Prvé detské choroby

28. 10. 2022 · 7 minút na prečítanie

Už od dávnych čias, keď nebolo známe, čo spôsobuje určité choroby, sa pre ich označenie používalo číslovanie od jedna po sedem. Tieto choroby sú vysoko nákazlivé a typicky sú sprevádzané vyrážkami. Znáte ich rozlišovacie znaky a na čo si treba dávať pozor?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prvé detské choroby

Pomenovávanie pomocou číslic – od prvej až po siedmu - sa používa ešte od čias, kedy sa nevedelo, čo tieto ochorenia vyvoláva. Všetky sú vysoko infekčné a spravidla ich sprevádza vyrážka.

Prvé detské choroby sú takmer všetky vírusového pôvodu. Šíria sa kvapôčkovou cestou a veľmi rýchlo sa rozširujú najmä medzi deťmi predškolského a mladšieho školského veku, no nevyhnú sa im ani dospelí. Po ich prekonaní sa väčšinou vytvorí doživotná imunita, výnimkou je šarlach a siedma choroba, kedy dieťa ostáva imúnne iba voči kmeňu vírusov alebo baktérií, ktorý ochorenie vyvolal. Viete, ako ich rozoznať a načo si dať pozor?

Osýpky

Osýpky sú podľa stránky vaccination-info.eu vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré sa môže vyskytnúť v každom veku a rýchlo sa rozšíri do okolia. Ide o vážnu chorobu, ktorá často vedie ku komplikáciám, v niektorých prípadoch dokonca k smrti.

Medzi hlavné príznaky, ktoré sa zvyčajne objavujú po 10 až 12tich dňoch infekcie, patrí nádcha, suchý dráždivý kašeľ, zápal očných spojiviek a horúčka, ktorá môže dosiahnuť až 41 °C. Následne sa na tvári objaví vyrážka, ktorá sa postupne rozšíri po celom tele. Na ďasnách a vnútornej strane líc môžete spozorovať biele škvrny.

Až 30 % dospelých a detských pacientov s osýpkami má komplikovaný priebeh ochorenia, ku ktorému sa zvykne pridružiť ušná infekcia alebo hnačka. Pneumónia je najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s osýpkami. Veľmi nebezpečný je tiež zápal mozgového tkaniva. Postihuje približne 1 pacienta z 1000, ktorí sú napadnutí osýpkami, a môže viesť k trvalej neurologickej poruche.

Pre osýpky zatiaľ neexistuje žiadna konkrétna liečba, jedinou funkčnou prevenciou je očkovanie MMR vakcínou, ktorá sa štandardne podáva v 10. až 18. mesiaci veku dieťaťa, pričom druhú dávku dostane dieťa najskôr o mesiac po podaní prvej vakcíny. Presné informácie ohľadne očkovania vám podá váš pediater alebo všeobecný lekár.

Šarlach

Pôvodcom šarlachu je baktéria Streptococcus pyogenes a betahemolytický streptokok. „Prenos nákazy sa uskutočňuje prevažne vzdušnou cestou, ale aj nepriamo prostredníctvom infikovaných predmetov,“ píše lekar.sk. Ako jediná zo spomínaných siedmych detských chorôb nie je vírusového, ale bakteriálneho pôvodu, preto sa zvyčajne lieči antibiotikami.

 

Vyšetrenie dieťaťa u lekára

Šarlachová angína sa začína ako klasické ochorenie s príznakmi angíny. Najprv nastúpi silná bolesť hrdla, ktorú sprevádzajú problémy s prehĺtaním, zdurenie slizníc, zachrípnutie a začervenanie mandlí, na ktorých sú viditeľné hnisavé čapy. Bežnými symptómami sú horúčka, bolesť hlavy i celková slabosť.

 Do 4 až 5 dní kožné prejavy vymiznú a dochádzaNa rozdiel od klasickej angíny sa na bruchu a hrudi objaví šarlachová vyrážka, ktorá sa rýchlo rozšíri do podpazušia, na stehná, dlane či plochy nôh.

Koža je drsná a pripomína krupicu. k odlupovaniu pokožky (najmä na dlaniach a chodidlách). Ďalším charakteristickým prejavom šarlachu je jazyk pripomínajúci malinové zrnká. Pri liečbe šarlachu je potrebné v prvom rade zabrániť vzniku komplikácií, pričom najobávanejší je poststreptokokový zápal obličiek a reumatická horúčka. Liečba musí prebiehať pod dohľadom lekára, ktorý šarlach diagnostikuje na základe výteru z hrdla, PCR testu a tiež ASLO testu a odporučí dĺžku karantény pre dieťa a jeho najbližšie okolie.

Rubeola

Toto ochorenie dnes patrí skôr medzi vzácne, a to vďaka očkovaniu. Mimoriadne závažné je pre tehotné ženy. Rubeola, nazývaná aj ako ružienka, patrí medzi infekčné vírusové ochorenia.

Prvé detské choroby, viete ich rozoznať?

 

Prejavuje sa typickou vyrážkou, ktorá sa však nemusí objaviť na celom tele. Najviac výrazný je výsev na tvári a trupe, pričom inkubačná doba je 10 až 14 dní.

Nakaziť sa ružienkou je pomerne ľahké - prenos z človeka na človeka nastáva po vdýchnutí kvapôčky vírusu, vylúčeného zakašlaním alebo kýchnutím, no dostať ju môžete aj zdieľaním jedla a nápojov s chorým človekom, prípadne dotykom zašpinenej ruky do očí alebo úst. Ochorenie najčastejšie postihuje 6 až 12 ročné deti. Po prekonaní vírusu získavajú celoživotnú imunitu.

 

U dospelých môže mať rubeola komplikovanejší priebeh so silnejšími príznakmi. Nakazenie sa vírusom počas tehotenstva podľa stránky zdravoteka.sk niekedy vedie k potratom, poškodeniu plodu, pôrodom mŕtveho plodu alebo narodením dieťaťa s vrodeným rubeolovým syndrómom.

Nepravý šarlach

Takzvaná štvrtá detská choroba, označovaná tiež ako pseudošarlach, sa už dnes vďaka lekárskym výskumom nepovažuje za samostatné ochorenie. Lieči sa podobne ako angína – odporúčajú sa lieky proti horúčke, dostatočný pitný režim a pokoj na lôžku.

Piata choroba (Infekčný erytém)

Infekciu, odborne známu pod názvom Erythema infectiosum, vyvoláva parvovírus B19, ktorý sa prenáša infikovanými drobnými kvapôčkami prostredníctvom dýchacích ciest. Vyskytuje sa najmä na konci zimy alebo začiatkom jari.

Piata choroba postihuje predovšetkým deti v školskom veku, ale nakaziť sa môžu poľahky aj dospelí. Inkubačná doba prepuknutia piatej choroby sa pohybuje v rozmedzí 4-21 dní, pričom pacient je najnákazlivejší pred vznikom vyrážky. Všeobecne je ochorenie dobre zvládnuteľné a ustupuje bez následkov. Zvýšenú opatrnosť si vyžadujú oslabení jedinci, deti trpiace anémiou a tehotné ženy, najmä v prvých mesiacoch gravidity.

Je veľmi jednoduché zameniť si ju za bežné nachladenie alebo chrípku. „Veľmi typickým prejavom je intenzívny červený výsev na lícach, ktoré sú na dotyk horúce. Po 1-4 dňoch sa vyrážka presúva na trup a končatiny. V priebehu dňa môže meniť intenzitu, ustupuje zväčša do 10-14 dní“, hovorí PharmDr. Adriána Gimerová z Dr. Max.

Medzi typické prejavy ochorenia patrí:

  • Horúčka
  • Zvracanie
  • Kašeľ
  • Bolesť hlavy
  • Červeno-fialová vyrážka v tvare motýľa

Šiesta choroba

Ľudovo sa zvykne nazývať aj „Trojdňová horúčka“. Stretne sa s ňou takmer každé dieťa od 6 mesiacov do 3 rokov. Jej pôvodcami sú ľudské herpes vírusy HHV-6 a HHV-7. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, slinami alebo dotykom.

Typickým nástupným prejavom šiestej choroby sú vysoké horúčky okolo 40 °C, trvajúce 3 až 5 dní. Horúčkovité obdobie môže prebiehať úplne bezpríznakovo, no zvyknú sa k nemu pridať symptómy ako opuch slizníc, zápal spojiviek, očného okolia či uzlín. Po ustúpení horúčky sa objaví výsev ružovej farby na krku a hrudníku, no môže sa rozšíriť aj na tvár a končatiny. Vyrážka nesvrbí a väčšinou behom pár dní sama od seba zmizne.

 

Horúčka pri šiestej detskej chorobe

Za nebezpečnú komplikáciu šiestej choroby sa považujú febrilné kŕče. U detí sa preto v rámci prevencie odporúča nasadiť lieky na zníženie teploty s účinnými látkami paracetamol alebo ibuprofénProti piatej a šiestej chorobe sa neočkuje, základom prevencie je správna hygiena rúk, posilnenie imunity a vyhýbanie sa kontaktu s nakazeným.

Siedma choroba alebo ruky-nohy-ústa

Jej názov pochádza z anglického HFMD (hand-foot-and-mouth disease) a patrí medzi celosvetovo rozšírené, nákazlivé formy ochorenia, spôsobené enterovírusmi - najčastejšie Coxsackie vírusmi A16 a A10. „Rodičia siedmu chorobu zvyčajne nepoznajú. Nemá veľmi závažný priebeh a problémy s ňou nebývajú,“ hovorí MUDr. Lena Kováčiková pre aktuality.sk.

Toto infekčné ochorenie sa vyskytuje najmä na jeseň a v zime, pričom postihuje prevažne detskú časť populácie do 10. roku života s maximom výskytu do 4 rokov. Nevyhýba sa ani dospelým, pokiaľ ju v detstve neprekovali.

Inkubačná doba je 1 až 5 dní, následne sa objaví zvýšená teplota alebo horúčka, ktorú sprevádzajú bolesti končatín a brucha, pocit závratu, vracanie či bolesti hrdla, ktoré môžu sťažovať prehĺtanie slín alebo jedla. V ústach a na jazyku sa vytvoria pľuzgieriky, ktoré nápadne pripomínajú afty. Neskôr sa vyrážka objavuje na dlaniach a chodidlách, na zadku a v oblasti genitálií. K ústupu ochorenia dochádza po 1 až 2 týždňoch.

Keďže sa vírus často prejavuje hnačkami, stolica detského pacienta je infekčná až 1-2 mesiace. Myslite na to, že infekčné dieťa nepatrí do kolektívu ani do škôlky a infekčné je minimálne dovtedy, kým mu nezaschne posledná vyrážka. O ukončení karantény je vhodné poradiť sa s pediatrom.

Na rozdiel od iných ochorení, na siedmu chorobu si deti celoživotnú imunitu nevybudujú. Aby ste sa vyhli opätovnej nákaze, naučte dieťa dodržiavať základy správnej hygieny, ku ktorým patrí aj správne kýchanie a smrkanie do vreckovky. Nezdieľajte predmety a hračky s inými deťmi a dbajte na posilnenie prirodzenej imunity, či už pestrou stravou, dostatočným pitným režimom, každodenným pohybom na čerstvom vzduchu alebo vyhýbaním sa stresu.


Ďalšie články k téme Prvé detské choroby

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora