Náhradná mliečna výživa zachraňuje životy. Viete, ako vznikla?

9. 3. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • dojčenie
 • mlieko
 • detská strava
 • hypoalergénna dojčenská výživa
Náhradná mliečna výživa

Problémy s dojčením trápili ženy od nepamäti. Ak nebola po ruke dojka, hľadali sa iné riešenia. V 19. storočí bolo konečne objavené mlieko, ktoré deťom pomáha rásť.

Mnoho mamičiek sa po pôrode musí vyrovnať so situáciou, že všetko sa naplánovať nedá. Pokiaľ mliečko chýba a drobec je hladný, viete si dnes našťastie pomôcť kvalitnou mliečnou formulou. Pri výbere je dobré poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom a prispôsobiť zloženie umelého mlieka aktuálnym potrebám vášho bábätka. Ešte nedávno však táto možnosť neexistovala. Umelé mlieko v podobe, ako ho poznáme dnes, objavili iba pred necelými 200 rokmi.

Ťažké začiatky

Dojčenie bolo dovtedy považované za jediný spôsob, ako zaručiť dieťaťu vývoj a prežitie. Problémy s laktáciou sa však datujú až do starovekého Egypta, kedy sa ako náhrada používala zmes kozieho, ovčieho, kravského, ťavieho alebo oslieho mlieka spolu s medom a cereáliami. Novorodencov však trápili časté hnačky, ktoré ich veľmi vyčerpávali a spôsobovali vysokú úmrtnosť.

Určite ste už počuli o dojkách. Pokiaľ rodička nemala mlieko, nastupovala práve ona – príbuzná s dostatkom mlieka, žena od susedov či profesionálna náhradná dojka. V skutočnosti si však takúto vymoženosť mnoho žien nemohlo dovoliť, a tak boli odkázané na mlieko od zvierat. V časoch nedostatku potravín či vojnových konfliktov bolo mlieka málo, a tak veľa detí bojovalo so zvýšenou úmrtnosťou či inými zdravotnými komplikáciami, vrátane žalúdočných problémov.

História umelého mlieka

Keď sa vedci začali prvýkrát zaoberať rozdielmi medzi materským a kravským mliekom, zistili, že to živočíšne obsahuje trojnásobne viac bielkovín, čo z neho robí ťažko stráviteľnú potravu pre novorodenca. Začali ho preto riediť vodou. Príliš nízky obsah cukrov zase vyriešilo primiešanie cukru a cereálií na zvýšenie energetického obsahu. Na konci 19. storočia bolo stanovené presné zloženie tukov, cukrov a proteínov v materskom mlieku, čo pomohlo posunúť vývoj umelej mliečnej formuly míľovými krokmi vpred.

V dvadsiatom storočí sa pozornosť lekárov a odborníkov zamerala na snahu vynájsť čo najpresnejšiu alternatívu k materskému mlieku. Začalo sa používať sušené mlieko, do ktorého sa pridávali vitamíny, kyselina mliečna, ba dokonca aj látky, obsahujúce materské mlieko. Hoci sa môže zdať, že umelé mlieko zatienilo dojčenie, nie je tomu tak. Pravdou však ostáva, že bez existujúcej náhrady materskej stravy by mnohé deti nemali šancu vyrásť a byť zdravé tak, ako ich rovesníci.

Viete si správne vybrať?

V dnešnej dobe sú náhradné mliečne formuly obohatené o prebiotiká, probiotiká, nukleotidy, esenciálne mastné kyseliny a ďalšie látky. Ich cieľom je zabezpečiť zdravý rast detí v prípade, že nemôžu prijímať materské mlieko. Existujú mlieka pre bábätká s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ktoré majú špecifické požiadavky na svoju výživu, prípadne ich trávenie ešte nie je celkom vyvinuté. Špeciálne mlieka pomáhajú tiež deťom, ktoré neznášajú mliečny cukor, trpia kolikami, častým vracaním alebo problémami s vyprázdňovaním, prípadne majú vysoké riziko vzniku alergií.

Aby mal váš drobec všetko, čo pre svoj zdravý rast a vývoj potrebuje, na trhu sú k dispozícii až tri stupne mliečnych formúl. Svojim zložením presne vyhovujú aktuálnemu štádiu vývinu, v akom sa vaše dieťatko práve nachádza. Vo všeobecnosti sa prvé mlieko odporúča pre bábätká, ktoré od narodenia neboli kojené materským mliekom. Označujú sa ako počiatočné. Od dovŕšenia veku 6 mesiacov by ste mali prejsť na pokračovacie mlieka. Označujú sa číslom dva a sú prispôsobené skutočnosti, že dieťa v tomto veku prijíma aj tuhú stravu. Číslom 3 sú označené mlieka pre batoľatá, ktoré mamičky koja, no popri tom im stravu dopĺňajú aj umelým mliekom.

Dojčenie

Dôležité fakty o umelom mlieku

 • Treba si naň zvyknúť. Pokiaľ vaše dieťatko prechádza z materského mlieka na umelú mliečnu formulu, doprajte mu zopár dní. Okrem inej chute ide aj o osvojenie si návyku piť z fľaše. Zmenu zbadáte aj v plienke – stolica môže mať inú farbu a dieťatko sa po prechode na umelé mlieko zvykne menej často vyprázdňovať. Je to však celkom prirodzené a niet sa čoho obávať.
 • Hľadajte to správne. Niekedy sa môže stať, že dieťa mlieko vyslovene odmieta. Vtedy môžete skúsiť inú značku či výrobcu, no pozor na pričasté striedanie. Aby ste mu nespôsobili hnačky alebo nadúvanie, ostaňte pri jednom mlieku aspoň niekoľko dní. Občas môže dieťa zle reagovať na kravskú bielkovinu. Vtedy je nevyhnutné prejsť na vhodný typ mliečnej výživy, ktorú vám odporučí váš pediater.
 • Čítajte etikety. Každý výrobca udáva, ako treba vami zvolené mlieko pripraviť správne. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na lekára alebo lekárnika. Na prípravu používajte presné množstvá a vodu bez bubliniek, minerálov či škodlivých látok. Nezabudnite ju prevariť. Umelé mlieko zarobte vždy čerstvé a zvyšok, ktorý ostal radšej vylejte. Vyhnete sa tak prípadným žalúdočným problémom.

Sterilizujte 

Bábätká sú mimoriadne citlivé na rôzne infekcie, preto sa uistite, že fľaša, tesnenie aj cumlík na pitie mlieka sú čisté. Môžete ich vložiť do sterilizátora, prípadne vyvariť a opláchnuť horúcou vodou. Sledujte tiež spôsob, akým vaše dieťatko pije. Pokiaľ sa príliš trápi alebo sa naopak mliekom zadúša, možno mu nevyhovuje veľkosť dierky na cumlíku. Nezabudnite, že dochádza k opotrebovaniu materiálu a treba ho pravidelne vymieňať.

AVENT Elektr. ODSÁVAČKA MLIEKA

1×1 set, odsávačka + fľaša 125 ml

Inšpirované bábätkom, praktické pro mamičku. Technológia prirodzeného pohybu. Efektívne kombinuje vákuum a stimuláciu bradaviek pre rýchlejší tok mlieka.
135,99
AVENT Sáčky na materské mlieko

1×25 ks, jednorazové, objem 180 ml

Sáčky majú posilnené lemy a systém dvojitého dna. Jedinečný systém pre uskladnenie vášho materského mlieka.
8,59
Femibion 3 Dojčenie

1×56 ks, 28 tbl + cps 28 (kys. listová + vápnik, vitamíny a minerály + DHA)

Výživový doplnok na podporu špecifických potrieb dojčiacej ženy a potrieb bábätka počas dojčenia. Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin®, vápnik, vitamíny, minerály, cholín, luteín a DHA.
19,19
WELEDA Balzam na bradavky

1×25 g, balzam na bradavky

Intenzívne ošetrujúci balzam na bradavky je vhodný na použitie počas tehotenstva a dojčenia. Balzam pomáha pripraviť prsia na dojčenie, podporuje zdravie bradaviek a prináša im úľavu pri popraskaní, ktoré sa počas dojčenia môže objaviť.
13,49

Ďalšie články k téme Náhradná mliečna výživa zachraňuje životy. Viete, ako vznikla?

 • Čo si všímať pri výbere dojčenského mlieka? Poradíme vám

  Čo si všímať pri výbere dojčenského mlieka? Poradíme vám

  · 5 minút na prečítanie
  • BEBELO
  • dojčenie
  • detská strava
  • probiotiká
  • vitamíny pre deti

  Okrem vitamínov A, C, D, zinku či železa, obsahujú moderné mliečne výživy aj cenné bifidobaktérie. V mliekach BEBELO z lekární Dr.Max navyše nenájdete žiaden palmový olej.

 • Hypoalergénne mlieka, pre koho sú určené?

  Hypoalergénne mlieka, pre koho sú určené?

  · 4 minúty na prečítanie
  • hypoalergénna dojčenská výživa
  • hypoalergénne mlieko
  • mlieko

  Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nie je možné novorodenca dojčiť, našťastie existuje pomoc vo forme náhradného dojčenského mlieka. Ak máte v rodine alergie, buďte s výberom opatrní!

 • 7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

  7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

  · 4 minúty na prečítanie
  • dojčenie
  • materské mlieko

  O dojčení a materskom mlieku sa toho popísalo veľa. No možno vás bude zaujímať, prečo niekedy pri dojčení svojho bábätka mávate slzy na krajíčku? Viac sa dozviete z článku.

Redakcia BabyClub Dr.Max