Bojujete s migrénou? Pozor na kávu, syry, ale aj zubnú hygienu

19. 11. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Keď vás zasiahne náhla bolesť hlavy, túžite iba zhasnúť a spať. Najväčšou chybou je snažiť sa ju prebiť liekmi namiesto odbornej diagnostiky a liečby.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Bojujete s migrénou? Pozor na kávu, syry, ale aj zubnú hygienu



Migréna patrí medzi tretie najčastejšie ochorenie na svete. Najviac postihuje ženy, no neobchádza ani mužov a deti. Na rozdiel od klasickej bolesti hlavy sú jej prejavy intenzívnejšie a priebeh omnoho dlhší. Rozhodne nie je na mieste pokladať ju za výhovorku.
 

Táto choroba denne zasiahne do fungovania tisícok ľudí, ktorí kvôli nej nemôžu športovať, pracovať alebo zúčastniť sa dohodnutého stretnutia s priateľmi. Ak ste niekedy zažili migrénu na vlastnej koži, určite oceníte niekoľko rád, ako sa jej v budúcnosti dokážete vyhnúť.

 

AKO VZNIKÁ  MIGRÉNA

Dôvodov môže byť viacero, no za kľúčový sa považuje porucha rovnováhy serótonínu a jeho účinkov na krvné cievy. Prvým následkom spustenia migrény je znížené prekrvenie určitej časti mozgu pod kritickú hladinu, čo môže viesť až k vzniku príznakov aury. Následnú bolesť spôsobuje roztiahnutie ciev a opuch mozgu. Súčasne začnete uvoľňovať látky, ktoré pôsobia na rôznych miestach v ľudskom tele - napríklad aj v žalúdku – a to má za následok pocit nevoľnosti až vracanie. Vplývajú dokonca aj na krv, ktorá sa pri migrenóznom záchvate rýchlejšie zráža. Všetky tieto procesy znamenanú jediné – nástup intenzívnej bolesti hlavy, nazývanej aj migréna.

VAROVNÉ SIGNÁLY

Medzi typické príznaky patrí pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy, ktorá môže trvať tri hodiny, ale aj tri dni. Pridáva sa k nej nevoľnosť, vracanie, precitlivenosť na svetlo, zvuky či výrazné vône. Na rozpoznanie migrény si stačí urobiť krátky test – ak pociťujete jednostrannú bolesť hlavy, ktorá sa zhoršuje pri pohybe, jej intenzita je stredná až silná, vraciate, prípadne neznesiete svetlo v miestnosti, je veľmi pravdepodobné, že vás práve postihol migrenózny záchvat. 

 

Niektorí pacienti dokonca spomínajú hodinu pred jeho nástupom videnie aury. Človek v takom prípade vníma akási záblesky svetla a výpadky v zornom poli. Nezvyčajné nie je ani tŕpnutie polovice tváre alebo polovice tela, prípadne stuhnutie šije. Nemusíte vykazovať všetky spomínané príznaky, no pri opakovaných stavoch by bolo vhodné navštíviť neurológa.
 

NAJČASTEJŠIE SPÚŠŤAČE

Ak máte sklon k vzniku migrény, mali by ste si dávať veľký pozor na svoju životosprávu. Základom je vyhýbať sa zbytočnému stresu. Práve počas stresovej situácie sa svaly napnú a vy si priam koledujete o boľavú hlavu. Eliminovať ho môžete cvičením, meditáciou či zmenou priorít i povolania. S migrénou úzkou súvisí neliečený zvýšený krvný tlak alebo boľavé zuby. Nezabúdajte preto na pravidelnú návštevu stomatológa a na dostatočnú ústnu hygienu.

Možno vás to prekvapí, no s rozvojom bolestí hlavy úzko súvisí aj prebytok, prípadne nedostatok spánku. Pomôcť si môžete pravidelnými časmi vstávania a zaspávania, no i správnymi návykmi – zatemnite okná, vypnite elektroniku, budík a mobil premiestnite do inej miestnosti a sledovanie televízora ukončite aspoň hodinu pred plánovaným odchodom do postele. Spúšťačom migrény môže byť i priveľa kofeínu, alkohol, a to predovšetkým červené víno, ale tiež nevhodná strava. Vyhnite sa čokoláde, plesňovým syrom i nadbytku citrusov. Zo svojho jedálnička skúste vyradiť priemyselné spracované potraviny a dajte pozor aj na prejedanie.

PRVÁ POMOC

Skôr, než sa rozhodnete požiť liek na utlmenie bolestí hlavy, zamyslite sa nad svojim pitným režimom a skladbou jedálnička. Úľavu vám prinesie rýchly presun do vyvetranej tichej a tmavej miestnosti, studené obklady a krátky oddych na lôžku. Pri tomto ochorení momentálne neexistuje liečba, ktorá by príčinu alebo nepríjemné príznaky odstránila natrvalo. Predpokladom úspešného zvládnutia migrény je správna diagnostika spolu s intenzívnou spoluprácou pacienta. Ak budete poznať svoje konkrétne spúšťacie faktory, môžete sa migréne úspešne vyhýbať i dlhšiu dobu.

 

Sprievodné faktory dokážete liečiť pomocou širokej ponuky voľnopredajných liekov, no pri výbere sa radšej poraďte s odborníkom – lekárom alebo lekárnikom. Veľmi efektívne je napríklad používanie kombinácie liečiv, ktoré pôsobia iným mechanizmom a umožňujú vysoký efekt pri nízkych dávkach. Ak vám tabletka nabudúce nezaberie, užite o tri až štyri hodiny liek s odlišným účinkom namiesto násobenia už raz neúčinnej látky.

POZOR NA TIETO OMYLY

Množstvo ľudí, ktorí trpia migrénou, o tom v skutočnosti nevedia. Pokiaľ sa v ich okolí takýto problém v minulosti nevyskytol, ťažko si dokážu sami identifikovať, v čom je vlastne problém. Najbežnejším nesprávnym postupom je, keď si v prípade častých migrén dlhodobo dávkujete bežné analgetiká alebo sa dokonca snažíte bolesť ignorovať. Vplyvom pravidelného užívania vysokých dávok liekov sa tieto stávajú menej účinné - a navyše sa vystavujete riziku mnohých nežiadúcich účinkov alebo dokonca liekovej závislosti.

Ďalšie články k téme Bojujete s migrénou? Pozor na kávu, syry, ale aj zubnú hygienu

  • Vysoká koncentrácia v krvi vás upozorní na možné komplikácie cukrovky, zhoršenie srdcovo-cievnych ochorení a sledovať by ju mali predovšetkým pacienti trpiaci dnou. Pokiaľ sú hodnoty kyseliny močovej vyššie ako referenčné, je potrebné obrátiť sa na lekára.
  • Keď vône nevoňajú a bolí z nich hlava

    Keď vône nevoňajú a bolí z nich hlava

    · 6 minút na prečítanie
    S bolesťou hlavy sa zrejme stretol už každý z nás. Niekoho trápi párkrát do roka, iných sužuje pomerne často. Vedeli ste, že ju môžu spúštať aj vône? 
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora