Koľko tekutín by mali piť diabetici v lete?

27. 6. 2023 · 7 minút na prečítanie

Ktoré nápoje sú pre diabetikov ideálne a ktorým by sa, naopak, mali vyhnúť? Ako spoznáte, že ste dehydrovaní? Prečítajte si v našom článku.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Koľko tekutín by mali piť diabetici v lete?
Denne by ste mali prijať tri litre denne, z toho 20 % dokážeme prijať zo zeleniny, ovocia či polievok

 

 

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité pre správne fungovanie organizmu, diabetici by však mali zbystriť pozornosť pri výbere nápojov. Po čom siahnuť, čomu sa radšej vyhnúť a prečo si dať pozor na dehydratáciu?

Koľko tekutín denne vypiť?

Často sa hovorí, že dospelý človek by mal vypiť aspoň tri litre vody denne. Avšak nie je to tak úplne pravda. Telo síce potrebuje na normálne fungovanie približne takéto množstvo vody, ale započítava sa doň aj voda prijímaná potravou a voda produkovaná pri metabolizme. Tá tvorí okolo 20 % z celkovo prijatej vody. Ide o vodu z konzumácie zeleniny, ovocia, polievok, mlieka, jogurtových nápojov atď. Pri správne zostavenej strave stačí za normálnych okolností vypiť približne 1,5 – 2 litre denne. Počas horúcich dní, fyzickej námahy alebo choroby potrebujete viac tekutín. Piť by ste mali priebežne v primeraných dávkach počas celého dňa; neodporúča sa piť veľké množstvo tekutín naraz.

Ako spoznáte, že ste dehydrovaní?

Ak smäd nectítie alebo sa jednoducho zabúdate napiť, vystavujete sa riziku dehrydatácii. Ak si nie ste istí, či vám tento stav hrozí, spoznáte ho podľa nasledovných príznakov: 

 • únava, 
 • bolesti hlavy, 
 • suché ústa, 
 • závraty,  
 • tmavý moč.

Ak sa objavia tieto príznaky, je dôležité zvýšiť príjem tekutín a požiadať o radu odborníka, ak sa stav nezlepší.

Ak vám nechuti samotná čistá voda, pridajte do nej napríklad citrón

Ktoré nápoje sú vhodné pre diabetikov?

Najvhodnejšou a najprirodzenejšou tekutinou pre diabetikov je obyčajná voda. Má nulovú energetickú hodnotu a nepridáva telu zbytočné kalórie. Ak nemáte radi obyčajnú vodu, môžete ju ochutiť citrónovou šťavou alebo mätou, prípadne vyskúšať iné ovocie a bylinky.

Ideálne letné nápoje pre diabetikov sú:

 • voda z vodovodu alebo balená voda, ako aj prírodné minerálne vody, 
 • slabo alebo stredne mineralizované vody, ktoré môžete piť dlhší čas,
 • nesladené čaje, ovocné čaje, ale aj čierne, zelené alebo bylinkové čaje,
 • káva najlepšie vo forme espressa, filtrovanej kávy alebo kvalitnej instantnej kávy.

Ak do kávy nepridáte cukor, mlieko ani iné prísady, jej energetická hodnota je nulová. Samozrejme, do kávy si môžete pridať malé množstvo mlieka, ale pozor na veľké kávy plné mlieka, smotany, sirupov a iných prísad, ktoré môžu mať energetickú hodnotu celého jedla.

Tekutiny, ktorým by sa diabetici mali vyhnúť

Ak vás trápi cukrovka, mali by ste sa vo všeobecnosti vyhýbať tekutinám s obsahom cukru. Ide napríklad o:

 • sladené nápoje – ochutené vody, ktoré zvyčajne obsahujú veľa cukru a dodávajú len energiu (prázdne kalórie),
 • džúsy – v porovnaní s limonádami obsahujú prospešné látky, ale taktiež rovnaké množstvo cukru, vhodnejšie sú zeleninové šťavy s nižším obsahom cukru,
 • limonády – zvyčajne obsahujú približne 10 g cukru na 100 ml, takže môžete vypiť tri malé poháre a spotrebovať odporúčaný maximálny denný príjem pridaného cukru (50 g/deň pre dospelých s ľahkou prácou). Jeden liter limonády obsahuje v priemere 2 000 kJ, čo zodpovedá plnohodnotnému hlavnému jedlu

Ak si neviete predstaviť život bez sladkých nápojov, môžete príležitostne používať nápoje sladené nekalorickými alebo nízkokalorickými sladidlami. Nemali by ste to však preháňať a namiesto toho by ste si mali zvyknúť piť vodu alebo iné nesladené nápoje.

Alkoholické nápoje pite s mierou

Alkohol má vysokú energetickú hodnotu, a preto by sa mal konzumovať s mierou. Pohár suchého vína alebo malé pivo raz za čas však určite znesiete, najmenej energetickým nápojom je vínny strek. Pozor by ste si mali dávať aj na koktaily, ktoré okrem alkoholu obsahujú veľa cukru v džúsoch, sirupoch a limonádach, z ktorých sa koktail skladá.

Ďalšie články k téme Koľko tekutín by mali piť diabetici v lete?

 • Komplikácie diabetu

  Komplikácie diabetu

  · 14 minút na prečítanie
  Bez správnej liečby môže dôjsť k mnohým závažným komplikáciám. Tie je možné rozdeliť na akútne (krátkodobé) a chronické (dlhodobé).
 • Diabetes a jeho príznaky

  Diabetes a jeho príznaky

  · 7 minút na prečítanie
  Ako diabetes sa označuje rôznorodá skupina ochorení. Ich spoločným znakom je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickú normu, takzvaná hyperglykémia.
 • Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

  Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

  · 11 minút na prečítanie
  Stále sa  zdokonaľujú aj možnosti liečby diabetu a tak sa na celosvetový trh dostávajú nové lieky, ktoré pomáhajú pacientom toto ochorenie úspešne zvládať.
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora