Náhradná mliečna výživa zachraňuje životy. Viete, ako vznikla?

9. 3. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Bez pomoci existujúcej náhrady materského mlieka by mnohé deti nemali šancu vyrásť a byť zdravé tak, ako ich rovesníci.

 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Náhradná mliečna výživa zachraňuje životy. Viete, ako vznikla?

Problémy s dojčením trápili ženy od nepamäti. Ak nebola po ruke dojka, hľadali sa iné riešenia. V 19. storočí bolo konečne objavené mlieko, ktoré deťom pomáha rásť.

Mnoho mamičiek sa po pôrode musí vyrovnať so situáciou, že všetko sa naplánovať nedá. Pokiaľ mliečko chýba a drobec je hladný, viete si dnes našťastie pomôcť kvalitnou mliečnou formulou. Pri výbere je dobré poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom a prispôsobiť zloženie umelého mlieka aktuálnym potrebám vášho bábätka. Ešte nedávno však táto možnosť neexistovala. Umelé mlieko v podobe, ako ho poznáme dnes, objavili iba pred necelými 200 rokmi.

Ťažké začiatky

Dojčenie bolo dovtedy považované za jediný spôsob, ako zaručiť dieťaťu vývoj a prežitie. Problémy s laktáciou sa však datujú až do starovekého Egypta, kedy sa ako náhrada používala zmes kozieho, ovčieho, kravského, ťavieho alebo oslieho mlieka spolu s medom a cereáliami. Novorodencov však trápili časté hnačky, ktoré ich veľmi vyčerpávali a spôsobovali vysokú úmrtnosť.

Určite ste už počuli o dojkách. Pokiaľ rodička nemala mlieko, nastupovala práve ona – príbuzná s dostatkom mlieka, žena od susedov či profesionálna náhradná dojka. V skutočnosti si však takúto vymoženosť mnoho žien nemohlo dovoliť, a tak boli odkázané na mlieko od zvierat. V časoch nedostatku potravín či vojnových konfliktov bolo mlieka málo, a tak veľa detí bojovalo so zvýšenou úmrtnosťou či inými zdravotnými komplikáciami, vrátane žalúdočných problémov.

História umelého mlieka

Keď sa vedci začali prvýkrát zaoberať rozdielmi medzi materským a kravským mliekom, zistili, že to živočíšne obsahuje trojnásobne viac bielkovín, čo z neho robí ťažko stráviteľnú potravu pre novorodenca. Začali ho preto riediť vodou. Príliš nízky obsah cukrov zase vyriešilo primiešanie cukru a cereálií na zvýšenie energetického obsahu. Na konci 19. storočia bolo stanovené presné zloženie tukov, cukrov a proteínov v materskom mlieku, čo pomohlo posunúť vývoj umelej mliečnej formuly míľovými krokmi vpred.

V dvadsiatom storočí sa pozornosť lekárov a odborníkov zamerala na snahu vynájsť čo najpresnejšiu alternatívu k materskému mlieku. Začalo sa používať sušené mlieko, do ktorého sa pridávali vitamíny, kyselina mliečna, ba dokonca aj látky, obsahujúce materské mlieko. Hoci sa môže zdať, že umelé mlieko zatienilo dojčenie, nie je tomu tak. Pravdou však ostáva, že bez existujúcej náhrady materskej stravy by mnohé deti nemali šancu vyrásť a byť zdravé tak, ako ich rovesníci.

Viete si správne vybrať?

V dnešnej dobe sú náhradné mliečne formuly obohatené o prebiotiká, probiotiká, nukleotidy, esenciálne mastné kyseliny a ďalšie látky. Ich cieľom je zabezpečiť zdravý rast detí v prípade, že nemôžu prijímať materské mlieko. Existujú mlieka pre bábätká s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ktoré majú špecifické požiadavky na svoju výživu, prípadne ich trávenie ešte nie je celkom vyvinuté. Špeciálne mlieka pomáhajú tiež deťom, ktoré neznášajú mliečny cukor, trpia kolikami, častým vracaním alebo problémami s vyprázdňovaním, prípadne majú vysoké riziko vzniku alergií.

 

Dojčenie

Aby mal váš drobec všetko, čo pre svoj zdravý rast a vývoj potrebuje, na trhu sú k dispozícii až tri stupne mliečnych formúl. Svojim zložením presne vyhovujú aktuálnemu štádiu vývinu, v akom sa vaše dieťatko práve nachádza. Vo všeobecnosti sa prvé mlieko odporúča pre bábätká, ktoré od narodenia neboli kojené materským mliekom. Označujú sa ako počiatočné. Od dovŕšenia veku 6 mesiacov by ste mali prejsť na pokračovacie mlieka. Označujú sa číslom dva a sú prispôsobené skutočnosti, že dieťa v tomto veku prijíma aj tuhú stravu. Číslom 3 sú označené mlieka pre batoľatá, ktoré mamičky koja, no popri tom im stravu dopĺňajú aj umelým mliekom.

Dôležité fakty o umelom mlieku

  • Treba si naň zvyknúť. Pokiaľ vaše dieťatko prechádza z materského mlieka na umelú mliečnu formulu, doprajte mu zopár dní. Okrem inej chute ide aj o osvojenie si návyku piť z fľaše. Zmenu zbadáte aj v plienke – stolica môže mať inú farbu a dieťatko sa po prechode na umelé mlieko zvykne menej často vyprázdňovať. Je to však celkom prirodzené a niet sa čoho obávať.
  • Hľadajte to správne. Niekedy sa môže stať, že dieťa mlieko vyslovene odmieta. Vtedy môžete skúsiť inú značku či výrobcu, no pozor na pričasté striedanie. Aby ste mu nespôsobili hnačky alebo nadúvanie, ostaňte pri jednom mlieku aspoň niekoľko dní. Občas môže dieťa zle reagovať na kravskú bielkovinu. Vtedy je nevyhnutné prejsť na vhodný typ mliečnej výživy, ktorú vám odporučí váš pediater.
  • Čítajte etikety. Každý výrobca udáva, ako treba vami zvolené mlieko pripraviť správne. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na lekára alebo lekárnika. Na prípravu používajte presné množstvá a vodu bez bubliniek, minerálov či škodlivých látok. Nezabudnite ju prevariť. Umelé mlieko zarobte vždy čerstvé a zvyšok, ktorý ostal radšej vylejte. Vyhnete sa tak prípadným žalúdočným problémom.

Sterilizujte 

Bábätká sú mimoriadne citlivé na rôzne infekcie, preto sa uistite, že fľaša, tesnenie aj cumlík na pitie mlieka sú čisté. Môžete ich vložiť do sterilizátora, prípadne vyvariť a opláchnuť horúcou vodou. Sledujte tiež spôsob, akým vaše dieťatko pije. Pokiaľ sa príliš trápi alebo sa naopak mliekom zadúša, možno mu nevyhovuje veľkosť dierky na cumlíku. Nezabudnite, že dochádza k opotrebovaniu materiálu a treba ho pravidelne vymieňať.

Ďalšie články k téme Náhradná mliečna výživa zachraňuje životy. Viete, ako vznikla?

  • Obavy z prvého pevného pokrmu často viac trápia matky než ich malé deti. Nie je to však nič zložité – kľúčom k úspechu je neuspiesť a deti pravidelne motivovať k skúšaniu nových jedál.
  • Pre naše deti sa snažíme zabezpečiť najlepšie možné podmienky. Dedo má predstavenie, že to znamená čokoládka, zatiaľ čo mama zaujíma veľké množstvo čerstvej zeleniny. O správnej skladbe jedálnička pre deti nám poskytuje podrobné informácie MUDr. Alžbeta Béderová.
  • Prečo je moje dieťa stále choré?

    Prečo je moje dieťa stále choré?

    · 3 minúty na prečítanie
    Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby bolo vaše dieťa zdravšie.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora