Pigmentové škvrny v tehotenstve

16. 5. 2022 · 5 minút na prečítanie

Takmer každá tehotná žena zažije nejaké zmeny na koži. Jednou z najbežnejších je tehotenská pigmentácia, ktorá sa môže náhle objaviť na tvári alebo bruchu.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Pigmentové škvrny v tehotenstve

Kožné zmeny sa nevyhnú takmer žiadnej tehotnej žene. Medzi tie najznámejšie patrí tehotenská maska, ktorá sa z ničoho nič objaví na tvári či brušku.

Pokožka v tehotenstve reaguje na účinky slnečného žiarenia v kombinácii so zmenou hormónov, čoho výsledkom je väčšia alebo menšia hnedastá vrstva, posiata pigmentovými škvrnami. Po obnovení menštruácie sa u väčšiny žien úplne stratí, no niekedy sa stane, že na jej odstránenie potrebujete odbornú pomoc. Viete, ako problémom s hyperpigmentáciou predchádzať?

Tehotenská maska

Presná príčina, prečo vlastne tmavé škvrny na pokožke vznikajú, dodnes nie je celkom známa. Ak sa tento jav vyskytne počas tehotenstva, býva označovaný ako „tehotenská maska“, chloazma alebo melazma. Ide o dôsledok zmeny hladín estrogénu, progesterónu a hormónu melanotropínu, ktorý stimuluje melanocyty, upresňuje portál slovenskypacient.sk.

 

Pigmentové škvrny vznikajú aj na bruchu, krku či predlaktí

Objavuje sa zhruba u 10 – 15 % tehotných žien, a to nielen na tvári, ale aj na krku, bruchu či predlaktí. Na rozdiel od klasickej hyperpigmentácie, za ktorou stojí prílišné slnenie, nevhodné používanie kozmetiky, vyšší vek či genetická predispozícia, sa tehotenská maska zvykne postupne vytrácať. Najčastejšie sa objavuje okolo druhého až tretieho trimestra tehotenstva, kedy u žien narastá hladina hormónov, najmä progesterónu.

Rizikové skupiny

Pigmentové škvrny sa zvyčajne objavujú u žien vo veku medzi 20 a 50 rokov, no nevyhýbajú sa ani starším dámam v menopauze. Okrem obdobia tehotenstva, melazma často ohrozuje ženy podstupujúce hormonálnu terapiu, užívajúce antikoncepciu či tie, ktoré sa často opaľujú, vrátane používania umelého slnka. U mužov sa melazma takmer nevyskytuje.

Vyššie predpoklady na poruchu pigmentácie majú ľudia so svetlejšou pokožkou, ako aj pacienti s problémami štítnej žľazy. Častejší výskyt hyperpigmentácie je u žien, žijúcich v teplejších krajinách, čo je takisto dôkazom, že slnečné žiarenie má na jej vznik a rozvoj nemalý vplyv.

„Ak máte genetickú predispozíciu (mama, babka alebo sestra majú či mali melazmu) alebo prechádzate hormonálnymi zmenami, chráňte sa krémami s SPF 50+, noste klobúky a šiltovky a nevystavujte tvár priamemu slnku,“ upozorňuje dermošpecialistka Veronika Blahová z lekární Dr. Max.

Zrejme vás neprekvapí, že v zime sa pigmentové škvrny postupne strácajú. Okrem slnka a genetiky môže nežiaduce zmeny na koži spôsobiť aj nesprávna kozmetická starostlivosť, ktorá naruší jej prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.

Melazma sa vyskytuje najmä na tvári

Liečba melazmy

Ak si nie ste istá, či skutočne ide o tehotenskú masku, obráťte sa na kožného lekára. Ten vie problém diagnostikovať krátkym vyšetrením a poradiť vám, ako sa o kožu vhodne starať. Nezabúdajte, že počas tehotenstva, ale aj po ňom, vaše telo zápasí s neustálymi výkyvmi hormónov, preto sa netreba čudovať, že pleti niekedy trvá dlhšie dostať sa do pôvodného stavu.

 

Hoci neexistujú žiadne fyzické ťažkosti, spojené s týmto kozmetickým problémom, často môže za znížené sebavedomie či pocity zahanbenia u žien. „Hyperpigmentácie spôsobujú, že vyzeráme na svoj vek staršie,“ hovorí Veronika Blahová a pokračuje: „Zároveň sú znakom, že sme podcenili slnko a zanedbali ochranu pleti.“

„Odstránenie melazmy je časovo i finančne náročné. Po dohode s lekárom dermatológom sa najčastejšie používa liečba laserom, silnejším chemickým pílingom alebo formou špeciálnej lokálnej terapie. V tehotenstve sa však tieto zákroky neodporúčajú,“ upozorňuje odborníčka.

Na liečbu pigmentových škvŕn sa tiež používajú špeciálne krémy s bieliacim alebo rozjasňujúcim účinkom. Aby sa účinky tejto kozmetiky prejavili, treba ju používať dlhodobo a pleť si dôsledne chrániť pred slnkom. Dobrým tipom je používanie lokálnych prípravkov, ktoré sa venujú konkrétnemu miestu a nedráždia tak okolitú kožu.

S aplikovaním bieliacej kozmetiky sa zvyčajne odporúča počkať až po skončení tehotenstva, no dnes už existujú bieliace zložky, ktoré sú  bezpečné aj pre tehotné ženy. „Prípravky s obsahom napríklad thiamidolu, ktorý sa bežne nachádza aj v opaľovacích produktoch, môžete bez obáv používať počas tehotenstva i v období dojčenia,“ vysvetľuje V. Blahová.

Prevencia melazmy

V tehotenstve dostáva vaša koža poriadne zabrať. Zmeny, ktoré sa na nej dejú, často ovplyvňujú hormóny i vaša genetická predispozícia a nie je možné im stopercentne predchádzať. Existuje však niekoľko zásad, ktoré môžu rozsah škôd výrazne ovplyvniť či dokonca vedia zabrániť ich vzniku:

Repelenty chránia pred komármi aj kliešťami
  • Strava s dostatkom vitamínov A, C a D3, omega-3 mastných kyselín, zelenej listovej zeleniny, ovocia a čajov, pomáha pleti udržiavať sa v dobrej kondícii. O zaradení nových doplnkov do jedálnička v období tehotenstva sa vždy poraďte s lekárom.
  • Vyhýbajte sa hormonálnym liekom a výživovým doplnkom s hormónmi, samozrejme v prípade, že to váš zdravotný stav dovoľuje. O užívaní hormonálnej antikoncepcie sa k prípade problémov s hyperpigmentáciou poraďte s odborníkom.
  • Stavte na kvalitnú kozmetiku, ktorá vás nedráždi a neobsahuje silnú parfumáciu, a to vrátane sprchových gélov, mydiel či telových mliek. „Pozor tiež na obsah alkoholu v kozmetike a parfumovaných vodách, práve ten je častým dôvodom vzniku pigmentových škvŕn,“ upresňuje dermošpecialistka.
  • Pokiaľ používate prípravky s obsahom AHA/BHA kyselín alebo retinoidov (používajte až po pôrode), zvážte ich aplikáciu na tvár počas letných mesiacov a nikdy nezabúdajte na opaľovací krém.
  • Pleť si chráňte aj nosením veľkých klobúkov a slnečných okuliarov, nevystavujte sa slnku príliš dlho a dodržiavajte pravidlá ochrany pokožky pred negatívnym vplyvom UV žiarenia.
  • Pokiaľ už pigmentové škvrny máte, vyhýbajte sa vosku a nežiadúcich chĺpkov sa zbavujte radšej iným spôsobom. Vosk môže podráždiť pokožku, čo zhoršuje stav melazmy.

Ďalšie články k téme Pigmentové škvrny v tehotenstve

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora