Ako posilniť detskú imunitu v jesenných mesiacoch?

30. 10. 2023 · 8 minút na prečítanie

Poznáte to: deti ešte len nastúpia do škôlky či školy, a už musia ostať doma kvôli chorobe. Ako prirodzene posilňovať ich imunitu, aby sa to stávalo menej často?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako posilniť detskú imunitu v jesenných mesiacoch?

Hoci zmena ročných období prináša vítanú úľavu od letných horúčav, zároveň prichádza aj náročné obdobie pre detskú imunitu. Keď sa deti vrátia do tried a na ihriská, sú vystavené množstvu nových baktérií, ktoré sa môžu rýchlo votrieť do ich organizmu. Ako môžete podporiť zdravie svojho dieťaťa a zabezpečiť, aby bola jeho imunita pripravená čeliť všetkým bacilom, ktoré ich môžu pokúšať?

Ako ovplyvňuje výživa detskú imunitu?

Výživa je kľúčovým faktorom pre správny vývoj detského imunitného systému. Ak chcete na jeseň posilniť imunitu svojho dieťaťa, začnite tým, že mu budete dávať vyváženú stravu bohatú na živiny a vitamíny.

  • Podávajte ovocie a zeleninu, ktoré sú bohaté na vitamín C, ako napríklad pomaranče, brokolica či paprika. Vitamín C pomáha udržiavať zdravé bunky v tele a brániť infekciám.
  • Nezabudnite na bielkoviny, ako sú vajcia, strukoviny a ryby. Bielkoviny sú stavebnými kameňmi pre imunitné bunky.
  • Kvalitné tuky, ako olivový olej, orechy a avokádo, obsahujú zdravé mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravý rast a vývoj mozgu.
  • Zdravú imunitu pomôžu udržiavať aj potraviny bohaté na zinok a železo: mäso, ryby, ovsené výrobky a celozrnné obilniny.

Doplňte počas jesene ako podporu aj výživové doplnky

Aj napriek vyváženej strave môže byť niekedy náročné zabezpečiť všetky potrebné živiny, ktoré deti potrebujú. V takýchto prípadoch môžu byť vhodným riešením výživové doplnky. 

 

Najmä vitamín D, ktorý podporuje zdravie kostí a imunitný systém, je často nedostatočne zastúpený v jesenných a zimných mesiacoch kvôli menšiemu množstvu slnečného svetla. Doplniť však môžete aj rybí olej, probiotiká, alebo multivitamínové prípravky pre deti, napríklad s obsahom betaglukánov. Ako uvádza farmaceutka Lucia Eliášová: „Betaglukány sú odporúčané detskými lekármi aj na dlhodobé užívanie. Na detskú imunitu pôsobia tak, že nabudia imunitný systém a tým zlepšia odpoveď organizmu na vírusy a baktérie.“

Prečo nepodceniť dostatok pohybu?

Pohyb a cvičenie majú priaznivý vplyv na imunitný systém detí. Pravidelná fyzická aktivita pomáha:

  • zvýšiť produkciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám,
  • zlepšiť cirkuláciu, čím sa zrýchľuje doprava imunitných buniek po tele,
  • znížiť hladiny stresových hormónov, ktoré môžu oslabovať imunitu,
  • podporiť spánok, ktorý je rovnako dôležitý pre imunitu.

Odporúčame preto aspoň hodinu miernej až stredne intenzívnej fyzickej aktivity denne. Vhodné sú aktivity ako:

chôdza,
beh,
jazda na bicykli,
plávanie.

Snažte sa s deťmi tráviť čo najviac času vonku a motivujte ich k pravidelnému pohybu a športovaniu. A ak počasie nedovoľuje vonkajšie aktivity, nájdite si s nimi aspoň chvíľu času na cvičenia, tance alebo hry doma.

Ako zlepšiť kvalitu spánku a hygienu počas jesene?

 

Kvalitný spánok je pre deti taktiež kľúčový. Počas spánku sa totiž ich telo regeneruje a imunitný systém sa posilňuje. Preto je dôležité, aby deti spali minimálne 9-10 hodín každú noc. Skúste zabezpečiť pravidelný spánkový režim – čo najskôr po večeri nechajte deti ísť spať a ráno ich zobuďte v rovnakom čase. Dodržiavanie hygieny je ďalším krokom k posilneniu imunity. Umývanie rúk mydlom a teplou vodou počas 20 sekúnd, najmä po použití toalety či pred jedlom, znižuje riziko prenosu choroboplodných zárodkov. V jesennom období odporúčame pri umývaní rúk umývať aj nos dieťaťa. Nos je vstupnou bránou pre vírusy a baktérie do tela. Pravidelné čistenie nosa pomáha znížiť riziko infekcie. Používajte vlažnú vodu, prípadne jemné čistiace obrúsky na jedno použitie.

Chráňte imunitu vašich detí

Jeseň prináša nielen farebné listy a chladnejšie počasie, ale aj zvýšené riziko šírenia vírusov. V tomto období je preto kľúčové zvýšiť ostražitosť. To však neznamená, že by ste mali chytiť paniku, ale skôr zaujať zodpovedný prístup. Maličkosti ako pravidelné pripomínanie dôležitosti umývania rúk, zabezpečenie, aby boli deti pri prechádzke vonku dostatočne oblečené, či zaistenie pravidelného príjmu vitamínov a iných doplnkov stravy, môžu mať obrovský dopad na posilnenie imunity vašich detí. Vyzbrojení týmito stratégiami môžete vstúpiť do chladnejších mesiacov s pokojom a istotou, že ste pre zdravie vašich detí urobili maximum.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Ako posilniť detskú imunitu v jesenných mesiacoch?

  • Aj Vás už skolila? Chrípka

    Aj Vás už skolila? Chrípka

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak pociťujete bolesť v celom tele, máte obmedzenú pohyblivosť, zároveň cítite bolesť v krku a máte zvýšenú teplotu, pravdepodobne trpíte chrípkou. Toto vírusové ochorenie sa často vyskytuje počas chladných mesiacov a je veľmi nákazlivé. Pretože má potenciál spôsobiť vážne komplikácie, nemožno ho podceňovať.
  • Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    · 4 minúty na prečítanie
    Chrípkové ochorenia sa v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 
  • Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    · 5 minút na prečítanie
    Nemôžete dýchať, ležíte v posteli a rýchlo míňate jeden balíček vreckoviek za druhým. Slzy sa vám valia z očí, no nie len kvôli sklamanému plánu na výlet s kamarátmi. Skutočnou príčinou vašich problémov je upchatý slzný kanál, čo je často podceňovaná súčasť nášho zdravia. Takýto stav môže spôsobiť vážne nepohodlie a frustráciu, a je častým príznakom akútneho zápalu nosohltana -...
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora