Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

1. 8. 2015 · 3 minúty na prečítanie

Spozorovali ste na nechtoch zmenu farby, zhrubnutie a ich lámanie? Pravdepodobne sa jedná o nechtovú mykózu. Okrem toho, že nechty nevyzerajú pekne, zanedbanie liečby môže viesť k ich úplnému rozpadu. Preto je potrebné začať s liečbou čím skôr. Prinášame Vám niekoľko rád, ako tento boj vyhrať.

Mgr. Katarína Tilandyová
Mgr. Katarína Tilandyová
Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

Mykóza nechtov je veľmi častý problém najmä v letných mesiacoch, kedy trávime čas najmä na kúpaliskách a pri bazénoch. Príčinou jej vzniku je, že plesne obľubujú vlhké a teplé prostredie a majú ideálne podmienky na prežitie. Ako postupovať pri liečbe?

Mykóza postihuje najmä nechty na nohách, zriedka sa vyskytuje aj na nechtoch rúk. Príčinou vzniku môže byť taktiež neliečená kožná mykóza na chodidlách, ktorá sa šíri ďalej a preniká až do nechtov. Najprv býva postihnutý palec, neskôr preniká aj do ostatných nechtov. Šíri sa najskôr od okraja nechta a postupne prechádza až do nechtového lôžka.

Ako sa mykóza nechtov prejavuje?

Typickými príznakmi je zmena farby a štruktúry nechtu. Takto poškodený necht je zažltnutý, zhrubnutý a začne sa odlupovať.

 

Aké sú príčiny?

Keďže plesne obľubujú vlhko a teplo, vznik mykózy podporuje zvýšené potenie chodidiel, nosenie nepriedušnej obuvi a ponožiek zo syntetických materiálov. Mykózou sa môžeme nakaziť aj v bazénoch, v šatniach alebo aj v saune. Riziko nákazy nám hrozí aj pri nosení obuvi po človeku s mykózou.

5 rád, ako sa môžete pred mykózou nechtov chrániť:

 1. Dodržiavajte dostatočnú hygienu.
 2. Noste čisté ponožky z prírodných materiálov (bavlna, bambus).
 3. Dezinfikujte obuv vhodnými prípravkami.
 4. Noste vlastné prezuvky do sauny, bazénov, kúpeľov.
 5. Používajte vlastný pilník a nožničky a pravidelne ich dezinfikujte.

Ako môžeme mykózu nechtov liečiť sami?

Samoliečba je vhodná len v prípade, keď nie je postihnutá viac ako tretina nechta. Používajú sa prípravky s obsahom antimykotika (účinná látka bifonazol) v kombinácii s látkou, ktorá necht zmäkčuje (účinná látka urea) a uľahčuje liečivu preniknúť do vnútra nechtov. Poznáme ich vo forme lakov, krémov alebo roztokov. Každý z prípravkov má určený spôsob aplikácie. Niektoré sa aplikujú 1x denne, existujú však aj prípravky, ktoré stačí aplikovať 1x za 3 dni. Dôležitá je však ich pravidelná aplikácia a dodržanie odporúčanej dĺžky liečby. Cieľom liečby je zamedziť šíreniu mykózy do zdravej časti nechta a odstrániť poškodenú časť pomocou jednorazových pilníčkov alebo nechtovou škrabkou, ktoré bývajú súčasťou týchto produktov.

Pozor! Prípravky obsahujúce samotné antimykotiká bez obsahu zmäkčujúcej látky, ktoré sú určené na mykózu na koži, nie sú vhodné na liečbu mykózy nechtov, pretože nie sú schopné preniknúť do nechtového lôžka.

Kedy navštíviť lekára?

V prípade, že je mykózou napadnutá väčšia časť nechta alebo viacerých nechtov, vhodná je návšteva lekára, ktorý môže liečbu doplniť užívaním systémových antimykotík, ktoré sa užívajú vnútorne.

Čím skôr sa mykóza začne liečiť, tým je liečba účinnejšia, preto je dôležitá pravidelná starostlivosť a dôsledná hygiena. V prípade, že ju máte dbajte na zvýšené dezinfekčné opatrenia, aby ste nenakazili aj svojich blizkych - žiadna chôdza na boso v byte ani v sprche, bielizeň si perte oddelene, používajte ponožky napustené striebrom alebo aleo vera.

Ďalšie články k téme Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

 • Mykóza, letný strašiak mnohých žien

  Mykóza, letný strašiak mnohých žien

  · 3 minúty na prečítanie
  Toto ochorenie prekoná aspoň raz za život až 75 percent žien. U každej druhej ženy sa zvykne táto nepríjemnosť dokonca opakovať. Kúpanie sa v bazénoch, mokré plavky, sladké nápoje, ale najmä teplé letné obdobie praje zvýšenému výskytu vaginálnej mykózy. Prinášame Vám rady, ako ju správne rozpoznať a vyliečiť.
 • Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

  Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

  · 4 minúty na prečítanie
  Ak ste sa už niekedy stretli s mykózou, tušíte, že vás čaká zopár krušných chvíľ. Čo robiť v prípade, že vás problém zastihne na dovolenke?
 • Zmena farby či tvaru nechtov môže veľa prezradiť

  Zmena farby či tvaru nechtov môže veľa prezradiť

  · 4 minúty na prečítanie
  S lámajúcimi sa nechtami sa stretol už takmer každý. Avšak niektoré prejavy ako sfarbenie nechtov či zmeny na povrchu môžu byť prejavom vážnejších orgánových ochorení.
O autorovi
Mgr. Katarína Tilandyová
Mgr. Katarína Tilandyová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Katarína Tilandyová
Mgr. Katarína Tilandyová
Čítať viac od autora