Máte helikobaktera? Otestujte sa v lekárni Dr. Max
Helicobacter pylori je baktéria zodpovedná za mnohé žalúdočné a tráviace ťažkosti. Ak sa diagnostikuje včas, liečba môže byť vysoko efektívna a viesť k úspechu. Zaujíma vás, ako postupovať?
Obsah článku
Helicobakter pylori je pôvodcom tráviacich a žalúdočných problémov u mnohých ľudí. Pokiaľ sa včas diagnostikuje, jeho liečba býva veľmi efektívna a úspešná. Viete, ako na to?
Nie každý, kto má v žalúdku helikobaktera, bojuje so žalúdkom. Približne tretina ľudí s týmto parazitom prežije celý život bez toho, aby o tom vedeli. Závisí to od znášanlivosti organizmu a typu baktérie, ktorá sa v tele usadí. Pokiaľ sa nelieči, môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Správna diagnostika a liečba naopak riziko ochorenia výrazne znižuje.
Charakteristika ochorenia a hlavné príznaky
Helikobakter pylori je baktéria, ktorá s obľubou využíva ľudský tráviaci systém. Keď vstúpi do tela, napadne sliznicu žalúdka. Stačí, aby baktérie poškodili výstelku žalúdka len na niektorých miestach, čo spôsobí, že žalúdočná kyselina preniká do stien žalúdka, pričom spôsobuje bolesti alebo krvácanie.
Dokázalo sa, že HP je prítomný asi u 80 % žalúdkových a 95 % dvanástnikových vredov. Súčasná prevalencia v Slovenskej republike je 35 %, pričom výskyt helikobaktera sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Do tela sa podľa biochemika Pavla Sula dostane jednoduchým prenosom z človeka na človeka.
Okrem žalúdka dokáže prežívať v ústnej dutine, preto si ho často predávajú blízki príbuzní, napríklad dieťa a matka, prípadne starí rodičia, a to prostredníctvom spoločnej lyžice či pri oblizovaní cumlíka, ktorý spadol na zem. Helikobakterom sa môžete nakaziť cez neumyté ruky alebo kontaminovanú potravu.
Nie každý, kto má túto baktériu v žalúdku, trpí zdravotnými ťažkosťami.
Mnohí ľudia sa zvyknú sťažovať na horšie trávenie, s ktorým sa spájajú bolesti v hornej časti brucha, napínanie na vracanie po jedle, zápach z úst, pocit plnosti, plynatosť a grganie, prípadne nechutenstvo alebo strata váhy. K doktorovi ich väčšinou dostane až náhle zhoršenie zdravotného stavu, za ktorým sa môže ukrývať akútna gastritída či už spomínaný žalúdočný vred.
Medzi závažné zdravotné problémy, s ktorými by ste mali ihneď navštíviť lekára, patrí tmavočervená alebo čierna stolica, krv v stolici, problémy s dýchaním, strata vedomia, intenzívna bolesť brucha či vracanie s prímesou krvi. Nepodceňujte ani dlhodobú a neustupujúcu únavu.
Zdravotné odporúčania a liečba
Helikobakter pylori je podľa hnonline.sk zaradený Svetovou zdravotníckou organizáciou na zoznam karcinogénov. Pokiaľ sa nelieči, dlhodobá prítomnosť baktérie v tele zvyšuje riziko rozvoja chronickej gastritídy, vredov na žalúdku, ale aj rakoviny žalúdka.
Ak sa u vás potvrdí infekcia helikobakterom, o vhodnej liečbe sa poraďte s odborníkom a nespoliehajte sa na alternatívne postupy. Štandardne sa využíva kombinácia antibiotík a blokátorov protónovej pumpy, pričom dôležité je tiež dodržiavanie diéty a preventívnych postupov. Dobrou správou je, že v prípade dodržiavania lekárskych nariadení býva liečba veľmi efektívna.
Vyvážené stravovanie dokáže odľahčiť váš tráviaci systém, čím sa urýchli jeho regenerácia a podporí sa účinok užívania antibiotík. Zahŕňa nasledujúce opatrenia:
- Jesť malé porcie v pravidelných intervaloch.
- Vyhýbať sa tučnému mäsu a mastným jedlám, slaným orieškom, mentolovým cukríkom a žuvačkám, sladkostiam, kysnutému pečivu, paprike a paradajkám, pikantnému kečupu a nadmerne koreneným jedlám.
- Preferovať biele chudé mäso a ryby, ovsené a pšeničné vločky, tmavý chlieb a zeleninu s vysokým obsahom vlákniny.
- Obmedziť kofeínové a bublinkové nápoje a alkohol.
- Dlhodobo užívať probiotiká, v prípade užívania s antibiotikami podávať aspoň dve hodiny po ich požití. Pri helikobakterovi sa odporúča kmeň Lactobacillus reuteri, ktorý má prevenčné aj terapeutické účinky.
- Venovať sa primeranej fyzickej aktivite, prípadne relaxačným cvičeniam na odbúranie stresu.
Ako ho odhalíte?
Na výber máte viacero vyšetrovacích metód, ktoré sa delia na invazívne (vyšetrenie bioptických vzoriek) a neinvazívne. ,,Dychový test a detekcia antigénu Helicobactera pylori vo vzorke stolice patria medzi metódy neinvazívne, a ich citlivosť pre záchyt infekcie je porovnateľná,“ hovorí gastroeneterologička MUDr. Veronika Polakovičová, PhD.
Test na detekciu antigénu H. pylori v stolici je vhodný na prvotnú diagnostiku – výsledok je pozitívny už v prvých štádiách infekcie – ako aj na sledovanie úspešnosti liečby a diagnostiku reinfekcie. Vyznačuje sa vysokou senzitivitou a spoľahlivosťou výsledkov.
Výsledok testu sa udáva pomocou COI (cut-off index) hodnoty. Čím je vyššia, tým väčšie množstvo H. pylori antigénu sa nachádza vo vzorke stolice. U vysoko pozitívneho pacienta môže ísť o hodnotu vyše 35, pričom za pozitívny nález sa považuje akýkoľvek výsledok nad hodnotou 1. V takom prípade sa odporúča navštíviť gastroenterológa, ktorý nález potvrdí ďalším vyšetrením a nastaví liečbu.
Otestujte sa v lekárni Dr. Max
Na vybraných 49 lekárňach Dr. Maxv prípade tráviacich ťažkosti testom do 10 minút odhalia, či sa baktéria vyskytuje v žalúdku. Vyhodnotenie predstavuje čas diagnostického merania od donesenia vzorky. Kompletný zoznam prevádzok, v ktorých je možné testovanie vykonať, nájdete na www.drmax.sk/diagnostika alebo:
Test je vhodný na prvotnú diagnostiku aj na sledovanie úspešnosti liečby. Na testovanie za poplatok 5,99 Eur sa netreba vopred objednávať, stačí priniesť do jednej zo zapojených lekární vzorku stolice. Postup na správny odber nájdete v vo videu v časti Tráviace ťažkosti na www.drmax.sk/diagnostika. Výsledky odporúčame konzultovať s vaším lekárom.