Dôvody meškania menštruácie: Poznáte ich?

13. 3. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Dôvodov, prečo sa menštruácia omešká, môže byť mnoho – od nesprávnej životosprávy, úbytku hmotnosti až po vážne zdravotné problémy. Spoznajte rôzne príčiny.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Dôvody meškania menštruácie: Poznáte ich?

Menštruačný cyklus je dôležitým ukazovateľom zdravia ženského tela. Avšak, niekedy sa môže stať, že sa menštruácia oneskorí. Z akých dôvodov môže menštruácia meškať a kedy je dôležité nenechať to len tak, ale vyhľadať lekára?

Kedy hovoríme o meškajúcom cykle?

Typický menštruačný cyklus trvá 28 dní, ale v závislosti od ženy môže cyklus trvať od 21 až do 35 dní. Podľa štatistiky vydanej Národným centrom zdravotníckych informácií v roku 2018 uviedlo 46,9 % žien vo veku 15 až 49 rokov, že má pravidelný menštruačný cyklus. Zvyšných 53,1 % žien malo nepravidelný menštruačný cyklus. Hoci niektoré ženy nepovažujú nepravidelný menštruačný cyklus za niečo neobvyklé a už si zvykli na fakt, že sa menštruácia oneskorí, môže ísť aj o príznak vážneho zdravotného problému. Pozrime sa preto hlbšie na dôvody, následkom ktorých môže dôjsť k oneskoreniu krvácania.

Jedným z dôvodov meškania, resp. vynechania menštruácie môže byť aj tehotenstvo.

Meškanie menštruácie z dôvodu tehotenstva

  • Niekedy neskorá menštruácia znamená presne to, čo si myslíte: jednoducho ste tehotná. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je príčinou vynechania menštruácie tehotenstvo, je urobiť si domáci tehotenský test. Tieto testy detegujú ľudský choriový gonadotropín (známejší ako hCG   hormón uvoľnovaný počas tehotenstva) vo vašom moči. Tehotenské testy sú najspoľahlivejšie deň po vynechaní menštruácie.

Dôvody meškania menštruácie týkajúce sa životného štýlu

Menštruácia môže meškať aj následkom nesprávneho životného štýlu alebo návykov, ktoré vplývajú na náš menštruačný cyklus.

Môže ísť napríklad o:

Stres
Medzi najčastejšie príčiny oneskorenej menštruácie patria stres a úzkosť. Keď prežívate vysokú úroveň stresu, vaše telo uvoľňuje hormón známy ako kortizol, ktorý môže potlačiť reprodukčné hormóny. To môže viesť k anovulácii, čo znamená, že vaša menštruácia nepríde vtedy, keď by mala. Ak na sebe pozorujete výkyvy nálad, časté prepadanie stresu a panike či prehnaný strach, obráťte sa na rôzne dostupné techniky zvládania stresu (rôzne druhy cvičenia a meditácie) a zabezpečte si dostatok oddychu, aby sa vaše telo dalo do poriadku a menštruácia sa upravila.

Výkyvy hmotnosti

Drastické zmeny telesnej hmotnosti môžu taktiež vplývať na nepravidelný menštruačný cyklus. Strata alebo priberanie veľkého množstva hmotnosti v krátkom čase naruší produkciu vašich hormónov a ovplyvní normálne fungovanie reprodukčného systému, čo vedie k oneskorenej menštruácii alebo dokonca k amenorei (úplnej absencii menštruácie).

Zmeny stravovacích návykov

To isté platí aj pri náhlej zmene stravovacích návykov. Tieto zmeny vplývajú na hormóny v tele a ich vzájomné pôsobenie. Je preto viac než dôležité prijímať zdravú stravu s dostatkom správnych živín, minerálov a vitamínov, aby ste udržali svoje telo silné a svoje hormóny v rovnováhe.

Náhla strata hmotnosti môže ovplyvniť menštruačný cyklus

Meškanie menštruácie z dôvodu možných diagnóz

Vynechanie alebo meškanie menštruácie však môžu spôsobovať aj vážnejšie zdravotné príčiny. Medzi hlavné patria napríklad:

Hormonálna nerovnováha

Aj nerovnováha hormónov v tele môže spôsobiť oneskorenie menštruácie. Hormóny produkované hypotalamom, hypofýzou a vaječníkmi riadia menštruačný cyklus. Ak tieto hormóny nefungujú správne v dôsledku nerovnováhy, môže to viesť k narušeniu cyklu.

PCOS

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je stav, pri ktorom sú ženské pohlavné hormóny v nerovnováhe. PCOS môže spôsobiť cysty na vaječníkoch a zabrániť pravidelnej ovulácii. Okrem vynechania alebo nepravidelnej menštruácie môže PCOS prispieť aj k nad

Panvové zápalové ochorenie (PID)

PID je infekcia, ktorá postihuje reprodukčné orgány a môže viesť k neplodnosti a oneskorenej menštruácii. Ak sa u vás objavia akékoľvek príznaky PID, ako je horúčka, výtok, bolesť alebo krvácanie medzi menštruáciami, okamžite navštívte svojho lekára.

Problémy so štítnou žľazou

Keď štítna žľaza, žľaza zodpovedná za metabolizmus vášho tela, nefunguje správne, môže to spôsobiť abnormálne menštruačné zmeny. Hyperaktívna štítna žľaza (hypertyreóza) môže spôsobiť, že menštruácie budú ľahšie a menej časté. Medzi ďalšie príznaky patrí strata hmotnosti, zrýchlený tep, zvýšené potenie a problémy so spánkom.mernému rastu vlasov, akné, priberaniu na váhe a možno aj neplodnosti.

Maternicové myómy

Membrány maternice sú nezhubné nádory, ktoré rastú v maternici a niekedy môžu spôsobovať oneskorenie menštruácie alebo silné krvácanie.

Návštevu gynekológa pri nepravidelnom cykle radšej neodkladajte.

Kedy navštíviť svojho gynekológa?

Oneskorenie menštruácie môže byť spôsobené mnohými rôznymi príčinami vrátane stresu, zmeny hmotnosti či nedostatku spánku. Je však dôležité neignorovať možnosť, že sa môže diať aj niečo vážnejšie. Nepravidelná menštruácia u tínedžeriek je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny vaječníkov v neskoršom veku.  

Ak máte menej ako 40 rokov a zaznamenávate akékoľvek zmeny vo svojom cykle napríklad vynechávanie menštruácie alebo veľmi silnú či naopak slabú menštruáciu, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý určí, či ide o niečo normálne, alebo či môže byť dôvod na obavy.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Dôvody meškania menštruácie: Poznáte ich?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora