6,99 €
U dodávateľa, doručenie do 3 dní
6,99 €
U dodávateľa, doručenie do 3 dní
Ktoré nápoje sú pre diabetikov ideálne a ktorým by sa, naopak, mali vyhnúť? Ako spoznáte, že ste dehydrovaní? Prečítajte si v našom článku.
Dodržiavanie pitného režimu je dôležité pre správne fungovanie organizmu, diabetici by však mali zbystriť pozornosť pri výbere nápojov. Po čom siahnuť, čomu sa radšej vyhnúť a prečo si dať pozor na dehydratáciu?
Často sa hovorí, že dospelý človek by mal vypiť aspoň tri litre vody denne. Avšak nie je to tak úplne pravda. Telo síce potrebuje na normálne fungovanie približne takéto množstvo vody, ale započítava sa doň aj voda prijímaná potravou a voda produkovaná pri metabolizme. Tá tvorí okolo 20 % z celkovo prijatej vody. Ide o vodu z konzumácie zeleniny, ovocia, polievok, mlieka, jogurtových nápojov atď. Pri správne zostavenej strave stačí za normálnych okolností vypiť približne 1,5 – 2 litre denne. Počas horúcich dní, fyzickej námahy alebo choroby potrebujete viac tekutín. Piť by ste mali priebežne v primeraných dávkach počas celého dňa; neodporúča sa piť veľké množstvo tekutín naraz.
Ak smäd nectítie alebo sa jednoducho zabúdate napiť, vystavujete sa riziku dehrydatácii. Ak si nie ste istí, či vám tento stav hrozí, spoznáte ho podľa nasledovných príznakov:
Ak sa objavia tieto príznaky, je dôležité zvýšiť príjem tekutín a požiadať o radu odborníka, ak sa stav nezlepší.
Najvhodnejšou a najprirodzenejšou tekutinou pre diabetikov je obyčajná voda. Má nulovú energetickú hodnotu a nepridáva telu zbytočné kalórie. Ak nemáte radi obyčajnú vodu, môžete ju ochutiť citrónovou šťavou alebo mätou, prípadne vyskúšať iné ovocie a bylinky.
Ideálne letné nápoje pre diabetikov sú:
Ak do kávy nepridáte cukor, mlieko ani iné prísady, jej energetická hodnota je nulová. Samozrejme, do kávy si môžete pridať malé množstvo mlieka, ale pozor na veľké kávy plné mlieka, smotany, sirupov a iných prísad, ktoré môžu mať energetickú hodnotu celého jedla.
Ak vás trápi cukrovka, mali by ste sa vo všeobecnosti vyhýbať tekutinám s obsahom cukru. Ide napríklad o:
Ak si neviete predstaviť život bez sladkých nápojov, môžete príležitostne používať nápoje sladené nekalorickými alebo nízkokalorickými sladidlami. Nemali by ste to však preháňať a namiesto toho by ste si mali zvyknúť piť vodu alebo iné nesladené nápoje.
Alkohol má vysokú energetickú hodnotu, a preto by sa mal konzumovať s mierou. Pohár suchého vína alebo malé pivo raz za čas však určite znesiete, najmenej energetickým nápojom je vínny strek. Pozor by ste si mali dávať aj na koktaily, ktoré okrem alkoholu obsahujú veľa cukru v džúsoch, sirupoch a limonádach, z ktorých sa koktail skladá.