účinky na oko a na zrak.

 

Primárnou ochranou oka pred škodlivými UV lúčmi sú slnečné okuliare. Dôležité je nosiť okuliare, pri ktorých sme si istí, že majú UV filter. Okuliare bez UV filtra totiž prepúšťajú škodlivé slnečné lúče. Slnko nám môže poškodiť oko až natoľko, že hrozí veľké riziko vzniku sivého zákalu. To ale nie je všetko, vekom môže dôjsť k podmienenej degenerácii žltej škvrny, čo je príčinou výrazného zhoršenia zraku.

Slnečné okuliare by určite mali nosiť aj ľudia s kontaktnými šošovkami.

Niektoré moderné šošovky síce obsahujú UV filtre, ale tie nie sú dostatočné na ochranu oka.

Netreba zabúdať na to, že slnečné okuliare by mali nosiť aj malé deti, ktoré sa pohybujú na slnku. Odporúča sa aj nosenie klobúka, ktorý môže v lete znížiť expozíciu UV žiarenia až o 50 percent.

 

V lekárni si zaobstarajte vitamíny C a E, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Prospešné sú aj minerály ako zinok, selén a betakarotenoidy - luteín, zeaxantín, ktoré vyživujú a  chránia oči pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia.

Betakarotenoidy - luteín a zeaxantín sa podieľajú na zachytávaní škodlivého UV žiarenia dopadajúceho na bunky sietnice, chránia ju pred degeneratívnym postihnutím a pred predčasným starnutím.

Pozor na klimatizáciu

Klimatizácia síce spríjemňuje horúce letné dni, ale ani zďaleka nie je prospešná pre oko. Dlhšie pobyty v klimatizovaných miestnostiach môžu byť príčinou suchého oka, očnej alergie alebo rôznych zápalov.

Syndróm suchého oka

Je to ochorenie, ktoré postihujúce povrch oka. Na jeho vzniku sa okrem už vyššie spomínaných vonkajších faktorov môžu podieľať aj hormonálne vplyvy, chronické zápaly oka alebo konzervačné látky v očných kvapkách. Syndróm suchého oka môže spôsobiť napríklad aj užívanie liekov proti úzkosti, antidepresíva, diuretiká - lieky na odvodnenie tela alebo lieky na poruchy srdcového rytmu, ale aj úrazy oka či systémové ochorenia, ako napríklad reumatoidná artritída alebo autoimunitné ochorenie lupuserythematodes.

Príznaky suchého oka:

  • začervenanie oka;
  • pocit piesku alebo cudzieho telesa v oku;
  • tlak v očiach;
  • pálenie alebo pocit výrazného slzenia oka. 

Ako na suché oko:

Priemerná vrstva sĺz na povrchu oka je nevyhnutná pre optimálny komfort oka. Rozotretím slzy na povrchu oka vzniká slzný film, ktorý je zložený z troch vrstiev. Vrchná vrstva obsahuje lipidy, ktoré chránia pred nadmerným odparovaním sĺz. Stredná vrstva zabezpečuje zvlhčenie rohovky oka a výživu. Spodná vrstva umožňuje kontakt medzi povrchom oka a ostatnými zložkami slzného filmu. 

Liečba suchého oka preto vždy vychádza zo zloženia slzného filmu. Používajú sa látky s nižším a s vyšším stupňom viskozity.

Látky s nižším stupňom viskozity sú určené pre menej závažné stavy, majú kratšie pôsobenie a nespôsobujú rozmazané videnie. Napríklad deriváty celulózy – umelé slzy, povidón a polyvinylalkohol. Látky s vyšším stupňom majú dlhšie pôsobenie, ale dlhšia je aj doba rozmazaného videnia po ich aplikácii. Do tejto skupiny patrí napríklad karbomér a kyselina hyalurónová. Tieto látky sa ešte kombinujú s ďalšími látkami, ktoré majú takzvaný antiseptický účinok - kyselina boritá, alebo regeneračný účinok - dexpantenol.

Očné alergie

Sú súčasťou širšieho alergického syndrómu a sezónne sú spojené so sennou nádchou. U ľudí s alergickou predispozíciou vznikajú po kontakte s chemickými látkami.

Príznaky očnej alergie:

  • opuch viečok,
  • vodnatý sekrét,
  • biely, mazľavý, až vláknitý hlien,
  • svrbenie.

Ako na alergie:

Na zmiernenie očnej alergie sa používajú najmä lokálne pôsobiace látky na zmiernenie symptómov, ako sú napríklad nafazolín alebo tetryzolín. Ďalej sú to celkové antihistaminiká, ako napríklad cetirizin, loratadín, ktoré sú dostupné aj na voľný predaj. V neposlednom rade je možné pri problémoch použiť lokálne antihistaminiká ako levokabastín či azelastín. Podrobnosti o liečbe očnej alergie odporúčame riešiť s lekárom. V prípade voľne dostupných prípravkov vám kvalitnú radu a odporúčanie poskytne aj odborný personál lekárne.

Podráždenie oka

Oko môže byť podráždené zo spomínanej klimatizácie, ale aj z bazénov, z potu či z iných vonkajších faktorov. Vtedy je oko zvyčajne začervenané a páli. V tomto prípade môžeme siahnuť po očných antiseptikách, ako je napríklad trojpercentný roztok kyseliny boritej, karbetopendecínium alebo guajazulén.

Bakteriálna konjuktivitída

Symptómy môžu byť podobné ako pri alergii alebo pri podráždení oka, ale sprievodným prejavom je zvyčajne aj hnisavý sekrét. Bakteriálne zápaly je potrebné liečiť antibiotikami, preto je nevyhnutná návšteva lekára. Chráňte si to najcennejšie, čo máte, a užívajte si bezstarostné obdobie dovoleniek plné slnečných lúčov, radosti a pohody.

 

Ďalšie články k téme Chráňte si to najcennejšie! Ako sa v lete správne starať o oči?

  • Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

    Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

    · 4 minúty na prečítanie
    Viete, že aj suché oko môže nadmerne slziť? Okrem toho sa dozviete, z čoho sa skladajú slzy, kde vznikajú a aké nebezpečenstvo vám hrozí, ak ich je nedostatok.
  • Cítite, že máte neustále niečo v očiach, alebo sú vaše oči neustále podráždené, svrbivé a páliace? Toto môže byť spôsobené zápalom spojiviek, syndrómom suchého oka, alebo jednoducho býva dôsledkom únavy!
  • Vieme, čo naozaj funguje na kruhy pod očami

    Vieme, čo naozaj funguje na kruhy pod očami

    · 5 minút na prečítanie
    Maskovanie je náročné a pôsobíte s nimi omnoho staršie. Kruhy pod očami môžu byť často spôsobené genetikou, no vďaka týmto trikom sa môžete zbaviť ich nepriaznivého vzhľadu!
O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora