Bojujete s migrénou? Pozor na kávu, syry, ale aj zubnú hygienu

19. 11. 2019 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • bolesť hlavy
 • migréna

Migréna patrí medzi tretie najčastejšie ochorenie na svete. Najviac postihuje ženy, no neobchádza ani mužov a deti. Na rozdiel od klasickej bolesti hlavy sú jej prejavy intenzívnejšie a priebeh omnoho dlhší. Rozhodne nie je na mieste pokladať ju za výhovorku. Táto choroba denne zasiahne do fungovania tisícok ľudí, ktorí kvôli nej nemôžu športovať, pracovať alebo zúčastniť sa dohodnutého stretnutia s priateľmi. Ak ste niekedy zažili migrénu na vlastnej koži, určite oceníte niekoľko rád, ako sa jej v budúcnosti dokážete vyhnúť.

AKO VZNIKÁ  MIGRÉNA
Dôvodov môže byť viacero, no za kľúčový sa považuje porucha rovnováhy serótonínu a jeho účinkov na krvné cievy. Prvým následkom spustenia migrény je znížené prekrvenie určitej časti mozgu pod kritickú hladinu, čo môže viesť až k vzniku príznakov aury. Následnú bolesť spôsobuje roztiahnutie ciev a opuch mozgu. Súčasne začnete uvoľňovať látky, ktoré pôsobia na rôznych miestach v ľudskom tele - napríklad aj v žalúdku – a to má za následok pocit nevoľnosti až vracanie. Vplývajú dokonca aj na krv, ktorá sa pri migrenóznom záchvate rýchlejšie zráža. Všetky tieto procesy znamenanú jediné – nástup intenzívnej bolesti hlavy, nazývanej aj migréna.

 • 1×10 cps, rýchla úľava od bolesti chrbta
  Liek s antiflogistickým a analgetickým účinkom. Pomáha tlmiť zápal a bolesť rôzneho pôvodu, znižuje teplotu. Obsahuje diklofenak.
 • 1×24 tbl, liek
  Liek s analgetickým a antipyretickým účinkom. Pomáha tlmiť bolesť a znižovať teplotu. Vhodný pri chrípkovych stavoch. Nedráždi žalúdok.
 • 1×12 tbl, zosilnený účinok proti bolesti
  Liek s analgetickým a antipyretickým účinkom. Obsahuje kofeín. Pomáha tlmiť bolesť a znižovať teplotu. Vhodný pri chrípkovych stavoch. Šumivé tablety.
 • 1×20 tbl
  Liek s analgetickým a antiflogistickým účinkom. Obsahuje kofeín. Znižuje teplotu, zmierňuje tenzné a migrénové bolesti hlavy. Vhodný od 12 rokov.
 • 1×50 tbl, liek
  Liek s analgetickým a antipyretickým účinkom. Obsahuje kofeín, guajfenezín. Pomáha tlmiť bolesť, znižuje teplotu, zmenšuje napätie a pôsobí ukľudňujúco. Od 15 rokov. Výhodné 50 tbl balenie.

  VAROVNÉ SIGNÁLY
  Medzi typické príznaky patrí pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy, ktorá môže trvať tri hodiny, ale aj tri dni. Pridáva sa k nej nevoľnosť, vracanie, precitlivenosť na svetlo, zvuky či výrazné vône. Na rozpoznanie migrény si stačí urobiť krátky test – ak pociťujete jednostrannú bolesť hlavy, ktorá sa zhoršuje pri pohybe, jej intenzita je stredná až silná, vraciate, prípadne neznesiete svetlo v miestnosti, je veľmi pravdepodobné, že vás práve postihol migrenózny záchvat. Niektorí pacienti dokonca spomínajú hodinu pred jeho nástupom videnie aury. Človek v takom prípade vníma akási záblesky svetla a výpadky v zornom poli. Nezvyčajné nie je ani tŕpnutie polovice tváre alebo polovice tela, prípadne stuhnutie šije. Nemusíte vykazovať všetky spomínané príznaky, no pri opakovaných stavoch by bolo vhodné navštíviť neurológa.

  NAJČASTEJŠIE SPÚŠŤAČE
  Ak máte sklon k vzniku migrény, mali by ste si dávať veľký pozor na svoju životosprávu. Základom je vyhýbať sa zbytočnému stresu. Práve počas stresovej situácie sa svaly napnú a vy si priam koledujete o boľavú hlavu. Eliminovať ho môžete cvičením, meditáciou či zmenou priorít i povolania. S migrénou úzkou súvisí neliečený zvýšený krvný tlak alebo boľavé zuby. Nezabúdajte preto na pravidelnú návštevu stomatológa a na dostatočnú ústnu hygienu.

  Možno vás to prekvapí, no s rozvojom bolestí hlavy úzko súvisí aj prebytok, prípadne nedostatok spánku. Pomôcť si môžete pravidelnými časmi vstávania a zaspávania, no i správnymi návykmi – zatemnite okná, vypnite elektroniku, budík a mobil premiestnite do inej miestnosti a sledovanie televízora ukončite aspoň hodinu pred plánovaným odchodom do postele. Spúšťačom migrény môže byť i priveľa kofeínu, alkohol, a to predovšetkým červené víno, ale tiež nevhodná strava. Vyhnite sa čokoláde, plesňovým syrom i nadbytku citrusov. Zo svojho jedálnička skúste vyradiť priemyselné spracované potraviny a dajte pozor aj na prejedanie.

  • 1×24 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
   Liek na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. Obsahuje ibuprofén. Je určený pre dospelých a deti od 12 rokov
  • 1×30 cps, liek proti bolesti
   Tlmí bolesti, zmierňuje opuchy pri zápaloch a znižuje horúčku.
  • 1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
   Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
  • Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
  • 1×20 tbl, liek
   Liek obsahuje liečivá paracetamol a ibuprofén. Používa sa na krátkodobú liečbu stredne silnej bolesti spojenej s bolesťou hlavy (nie migrénou), chrbta, menštruačnou bolesťou, bolesťou zubov, reumatickou a svalovou bolesťou, nachladnutím a chrípkou, zapáleným hrdlom a horúčkou. Zvlášť vhodný je na bolesť, ktorá si vyžaduje silnejšiu analgéziu (potlačenie bolesti) ako samotný ibuprofén alebo paracetamol.
  • 1×24 tbl, liek
   Liek proti bolesti, horúčke a zápalu. Obsahuje paracetamol, propyfenazón a kofeín. Používa sa pri bolesti zubov, hlavy, pri migréne, neuralgii a pod.
  • 1×10 tbl
   Liek s protizápalovým, antipyretickým a analgetickým účinkom. Pomáha tlmiť bolesť rôzneho pôvodu-poúrazové a pooperačné, znižuje teplotu a zápal.

   PRVÁ POMOC
   Skôr, než sa rozhodnete požiť liek na utlmenie bolestí hlavy, zamyslite sa nad svojim pitným režimom a skladbou jedálnička. Úľavu vám prinesie rýchly presun do vyvetranej tichej a tmavej miestnosti, studené obklady a krátky oddych na lôžku. Pri tomto ochorení momentálne neexistuje liečba, ktorá by príčinu alebo nepríjemné príznaky odstránila natrvalo. Predpokladom úspešného zvládnutia migrény je správna diagnostika spolu s intenzívnou spoluprácou pacienta. Ak budete poznať svoje konkrétne spúšťacie faktory, môžete sa migréne úspešne vyhýbať i dlhšiu dobu.

   Sprievodné faktory dokážete liečiť pomocou širokej ponuky voľnopredajných liekov, no pri výbere sa radšej poraďte s odborníkom – lekárom alebo lekárnikom. Veľmi efektívne je napríklad používanie kombinácie liečiv, ktoré pôsobia iným mechanizmom a umožňujú vysoký efekt pri nízkych dávkach. Ak vám tabletka nabudúce nezaberie, užite o tri až štyri hodiny liek s odlišným účinkom namiesto násobenia už raz neúčinnej látky.

   POZOR NA TIETO OMYLY
   Množstvo ľudí, ktorí trpia migrénou, o tom v skutočnosti nevedia. Pokiaľ sa v ich okolí takýto problém v minulosti nevyskytol, ťažko si dokážu sami identifikovať, v čom je vlastne problém. Najbežnejším nesprávnym postupom je, keď si v prípade častých migrén dlhodobo dávkujete bežné analgetiká alebo sa dokonca snažíte bolesť ignorovať. Vplyvom pravidelného užívania vysokých dávok liekov sa tieto stávajú menej účinné - a navyše sa vystavujete riziku mnohých nežiadúcich účinkov alebo dokonca liekovej závislosti.

   • 1×10 ks, liečivé náplasti
    Protizápalový liek znižuje bolesť. Krátkodobá liečba pomáha v prípade akútneho presilenia.
   • 1×5 ks, liečivé náplaste
    Protizápalový liek znižuje bolesť. Krátkodobá liečba pomáha v prípade akútneho presilenia.
   • 1×2 ks, liečivá náplasť
    Liek vo forme liečivej náplasti. Vhodný pri reumatických bolestiach, bolestiach a zápaloch svalov, šliach, väzov. Má analgetický a antiflogistický účinok.
   • 5.0
    (3)
    Liek vo forme liečivej náplasti. Vhodný pri reumatických bolestiach, bolestiach a zápaloch svalov, šliach, väzov. Má analgetický a antiflogistický účinok.
   • 1×2 ks, s ibuprofénom
    Účinnou látkou je ibuprofén, ktorý patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky
   • 1×4 ks, s ibuprofénom
    Účinnou látkou je ibuprofén, ktorý patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky
   • 1×2 ks, hydrogélová náplasť
    5.0
    (2)
    Chladivá náplasť proti horúčke a zvýšenej teplote.
   • 1×5 ks, akútna bolesť
    Liečivá náplasť sa používa na lokálnu symptomatickú a krátkodobú liečbu bolesti pri akútnych poraneniach ako je podvrtnutie, pohmoždenie a podliatiny na horných a dolných končatinách a tupé poranenia.

    Ďalšie články k téme Bojujete s migrénou? Pozor na kávu, syry, ale aj zubnú hygienu

    • Keď vône nevoňajú a bolí z nich hlava

     Keď vône nevoňajú a bolí z nich hlava

     · 6 minút na prečítanie
     • bolesť
     • bolesť hlavy
     • vôňa
     S bolesťou hlavy sa zrejme stretol už každý z nás. Niekoho trápi párkrát do roka, iných sužuje pomerne často. Vedeli ste, že ju môžu spúštať aj vône? 
    • Testovanie hladiny kyseliny močovej odhalí ochorenie DNA za pár minút

     Testovanie hladiny kyseliny močovej odhalí ochorenie DNA za pár minút

     · 8 minút na prečítanie
     • kyselina močová
     • kĺby
     • bolesť hlavy
     Vysoká koncentrácia v krvi vás upozorní na možné komplikácie cukrovky, zhoršenie srdcovo-cievnych ochorení a sledovať by ju mali predovšetkým pacienti trpiaci dnou. Pokiaľ sú hodnoty kyseliny močovej vyššie ako referenčné, je potrebné obrátiť sa na lekára.
    O autorovi
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora