CRP v pediatrickej ambulancii

22. 10. 2021 · PharmDr. Júlia Kollárová · 5 minút na prečítanie
 • chrípka
 • antibiotiká
 • vírusy

CRP vyšetrenie umožňuje odlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej. Vďaka rýchlemu výsledku sa dozvieme, či potrebujeme antibiotiká alebo nie.

Na stanovenie správnej diagnózy dieťaťa, ako aj dospelého človeka sa často využíva vyšetrenie CRP z krvi. Napomáha lekárovi určiť, či sa jedná o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, aby sa následne mohol zvoliť správny liečebný postup. Samodiagnostický test na stanovenie CRP si čoraz viac žiadajú aj pacienti v lekárňach.

V dnešnej dobe často počujeme o rizikách nadužívania antibiotík, ktoré by sa mali používať výlučne na liečbu bakteriálnych infekcií. Pri ich nesprávnom užívaní sa zvyšuje riziko bakteriálnej rezistencie, kedy sa baktéria stáva odolnou voči liečbe antibiotikami, na ktoré bola predtým citlivá. Táto celosvetová hrozba je závažným problémom a preto je dôležité klásť veľký dôraz na správne užívanie antibiotickej liečby.  

Čo znamená skratka CRP?

Skratka CRP označuje C-reaktívny proteín, ktorý vzniká v tele pri zápale. CRP vyšetrenie, je teda vyšetrenie, pri ktorom sa stanovuje koncentrácia C-reaktívneho proteínu v krvi.

Jeho hodnota stúpa v priebehu niekoľkých hodín, preto sa používa ako jeden z indikátorov zápalovej reakcie. Dôležité pre jeho správne vyhodnotenie je určiť začiatok choroby, pretože jeho hladina stúpa po 6-12 hodinách od vypuknutia ochorenia a maximum dosahuje po 24 hodinách.

CRP vyšetrením sa dá určiť,  či sa jedná o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Pri bakteriálnych infekciách býva CRP vysoké a pri vírusových nízke avšak ani to nemusí platiť pri všetkých vírusoch. Existujú aj vírusy, ktoré spôsobujú vysoké CRP.

Aké sú hodnoty CRP?

C-reaktívny proteín sa tvorí v pečeni, v tele je prítomný aj keď sme zdraví, ale v nízkych koncentráciách väčšinou okolo 1 mg/l. Hodnoty od 1-8 mg/l preto naznačujú slabšiu infekciu, ktorá si nevyžaduje antibiotickú liečbu, ale väčšinou stačí zvýšiť príjem vitamínov a oddychovať. Hodnoty blížiace sa k 35mg/l hovoria o vírusovej infekcii, kde ešte stále nie je potrebná liečba antibiotikami a pomôcť môžu voľne dostupné lieky.

Antibiotiká sa odporúčajú pri hodnote okolo 40 mg/l a viac, ktorá poukazuje na bakteriálne ochorenie. Niekedy sa môže stať, že sa lekár rozhodne počkať a zopakovať odber na druhý deň a až tak zvoliť správnu liečbu.

 Ako prebieha CRP vyšetrenie? 

Pre vyšetrenie je potrebná kvapka kapilárnej krvi, čo znamená odber z prsta malého pacienta.

Aj keď sa detičky odberu boja, pri troške trpezlivosti a šikovnosti sestričiek, ktoré vedia detičky zabaviť tak, aby sa na to nesústredili, toto vyšetrenie nezvykne byť problémom. Pri bábätkách sa môže odobrať  aj krv z chodidla.

Výsledok vyšetrenia sa dá zistiť v závislosti od použitého prístroja do niekoľkých minút. CRP vyšetrenie môže podstúpiť každý, pozor však treba dávať pri pacientoch s chronickým zápalom v tele, u ktorých môžu byť hodnoty skreslené napr. reumatici.

Aké ochorenia môže zvýšené CRP preukázať?

 • infekcie
 • autoimunitné ochoreni ako napr. lupus, reumatoidná artritída, kronova choroba
 • srdcovocievne ochorenia ako: ateroskleróza, infarkt, porážka
 • onkologické ochorenia
 • metabolické ochorenia: obezita, cukrovka

Novinka v lekárňach Dr.Max

Súčasná doba priniesla viacero komplikácií vrátane menšej dostupnosti lekárskych vyšetrení. Od marca 2022 sme aj preto zaviedli možnosť odmerať hodnotu CRP aj priamo vo všetkých lekárňach Dr.Max za cenu 5,99 EUR. Lekárne sme označili plagátmi s ponukou diagnostických meraní. Vyšetrenie je rýchle a výsledok, či máte vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, viete už do 3 minút. Testovanie robíme od veku 10 rokov.

500 ml, ústna voda
Ústna voda s účinkom 6 v 1.
30 tabliet
Výživový doplnok s obsahom vitamínu C.
100 tabliet
5.0
(2)
Výživový doplnok s obsahom vysokej dávky vitamínov skupiny B.
1×20 tbl, liek
Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
1×10 ml, nosový roztok
Nosová roztoková aerodisperzia, ktorá prináša úľavu pri opuchoch sliznice nosa.
1×10 ml, na upchatý nos
Orinox 1 mg/ml je určený na liečbu upchatého nosa, vhodný pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov.
1×20 tbl, šumivé tablety
Multivitamin + Minerals dopĺňa množstvo vitamínov a minerálov. Príchuť pomaranča.
1×100 g, gél
Na liečbu bolesti, zápalu pri poraneniach šliach a mnoho ďalších problémov.

Ďalšie články k téme CRP v pediatrickej ambulancii

 • Aj Vás už skolila? Chrípka

  Aj Vás už skolila? Chrípka

  · 5 minút na prečítanie
  • chrípka
  • horúčka
  • kašeľ
  Bolí vás celé telo, nevládzete sa hýbať, bolí vás v krku a máte vysokú horúčku? Tak máte pravdepodobne chrípku. Toto vírusové ochorenie je počas chladnejších mesiacov bežné a je veľmi ľahké sa nakaziť. O to je ochorenie nebezpečnejšie a neradno ho podceniť.
 • Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

  Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

  · 6 minút na prečítanie
  • chrípka
  • očkovanie
  • vakcíny
  Chrípkové ochorenia sa v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 
 • Prechladnutie nie je chrípka. Viete ich rozlíšiť?

  Prechladnutie nie je chrípka. Viete ich rozlíšiť?

  · 5 minút na prečítanie
  • chrípka
  • horúčka
  • prechladnutie
  Necítite sa dobre, bolí vás hlava, škriabe v krku a máte teplotu. Najrozumnejšie by bolo zostať doma s plným džbánom čaju s citrónom a liečiť sa. Ruku na srdce, koľkí z nás tak aj skutočne urobia? Vďaka dnešnej uponáhľanej dobe si to málokto môže dovoliť. Ako rozpoznáme, kedy je to ešte len bežné prechladnutie alebo už máme čo dočinenia s chrípkou?