Správnou životosprávou môžeme predchádzať zápalu močových ciest. Ako?

20. 12. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Okrem svojej extrémnej nepríjemnosti, môže sa dokonca stať aj potenciálne nebezpečným, a ak nie je adekvátne liečený, často prechádza do chronického stavu. Máte predstavu, ako sa tejto situácii vyhnúť?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Správnou životosprávou môžeme predchádzať zápalu močových ciest. Ako?

Okrem toho, že je extrémne nepríjemný, môže byť dokonca nebezpečný. Pokiaľ sa nelieči, často prechádza do chronického stavu. Viete, ako sa tomu vyhnúť?

Zápal močových ciest je podľa odborníkov prevažne ženským ochorením. Približne jedna z troch žien do 24 rokov pozná liečbu tohto problému antibiotikami, no mnoho pacientiek sa spolieha na domáce recepty a trápi sa s ním opakovane. Väčšine zápalov močových ciest sa dá predísť dodržiavaním niekoľkých pravidiel, ktoré sa spájajú predovšetkým s úpravou životného štýlu.

Prečo dochádza k zápalom močových ciest?

Hlavným dôvodom, prečo sa u žien toto ochorenie vyskytuje tak často, je zloženie nášho tela. Močovú rúru máme kratšiu než muži, preto sa baktérie rýchlejšie dostanú do močového mechúra, močovodov alebo obličiek. Druhým dôležitým faktorom je blízkosť vývodu močových ciest a análneho otvoru.

 

Príčinou zápalu močových ciest môžu byť aj sexuálne prenosné infekcie

Medzi hlavných pôvodcov zápalu močových ciest patria baktérie. Tie sú zodpovedné za 80 až 90 % ochorení.

Ďalším zdrojom môžu byť kvasinkové infekcie a sexuálne prenosné baktérie. Podceňovanie tohto ochorenia je veľmi nebezpečné.

Nepreliečené a často sa opakujúce zápaly môžu prejsť do chronického stavu, ktorý si vyžaduje nasadenie antibiotík na dlhší čas či dokonca hospitalizáciu v nemocnici.

Príznaky neprehliadnete

Bolestivé príznaky zápalu močových ciest dokážu veľmi znepríjemniť, ba dokonca znemožniť vaše bežné aktivity. Pokiaľ sa s nimi stretávate niekoľkokrát do mesiaca, môže to byť veľmi frustrujúce.

  • Najčastejšie zápal močových ciest spoznáte podľa častého nutkania na močenie, spojeného s vymočením len malého množstva moču.
  • Pálenie, rezanie či bolesť pri močení.
  • Sfarbenie moču do ružovkasta alebo červena.
  • Príčiny zápalu močových ciest sa môžu v niektorých prípadoch zamieňať za zápal pošvy, nakoľko často prebiehajú súčasne.
  • Medzi závažnejšie symptómy, ku ktorých dochádza v prípade, že zápal zasiahne obličky, patrí horúčka, nevoľnosť, bolesti brucha a chrbta, slabosť, malátnosť a zakalený, zapáchajúci moč.
Príznaky zápalu močových ciest nepodceňujte

 

V prípade, že vás trápia niektoré zo spomenutých príznakov, obráťte sa na svojho lekára.

Po absolvovaní vyšetrenia vám odporučí vhodnú liečbu, ktorá  väčšinou spočíva v nasadení antibiotík. Tie sa v prípade chronického stavu užívajú dlhodobo, a to v kombinácii s imunomodulačnými preparátmi. Pri ťažkých zápaloch močových ciest je nutná niekoľkodňová hospitalizácia.

 

Samotnú liečbu zápalu močových ciest môžete podporovať dostatočným pitným režimom, vrátane nesladených, neperlivých tekutín, ako aj urologických čajov.

Nápomocné vám budú aj podporné fytopreparáty z brusníc.

Sústreďte sa na prevenciu

  • Toaletný papier používajte zásadne spredu dozadu, nikdy nie naopak. Tento dobrý návyk výrazne znižuje riziko prenosu baktérií z konečníka do močovej trubice.
  • Poctivo dodržiavajte pitný režim. Časté močenie napomáha pravidelne vyplavovať baktérie z močových ciest. Vyhnite sa alkoholu a kofeínovým nápojom, ktoré môžu močový mechúr zbytočne podráždiť.
  • Nezadržiavajte nutkanie na močenie. „Cikať“ by ste mali minimálne každé tri hodiny. Nezabudnite navštíviť toaletu pred a po každom pohlavnom styku. Počas sexu sa baktérie môžu ľahko dostať do močovej trubice, čo následne spôsobuje problém najmä ženám.
  • Opatrne s parfumovanými výrobkami, určenými pre ženy. Voňavý toaletný papier alebo vložky nie sú dobrý nápad. Na intímne partie nepatrí ani klasické mydlo, na umývanie používajte výlučne vodu alebo špeciálne gély.
  • Po cvičení sa nezabudnite prezliecť nielen z mokrého trička, ale vymeňte aj nohavičky.
  • Za problémom s opakovaným zápalom močových ciest môže podľa odborníkov stáť aj nevhodný výber antikoncepcie. V prípade podozrenia sa poraďte so svojím lekárom.
  • Užívajte probiotiká a do jedálnička zaraďte potraviny ako jogurt, kefír, kyslá kapusta, tempeh a brusnice.
Zápaly močových ciest môže ovplyvňovať aj nevhodné oblečenie

Pozor na oblečenie

Vedeli ste, že pre udržanie zdravia močových ciest je zásadný výber spodnej bielizne, ktorú nosíte? Vašu pohodu „tam dole“ môže narušiť napríklad použitie aviváže alebo nevhodného pracieho prostriedku do várky, v ktorej sa perú vaše nohavičky.

Lekári dlhodobo varujú pred nosením „tango nohavičiek“, ktoré sa veľmi ľahko posúvajú a pomáhajú baktériám z hrubého čreva dostať sa na miesta, kde rozhodne nemajú čo robiť.

 

Nemenej zásadný je materiál, z ktorého sa vaše oblečenie vyrába. Najlepšia je samozrejme bavlna. Ide o priedušnú, a tiež vysoko absorpčnú tkaninu, ktorá si poradí aj s prirodzeným výtokom.

Spodná bielizeň zo syntetických materiálov, ako je lycra, nylon alebo spandex, zachytávajú teplo a vlhkosť, čo vytvára dokonalú živnú pôdu pre množenie baktérií. Zdravým zvykom je spánok bez akejkoľvek spodnej vrstvy.

Obmedzte nosenie úzkych džínsov a nohavíc a uprednostňujte „voľnú“ módu. Príliš obtiahnuté oblečenie sťažuje cirkuláciu vzduchu a zároveň zvyšuje tvorbu tepla a trenia v citlivých ženských partiách. Pokiaľ sa vášho obľúbeného strihu neviete vzdať, skúste ho striedať so sukňami a voľnými nohavicami.

Ďalšie články k téme Správnou životosprávou môžeme predchádzať zápalu močových ciest. Ako?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora