
Nicorette invisipatch 15 mg/16 h transder. náplasť
1×7 ks, transdermálna náplasť
Fajčenie má veľmi negatívny dopad na zdravie. Aj to býva dôvod, prečo sa mnohí fajčiari pokúšajú s fajčením skončiť. Čo pomáha pri odvykaní od fajčenia?
Približne každý piaty občan v Európskej únii fajčí, čo má významný vplyv na zdravie aj dĺžku života. Štatistiky hovoria:
Podľa hodnotiacej správy OECD o stave zdravia slovenskej populácie z roku 2019, aktívne alebo pasívne fajčenie má na svedomí až 17 % úmrtí. Fajčenie je časté nielen u dospelých, ale aj u dospievajúcich. Každý piaty dospelý človek u nás fajčí každý deň. Na rozdiel od ostatných krajín Európskej únie sa fajčenie na Slovensku neznižuje, ale drží sa na rovnakej úrovni aj napriek protitabakovým opatreniam, ako je napríklad zákaz fajčenia na verejných miestach.
Fajčenie ovplyvňuje takmer každý orgán v tele. Sú dôkažy, že spôsobuje:
Fajčenie vplýva aj na krásu, podporuje vznik vrások a zvyšuje suchosť pokožky. Cigaretový dym mení vôňu vašich vlasov, spôsobuje žltú farbu vašich prstov a zubov.
Najdôležitejšie v procese odvykania si od cigariet je presvedčenie a správna motivácia. Pozitívne účinky abstinencie od fajčenia pocítite pomerne rýchlo po vynechaní vašej pravidelnej dávky nikotínu.
Bez fajčenia budete vyzerať krajšie: Vynechaním nikotínu sa už po 2 až 12 týždňoch upraví váš krvný obeh a vaša pokožka bude oveľa lepšie vyživená. Dostane vyššie dávky kyslíka, vody aj živín. Spozorujete to na sebe menšou tendenciou k tvorbe vrások, lepšou farbou pokožky. Pokožka bude hydratovaná a pružnejšia. Navyše, ocenia to aj vaše zuby a váš dych.
Bez fajčenia budete mať viac energie a kyslíka: Vďaka lepšej cirkulácii krvi v tele budete mať pocit väčšej energie. Ľahšie zvládnete chôdzu, beh aj bežné denné aktivity. Zlepší sa aj vaše dýchanie a kapacita pľúc. Po 9 mesiacoch abstinencie sa zlepší funkcia pľúc o 5 až 10 %. Už sa tak ľahko nezadýchate pri vychádzaní po schodoch.
Nula cigariet znamená menej stresu: Viacero fajčiarov udáva, že cigarety im znižujú pocit stresu v živote. Pravdou však je, že pocit stresu vyvoláva práve nutkanie po ďalšej dávke nikotínu. Zbaviť sa cigariet znamená mať väčšiu pohodu v živote.
Skončiť s fajčením vám zlepší chuť aj čuch: vône aj chute budete cítiť intenzívnejšie.
Zlepší sa kvalita vášho života: Bez fajčenia budete veľmi pravdepodobne žiť dlhšie a zvýši sa aj kvalita vášho života. Fajčenie je rizikovým faktorom pre mnohé choroby. Navyše, odstránením cigaretového dymu z vášho okolia chránite aj zdravie vašich najbližších.
Bez fajčenia bude váš sexuálny život aj plodnosť na lepšej úrovni: Lepším okysličením organizmu sa zvýši aj cirkulácia krvi v pohlavných orgánoch. Spozorujete to lepšou citlivosťou intímnych partií. Navyše, zlepší sa aj vaša plodnosť a šanca počať potomka. Ak plánujete dieťa, skoncujte s fajčením už dnes.
Nikotín z cigariet je návykovou látkou, ktorá v mozgu vyvoláva závislosť. U silných fajčiarov sa často prejavujú abstinenčné príznaky.
Objavuje sa:
Práve to robí rozhodnutie skoncovať s fajčením také náročné. Mozog je navyknutý na pravidelnú dávku nikotínu a pýta si ju ďalej.
Na skoncovanie s fajčením, preto mnohí vyhľadajú pomoc odborníka, lekára alebo lekárnika.
Zmierniť abstinenčné príznaky umožňuje nikotínová substitučná terapia, pri ktorej sa do tela dostávajú malé dávky nikotínu. Je voľne dostupná v lekárňach, pričom vybrať si môžete z viacerých liekových foriem:
Nikotínové náplaste sú určené pre pravidelných fajčiarov. Umožňujú rovnomerné dávkovanie nikotínu počas niekoľkých hodín počas dňa. Aplikujú sa hneď po prebudení na suchú, neochlpenú a nemastnú pokožku. Dôležité je vybrať také miesto, kde sa netvoria záhyby a nedochádza k zvýšenému poteniu. Miesto aplikácie je vhodné meniť a náplasť možno na rovnaké miesto aplikovať najskôr až o týždeň. Liečba by však mala trvať aspoň 8 až 12 týždňov. Dávkovanie sa však môže upraviť individuálne podľa potreby.
Nikotínové žuvačky a pastilky sú určené predovšetkým pre fajčiarov, ktorí fajčia nárazovo počas dňa. Mali by sa používať iba ako prevencia abstinenčných prejavov alebo pri silnej túžbe na cigaretu.
Pri žuvačkách je dôležitá technika žuvania. Žuť by sa mala pomaly a s prestávkami. Po dosiahnutí silnej mätovej alebo ovocnej chuti by sa mala žuvačka na pol až jednu minútu odložiť medzi líce a ďasno. Postup treba opakovať asi 30 minút, po ktorých sa stáva obyčajnou žuvačkou. Nikotín sa zle vstrebáva v kyslom prostredí, preto by sa najmenej 15minút pred žutím nemala piť káva alebo džúsy. Liečba by mala trvať aspoň 3 mesiace, po ktorých sa môže dávka postupne znižovať. Terapiu možno ukončiť, ak spotreba klesne na jednu až dve žuvačky denne.
Použitie nikotínových pastiliek je v porovnaní so žuvačkami jednoduchšie. Nikotínové pastilky stačí vložiť do úst a nechať rozpustiť. Vhodné je umiestniť pastilku medzi líce a ďasno a pravidelne ju premiestňovať z jednej strany na druhú až do rozpustenia. Pastilky sa nemajú prehĺtať ani žuť. Terapia by mala trvať aspoň 6 týždňov, po ktorých sa môže redukovať dávka. Užívanie sa končí podobne ako pri žuvačkách, keď sa spotreba zníži na jednu až dve pastilky.
Fajčiari, ktorým sa nedarí vyhrať boj nad cigaretami, sa môžu obrátiť na svojho lekára. Po zvážení všetkých pozitív a negatív liečby, môže lekár predpísať farmakologickú liečbu. Lieky určené na odvykanie si od fajčenia zmierňujú túžbu po cigarete, abstinenčné príznaky a znižujú potešenie z fajčenia.
Počas odvykania od fajčenia je vhodné upraviť životný štýl na toto dôležité zdravotné rozhodnutie.
1×7 ks, transdermálna náplasť
1×7 ks, transdermálna náplasť
1×60 cps, liek
1×100 ks, žuvačky
1×7 ks, podpora odvykania závislosti od fajčenia
1×7 ks, podpora odvykania závislosti od fajčenia
1×13,2 ml, sprej
1×105 ks, žuvačky
Okrem toho, že je extrémne nepríjemný, môže byť dokonca nebezpečný. Pokiaľ sa nelieči, často prechádza do chronického stavu. Viete, ako sa tomu vyhnúť?
Pokiaľ chcete do nového roka vstúpiť istou nohou, dajte si pozor na množstvo pohárikov, s ktorými si počas koncoročných osláv pripíjate s vašimi blízkymi.
Alkohol v tehotenstve a počas dojčenia ohrozuje bábätko v akomkoľvek množstve. Pohárik do rúk tehotných a dojčiacich žien nepatrí, čo potvrdzujú aj odborné štúdie.