Nový trend - Prečo sa oplatí spomaliť?

10. 8. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Vedeli ste, že na Slovensku existuje hnutie, propagujúce pomalé jedlo, módu, cestovanie či bývanie? Prečítajte, kedy je skutočne dobré trochu „zlenivieť“.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Nový trend - Prečo sa oplatí spomaliť?

Neponáhľať sa pri vykonávaní bežných činností však jeho priaznivci nepovažujú za lenivosť. Ide skôr o preferovanie kvality pred kvantitou v rámci protestu proti zaužívanému rýchlemu spôsobu života. 10. august predstavuje skvelú výhovorku pre všetkých, ktorí si radi vychutnávajú pomalé soboty. Ak vám to okolnosti neumožňujú, aspoň si s vyloženými nohami prečítajte, kedy je skutočne dobré trochu „zlenivieť“.

1. SLOW LIFE

Svet je dnes nastavený na rýchle tempo. Vďaka inteligentným telefónom vybavíte všetko kedykoľvek a kdekoľvek. Internetové pripojenia nájdete v kaviarni, galérii, autobuse či vo vlaku, silná káva a fastfoody sú dostupné takmer 24 hodín denne. To, čo malo pôvodne život uľahčovať, z neho spravilo boj o čas pre seba samých. Zaneprázdnenosť a uponáhľanosť sa podieľajú na zníženej kvalite zdravia, vzťahov i schopnosti oddychovať.

Najlepším spôsobom, ako spomaliť, je eliminovať množstvo informácií, ktoré sa na vás valí. Vypnite doma televízor či rádio počas šoférovania. Nebojte sa ignorovať aj váš mobilný telefón. Nemenej dôležité je koordinovať prúd vlastných myšlienok. Ak ste zvyknutí plánovať niekoľko krokov dopredu a myšlienky vám bežne lietajú hlavou ako tenisové loptičky, vedome popracujte na svojej ozdravnej lenivosti. Budete prekvapení, no svet sa kvôli tomu nezrúti :)

žena relaxuje v hojdacej sieťke v tropickom lese

2. SLOW FOOD

Ruku na srdce – koľkokrát za pracovný týždeň si nájdete hodinku na pomalý, kvalitný obed? K slovu sa dostáva rýchle občerstvenie ako praktická náhrada. Okamžite pripraviť, zjesť a ihneď sa vrátiť k práci. Skôr či neskôr sa však ohlásia problémy s trávením, kondíciou či imunitou, a tak je načase hľadať iné cesty, ako sa kvalitne a plnohodnotne nasýtiť.

Jedlo od nepamäti robí rodinu. To, ako sa rodičia správajú pri stole, si neskôr potomstvo prenáša nielen do stravovacích návykov, ale aj celkového spôsobu narábania s časom. Osvojte si aj vy tri slová, na ktorých je filozofia Slow Food založená – „GOOD“ ako dobrá chuť, ktorá uspokojí vaše zmysly, „CLEAN“, predstavujúce spôsob získavania potravín, ktoré nášmu telu prospievajú, pričom neškodia okolitému prostrediu ani zvieratám, a napokon „FAIR“ – teda primerané ceny a férové podmienky pre dodávateľov.

šťastná rodina večeria spolu

3. SLOW FASHION

Rýchla móda dokonale ovládla 21. storočie. Zároveň však ruka v ruke priniesla enormnú záťaž na ekológiu, spotrebu vody, ľudských zdrojov a v neposlednom rade, aj na vašu peňaženku. Takéto kúsky síce vyzerajú perfektne a nie sú príliš drahé, no v nositeľnom stave vydržia maximálne jednu – dve sezóny. Hoci dnes módni tvorcovia tvrdia, že je to bežné a trendy sa menia skoro každý týždeň, nie je to celkom pravda.

Pomalá móda alebo „Slow fashion“ považuje za najdôležitejšie produkovať udržateľné, kvalitné kúsky s rešpektom voči životnému prostrediu. Oblečenie, ktoré oceníte aj o desať rokov, pretože je univerzálne a pri šetrnom zaobchádzaní bude vyzerať dobre. Hoci je jeho cena vyššia, pri prepočítaní budúcich nákladov ostanete príjemne prekvapená. Ďalšou možnosťou, ako byť stále dobre oblečenou, je objaviť čaro bazárov a „second-handov“, prípadne si vytvoriť sieť kamarátok a rodinných príslušníkov, s ktorými si z času načas zopár kúskov posuniete. Ak sa rozhodnete pre nákup, dobre si zvážte, či váš šatník skutočne potrebuje doplniť alebo len neviete odolať aktuálnemu trendu.

den lenivých mladá žena na prechádzke v prírode

ĎALŠIE TIPY NA POZITÍVNU LENIVOSŤ:

  • Nenakupujte denne. Do nákupného košíka vždy pribudne aj plno drobností, ktoré v pláne pôvodne neboli. Preto sa snažte realizovať väčšie nákupy v dlhších časových intervaloch a priebežne dokupujte čerstvú zeleninu, ovocie či pečivo. Získané voľno využite vo svoj prospech.
  • Inšpirujte sa u Francúzov a dlho rodinne večerajte. Nezabudnite sa popri tom poriadne porozprávať a užiť si spoločnosť vašich najbližších i domácu stravu.
  • Zaveďte si lenivú chvíľku. Môže to byť sobotné dopoludnie, nedeľný podvečer alebo ktorýkoľvek deň počas týždňa. Dokonca nemusí byť ani každý týždeň, no dôležitá je pravidelnosť. Nastavte si vlastné rituály pre krajší deň a celkové psychické i duševné zdravie.
  • Naučte sa neodpovedať na správy, telefonáty a emaily okamžite. Mobily slúžia vám, nie naopak. Pokiaľ máte po pracovnej dobe, vediete rozhovor s priateľmi alebo s partnerom či sledujete tanečné vystúpenie vašej dcéry, nenechajte sa vyrušovať.
  • Toto pravidlo platí dvojnásobne počas dovolenky. Zabudnite na bežné pracovné návyky a oddajte sa stopercentnej lenivosti. Aj takej, že občas zabudnete vytiahnuť mobil či fotoaparát a prítomné okamihy zdokumentujete len do vlastnej pamäte.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora