Nenechajte si leto pokaziť mykózou
Kožné a nechtové mykózy sú medzi najčastejšími infekčnými chorobami. Postihnuté oblasti sprevádza nepríjemné svrbenie a bez adekvátnej liečby môže problém prerásť do chronickej formy.
Mykózy kože a nechtov patria medzi veľmi časté infekčné ochorenia. Postihnuté miesta nepríjemne svrbia a pokiaľ tento problém neliečite, môže sa stať chronickým.
Ak ste spozorovali akékoľvek zmeny na vašich nechtoch alebo koži, je dobré začať s liečbou čo najskôr. Myslite tiež na to, že škrabanie postihnutých miest môže váš stav zhoršiť, nakoľko sa infekcia dostane do hlbších vrstiev kože alebo na iné časti tela, čo hojenie skomplikuje a predĺži. Obrňte sa trpezlivosťou – mykóza sa totiž zvykne opakovať.
Čo je to mykóza?
Bežne postihuje okolo 15 – 20 % ľudí, a to v každom ročnom období a veku. Pôvodcami sú huby a kvasinky, ktoré postihujú najčastejšie nechty a kožu na rukách a nohách. Napriek tomu, že mykózu mnohí považujú za drobný kozmetický problém, v skutočnosti ide o vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa ľahko rozšíri na ďalších členov vašej domácnosti.
Plesňová infekcia kože, nechtov a slizníc sa vyskytuje prakticky kdekoľvek na ľudskom tele. Podľa miesta postihnutia sa delí na systematickú mykózu, ktorá postihuje predovšetkým pacientov so zníženou imunitou, pričom zasahuje pľúca, pečeň i mozog, a bežnejšie lokálne mykózy. Medzi najznámejšie patria kožná mykóza, mykóza na nechtoch, nohách a rukách, vaginálna mykóza alebo mykóza na jazyku a v ústach.
- Nechtové mykózy majú svoju hlavnú „sezónu“ v lete, keďže sa ľahko šíria v teplom a vlhkom prostredí. Postihujú predovšetkým nechty dolných končatín, kde dochádza k zhrubnutiu a zmene farby nechta na žlto-smotanovú.
- Kožné mykózy sa líšia podľa toho, ktorú časť tela zasiahnu. Plesňové ochorenia nôh a rúk napádajú kožu medzi prstami. Prejavujú sa začervenaním, svrbením a praskaním pokožky.
Vaginálne mykózy vznikajú narušením prirodzenej vaginálnej mikroflóry. Počas svojho života sa s nimi stretne takmer každá druhá žena. Viac sa o nich dozviete z tohto článku.
Nechtová mykóza
Mykóza nechtov, odborne nazývaná onychomykóza, sa nás najčastejšie dotýka v letných mesiacoch, kedy trávime veľa času na kúpaliskách a pri bazénoch. Mykotické postihnutia nechtov patria podľa portálu lekar.sk medzi najbežnejšie ochorenia nechtov, ba dokonca predstavujú 20 – 40 % všetkých nechtových problémov.
Typickými príznakmi nechtovej mykózy je zmena farby a štruktúry nechtu. Príčinou vzniku môže byť taktiež neliečená kožná mykóza na chodidlách, ktorá sa šíri ďalej. Najprv je postihnutý palec, infekcia neskôr preniká do ostatných nechtov i nechtového lôžka.
Onychomykózu spôsobujú buď huby alebo kvasinky. Kvasinkové infekcie zasahujú hlavne nechty rúk, kým hubové infekcie začínajú prevažne na nohách. Tie postihujú predovšetkým mužov, zrejme kvôli opakovanému poškodzovaniu nechtov pri športe. Nechty na nohách sú sedemnásobne viac ohrozené ako nechty na rukách, a to z dôvodu pomalšieho rastu.
Na rozdiel od hubových infekcií, sú kvasinkové mykózy nechtov nápadnejšie. Postihujú predovšetkým nechty rúk a začínajú sa akútnym zápalom a opuchom. Objavia sa zmeny sfarbenia so škvrnami, nechty sú stenčené a oddeľujú sa od lôžka.
Kožná mykóza
Spôsobujú ju vláknité huby (dermatofyty) alebo dimorfné huby a kvasinky, ktoré narúšajúpovrch kožea živia sa kožnými bunkami. Najčastejšie sa objavia na rukách a nohách, najmä v priestoroch medzi prstami, no výnimočne zasahujú aj vlasovú pokožku či uši. U detí sa toto ochorenie vyskytuje tesne po narodení vo forme ústnej kandidózy.
Medzi hlavné prejavy kožnej mykózy patrí:
- Svrbenie,
- Pálenie,
- Začervenanie kože,
- Bolestivé praskanie medziprstových priestorov,
- Odlupovanie kože.
Príčin ich vzniku môže byť viacero. Najbežnejším príkladom je nosenie nepriedušnej obuvi počas horúcich letných dní, ale tiež oblečenia zo syntetických vlákien, ktoré zle odvádza pot. Nakaziť sa môžete pobytom v priestoroch, v ktorých sa pohybuje veľké množstvo ľudí, ako sú plavárne, kúpaliská, wellness, spoločné sprchy vo fitness centrách či saunách a podobne. Častý je tiež prenos v rámci spoločnej domácnosti.
Liečba a prevencia
Ak ste už stihli vymeniť zimnú obuv za letné topánky, nezabudnite skontrolovať, v akom stave sa vaša nachádzajú. Pred zahájením sezóny je vhodné topánky preventívne vyčistiť a vydezinfikovať sprejom s antimykotickými účinkami, ktorý je vhodný na každý povrch a navyše zabraňuje aj nepríjemnému zápachu nôh. O tie sa môžete v lete starať aj preventívne - po každej návšteve „rizikových“ miest ich zľahka prestriekajte dezinfekčným prípravkom.
Medzi odporúčané preventívne opatrenia ďalej patrí:
- Nechodiť naboso na verejných miestach.
- Nenosiť tesnú, nepriedušnú obuv a nepožičiavať si cudzie topánky.
- Po kúpaní nohy vždy dobre vysušiť. Preventívne ich môžete ošetriť zásypom.
- Dodržiavať zásady správnej hygieny, a to vrátane prania uterákov, ponožiek, pančúch a rukavíc minimálne na 60°C.
- Dbať na dezinfekciu pomôcok na manikúru a pedikúru.
- Pri liečbe antibiotikami používať preventívne probiotiká.
- Dobrou správou je, že na trhu nájdete veľký výber antimykotických krémov, lakov alebo sprejov, ktoré sú vysoko účinné. Dôležitá je však najmä pravidelnosť a dodržanie odporúčanej dĺžky liečby. Ak chcete zabrániť návratu infekcie, v liečbe pokračujte aspoň dva týždne po vymiznutí všetkých príznakov a myslite na vyššie spomínané preventívne opatrenia.
V prípade, že mykóza postihla väčšiu časť nechta, prípadne je rozšírená na okolitých nechtoch a na koži, je nevyhnutná návšteva lekára. Ten zvolí liečbu na základe vášho aktuálneho stavu, napríklad formou systémových antimykotík na predpis. Počas celej liečby je nutné dodržiavať prísnu hygienu, aby ste ochorenie ďalej nešírili.