Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

1. 8. 2015 · Mgr. Katarína Tilandyová · 4 minúty na prečítanie
 • mykóza
 • nechty
 • pleseň

Mykóza nechtov je veľmi častý problém najmä v letných mesiacoch, kedy trávime čas najmä na kúpaliskách a pri bazénoch. Príčinou jej vzniku je, že plesne obľubujú vlhké a teplé prostredie a majú ideálne podmienky na prežitie. Ako postupovať pri liečbe?

Mykóza postihuje najmä nechty na nohách, zriedka sa vyskytuje aj na nechtoch rúk. Príčinou vzniku môže byť taktiež neliečená kožná mykóza na chodidlách, ktorá sa šíri ďalej a preniká až do nechtov. Najprv býva postihnutý palec, neskôr preniká aj do ostatných nechtov. Šíri sa najskôr od okraja nechta a postupne prechádza až do nechtového lôžka.

Ako sa mykóza nechtov prejavuje?

Typickými príznakmi je zmena farby a štruktúry nechtu. Takto poškodený necht je zažltnutý, zhrubnutý a začne sa odlupovať.

 

 • 1×100 ml, sprej
  5.0
  (1)
  Zdravotnícka pomôcka, je antimykotický a antibakteriálny sprej, ktorý obmedzuje nadmerné potenie a nepríjemný zápach nôh a udržiava obuv mikrobiálne čistú. Široké spektrum aktívnych látok účinne eliminuje baktérie, kvasinky a plesne na nohách aj v obuvi. V mieste aplikácie vytvára nepriaznivé podmienky pre ich rast a množenie. Pri pravidelnom používaní funguje Canezin tiež ako súčasť účinnej prevencie proti opakovanému návratu infekcie kože v oblasti nôh a nechtov. Bylinné zložky obmedzujú začervenanie, svrbenie a popraskanie kože medzi prstami a na chodidle.
 • 1×3,3 ml, tekutý filmotvorný gél na liečbu nechtov
  Prípravok na nechtové mykózy vo forme filmotvorného gélu. Pomáha regenerovať, chrániť a čistiť nechty. Rýchloschnúci, bez zápachu.
 • 1×150 ml, Nohy a Obuv, 3 účinky v 1, sprej
  Prípravok predstavuje preventívnu ochranu pred vznikom plesňového ochorenia nechtov a medzi prstami. Biocidný produkt určený pre osobnú hygienu a pre obuv.
 • Sérum z čistého konopného oleja, so šalviou, arnikou, citricidalom a alkoholom.
 • 1×15 g, antimikotický liek
  Micetal krém je antimykotický liek obsahujúci liečivo flutrimazol. Toto liečivo vyvoláva zmeny v bunkových stenách húb spôsobujúcich rôzne kožné ochorenia.
 • 1×20 g, krém
  Liek na vtieranie do kože s antimykotickým účinkom. Pôsobí proti baktériam, kvasinkám a plesniam. Vhodný pri kožných ochoreniach nechtov, medzi prstami.
 • 1×20 g, liek
  Liek na vtieranie do kože s antimykotickým účinkom. Obsahuje clotrimazol. Pomáha pri kandidách, keratomykózach, mykózach medzi prstami.
 • crm (tuba laminátová) 1x15 g
  Liek je antimykotikum, usmrcuje huby (kvasinky a plesne), ktoré spôsobujú kožné infekcie.

  Aké sú príčiny?

  Keďže plesne obľubujú vlhko a teplo, vznik mykózy podporuje zvýšené potenie chodidiel, nosenie nepriedušnej obuvi a ponožiek zo syntetických materiálov. Mykózou sa môžeme nakaziť aj v bazénoch, v šatniach alebo aj v saune. Riziko nákazy nám hrozí aj pri nosení obuvi po človeku s mykózou.

  5 rád, ako sa môžete pred mykózou nechtov chrániť:

  1. Dodržiavajte dostatočnú hygienu.
  2. Noste čisté ponožky z prírodných materiálov (bavlna, bambus).
  3. Dezinfikujte obuv vhodnými prípravkami.
  4. Noste vlastné prezuvky do sauny, bazénov, kúpeľov.
  5. Používajte vlastný pilník a nožničky a pravidelne ich dezinfikujte.

  Ako môžeme mykózu nechtov liečiť sami?

  Samoliečba je vhodná len v prípade, keď nie je postihnutá viac ako tretina nechta. Používajú sa prípravky s obsahom antimykotika (účinná látka bifonazol) v kombinácii s látkou, ktorá necht zmäkčuje (účinná látka urea) a uľahčuje liečivu preniknúť do vnútra nechtov. Poznáme ich vo forme lakov, krémov alebo roztokov. Každý z prípravkov má určený spôsob aplikácie. Niektoré sa aplikujú 1x denne, existujú však aj prípravky, ktoré stačí aplikovať 1x za 3 dni. Dôležitá je však ich pravidelná aplikácia a dodržanie odporúčanej dĺžky liečby. Cieľom liečby je zamedziť šíreniu mykózy do zdravej časti nechta a odstrániť poškodenú časť pomocou jednorazových pilníčkov alebo nechtovou škrabkou, ktoré bývajú súčasťou týchto produktov.

  Pozor! Prípravky obsahujúce samotné antimykotiká bez obsahu zmäkčujúcej látky, ktoré sú určené na mykózu na koži, nie sú vhodné na liečbu mykózy nechtov, pretože nie sú schopné preniknúť do nechtového lôžka.

  Kedy navštíviť lekára?

  V prípade, že je mykózou napadnutá väčšia časť nechta alebo viacerých nechtov, vhodná je návšteva lekára, ktorý môže liečbu doplniť užívaním systémových antimykotík, ktoré sa užívajú vnútorne.

  Čím skôr sa mykóza začne liečiť, tým je liečba účinnejšia, preto je dôležitá pravidelná starostlivosť a dôsledná hygiena. V prípade, že ju máte dbajte na zvýšené dezinfekčné opatrenia, aby ste nenakazili aj svojich blizkych - žiadna chôdza na boso v byte ani v sprche, bielizeň si perte oddelene, používajte ponožky napustené striebrom alebo aleo vera.

  • Na liečbu hubových infekcií nechtov u dospelých. Je účinný proti kvasinkám, kožným hubám aj plesniam. Nanáša sa na postihnutý necht na ruke alebo na nohe jedenkrát týždenne. Liek obsahuje amorolfín.
  • 1×2,5 ml, antimykotický liek na nechty
   Liek je antimykotický lak na nechty. Používa sa u dospelých na liečbu onychomykóz, ktoré postihujú najviac 2 nechty.
  • 1×2,5 ml, liečivý lak na nechty
   Liek je antimykotický lak na nechty obsahujúci liečivo amorlofín. Používa sa u dospelých na liečbu onychomykózy (ochorenie nechtov spôsobené plesňami, kvasinkami a dermatofytmi), ktorá postihuje najviac 2 nechty
  • Liečivý lak na nechty je určený na použitie na nechty na rukách a nohách.
  • 1×30 ml, liečivý lak
   5.0
   (1)
   Lak určený na liečbu plesňových infekcií nechtov.
  • 1×5 ml, prípravok na nechtovú mykózu
   5.0
   (1)
   Zdravotnícka pomôcka, ktorá pomáha pri liečbe nechtovej plesne. Obsahuje zložky, ktoré prenikajú do povrchu nechtu a zabíjajú pleseň do 20 skúnd. Zabraňuje šíreniu infekcie a pomáha predchádzať opakovaným infekciám.
  • 1×20 ml, starostlivosť o nechty
   Intenzívna starostlivosť o nechty s protiplesňovými zložkami prírodného pôvodu
  • 1×5 ml, liek
   4.6
   (5)
   Lak na liečbu plesňových infekcií nechtov.

   Ďalšie články k téme Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

   • Mykóza, letný strašiak mnohých žien

    Mykóza, letný strašiak mnohých žien

    · 5 minút na prečítanie
    • mykóza
    Toto ochorenie prekoná aspoň raz za život až 75 percent žien. U každej druhej ženy sa zvykne táto nepríjemnosť dokonca opakovať. Kúpanie sa v bazénoch, mokré plavky, sladké nápoje, ale najmä teplé letné obdobie praje zvýšenému výskytu vaginálnej mykózy. Prinášame Vám rady, ako ju správne rozpoznať a vyliečiť.
   • Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

    Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

    · 5 minút na prečítanie
    • mykotická infekcia
    • mykóza
    • rozhovor
    Ak ste sa už niekedy stretli s mykózou, tušíte, že vás čaká zopár krušných chvíľ. Čo robiť v prípade, že vás problém zastihne na dovolenke?
   • Zmena farby či tvaru nechtov môže veľa prezradiť

    Zmena farby či tvaru nechtov môže veľa prezradiť

    · 7 minút na prečítanie
    • choroby
    • nechty
    S lámajúcimi sa nechtami sa stretol už takmer každý. Avšak niektoré prejavy ako sfarbenie nechtov či zmeny na povrchu môžu byť prejavom vážnejších orgánových ochorení.
   O autorovi
   Mgr. Katarína Tilandyová
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   Mgr. Katarína Tilandyová
   Čítať viac od autora