CRP v pediatrickej ambulancii

22. 10. 2021 · 3 minúty na prečítanie

CRP test umožňuje rozlíšiť medzi bakteriálnou a vírusovou infekciou. Vďaka rýchlemu získaniu výsledkov môžeme rýchlo určiť, či je potrebná antibiotická terapia alebo nie.

PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
CRP v pediatrickej ambulancii

CRP vyšetrenie umožňuje odlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej. Vďaka rýchlemu výsledku sa dozvieme, či potrebujeme antibiotiká alebo nie.

Na stanovenie správnej diagnózy dieťaťa, ako aj dospelého človeka sa často využíva vyšetrenie CRP z krvi. Napomáha lekárovi určiť, či sa jedná o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, aby sa následne mohol zvoliť správny liečebný postup. Samodiagnostický test na stanovenie CRP si čoraz viac žiadajú aj pacienti v lekárňach.

V dnešnej dobe často počujeme o rizikách nadužívania antibiotík, ktoré by sa mali používať výlučne na liečbu bakteriálnych infekcií. Pri ich nesprávnom užívaní sa zvyšuje riziko bakteriálnej rezistencie, kedy sa baktéria stáva odolnou voči liečbe antibiotikami, na ktoré bola predtým citlivá. Táto celosvetová hrozba je závažným problémom a preto je dôležité klásť veľký dôraz na správne užívanie antibiotickej liečby.  

Čo znamená skratka CRP?

Skratka CRP označuje C-reaktívny proteín, ktorý vzniká v tele pri zápale. CRP vyšetrenie, je teda vyšetrenie, pri ktorom sa stanovuje koncentrácia C-reaktívneho proteínu v krvi.

Jeho hodnota stúpa v priebehu niekoľkých hodín, preto sa používa ako jeden z indikátorov zápalovej reakcie. Dôležité pre jeho správne vyhodnotenie je určiť začiatok choroby, pretože jeho hladina stúpa po 6-12 hodinách od vypuknutia ochorenia a maximum dosahuje po 24 hodinách.

 

CRP vyšetrením sa dá určiť,  či sa jedná o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Pri bakteriálnych infekciách býva CRP vysoké a pri vírusových nízke avšak ani to nemusí platiť pri všetkých vírusoch. Existujú aj vírusy, ktoré spôsobujú vysoké CRP.

Aké sú hodnoty CRP?

C-reaktívny proteín sa tvorí v pečeni, v tele je prítomný aj keď sme zdraví, ale v nízkych koncentráciách väčšinou okolo 1 mg/l. Hodnoty od 1-8 mg/l preto naznačujú slabšiu infekciu, ktorá si nevyžaduje antibiotickú liečbu, ale väčšinou stačí zvýšiť príjem vitamínov a oddychovať. Hodnoty blížiace sa k 35mg/l hovoria o vírusovej infekcii, kde ešte stále nie je potrebná liečba antibiotikami a pomôcť môžu voľne dostupné lieky.

Antibiotiká sa odporúčajú pri hodnote okolo 40 mg/l a viac, ktorá poukazuje na bakteriálne ochorenie. Niekedy sa môže stať, že sa lekár rozhodne počkať a zopakovať odber na druhý deň a až tak zvoliť správnu liečbu.

Ako prebieha CRP vyšetrenie? 

Pre vyšetrenie je potrebná kvapka kapilárnej krvi, čo znamená odber z prsta malého pacienta.

Aj keď sa detičky odberu boja, pri troške trpezlivosti a šikovnosti sestričiek, ktoré vedia detičky zabaviť tak, aby sa na to nesústredili, toto vyšetrenie nezvykne byť problémom. Pri bábätkách sa môže odobrať  aj krv z chodidla.

 

Výsledok vyšetrenia sa dá zistiť v závislosti od použitého prístroja do niekoľkých minút. CRP vyšetrenie môže podstúpiť každý, pozor však treba dávať pri pacientoch s chronickým zápalom v tele, u ktorých môžu byť hodnoty skreslené napr. reumatici.

Aké ochorenia môže zvýšené CRP preukázať?

  • infekcie
  • autoimunitné ochoreni ako napr. lupus, reumatoidná artritída, kronova choroba
  • srdcovocievne ochorenia ako: ateroskleróza, infarkt, porážka
  • onkologické ochorenia
  • metabolické ochorenia: obezita, cukrovka

Vyšetrenia v lekárňach Dr. Max

Od marca 2022 sme zaviedli možnosť odmerať koncentráciu CRP aj priamo vo všetkých lekárňach Dr. Max za cenu 8,99 EUR a pre členov Dr. Max Club so zľavou 50%. Lekárne sme označili plagátmi s ponukou vyšetrení. Vyšetrenie je rýchle a výsledok, či máte vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, viete už do 3 minút. Vyšetrenie je určené pre osoby staršie ako 10 rokov, pre deti do 18 rokov v sprievode zákonného zástupcu.

Ďalšie články k téme CRP v pediatrickej ambulancii

  • V uplynulých dňoch pútala pozornosť  v odborných aj populárnych médiách téma obmedzenia používania známeho druhu antibiotík. Jedná sa o takzvané chinolónové a fluorchinolónové antibiotiká, ktoré sú súčasťou liečebných postupov už vyše 30 rokov.
  • Aj Vás už skolila? Chrípka

    Aj Vás už skolila? Chrípka

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak pociťujete bolesť v celom tele, máte obmedzenú pohyblivosť, zároveň cítite bolesť v krku a máte zvýšenú teplotu, pravdepodobne trpíte chrípkou. Toto vírusové ochorenie sa často vyskytuje počas chladných mesiacov a je veľmi nákazlivé. Pretože má potenciál spôsobiť vážne komplikácie, nemožno ho podceňovať.
  • Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    · 4 minúty na prečítanie
    Chrípkové ochorenia sa v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 
O autorovi
PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Čítať viac od autora