Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

3. 3. 2016 · PharmDr. Peter Hnáth · 6 minút na prečítanie
 • cukrovka
 • diabetes mellitus
 • hladina glukózy

Samotná vyššia hladina cukru v krvi je stav, ktorý pacienti väčšinou necítia. Najčastejším prejavom je, že musia ísť častejšie na toaletu a pociťujú väčší smäd. Obzvlášť pri diabete II. typu, kedy je rozvoj ochorenia pomalý a trvá aj niekoľko rokov, si pacienti často ani nevšimnú, že niečo nie je v poriadku. K lekárovi ich privedú až prejavy komplikácií, ktoré vysoká hladina glukózy spôsobuje. A práve to je najväčšie nebezpečenstvo cukrovky – pomalý priebeh a vážne komplikácie pri zanedbaní liečby.

Čo teda môže diabetes spôsobiť?
Komplikácií spojených s cukrovkou je viacero. Najčastejšie da delia na akútne a chronické.

Akútne vznikajú pri náhlych výkyvoch hladiny glukózy. Nebezpečné sú oba extrémy – vysoká hladina = hyperglykémia aj nízka hladina = hypoglykémia. Pri oboch môže nastať bezvedomie až kóma a to sú život ohrozujúce stavy.

Z hľadiska nebezpečia pre pacienta je závažnejšia hypoglykémia, lebo bezvedomie môže nastať v priebehu niekoľkých minút, zatiaľ čo pri vysokej hladine glukózy je priebeh pomalší.

Pri oboch je v prípade bezvedomia nutné okamžité poskytnutie prvej pomoci a zavolanie „záchranky“.

1×60 tbl, doplnok výživy
Výživový doplnok na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.
1×60 tbl, pre diabetikov
Vysoko kvalitné zloženie s unikátnou kombináciou extraktu zo škorice a chrómu pre zdravú hladinu cukru v krvi, obohatené o kyselinu alfa-lipoovú.
1×300 ks, sladidlo
Doplnok stravy Steviola Stévia 300 tbl. v dávkovači. Bez kalórií a umelých sladidiel! Oslaďte si život sa Steviola - Stévia. Vhodné pre všetkých, ktorí si strážia prísun cukru, diabetikov, celiatikov aj pre redukčné diéty. Chudnúť sa dá aj bez obmedzovania sladkého, vďaka vysokokvalitnému prírodnému produktu z Nemecka. Balenie s dávkovačom je ideálne aj na cesty.
1×350 g, sypké sladidlo
Sypké sladidlo s obsahom Erytritolu a glykozidov steviolu. Erytritol oproti iným cukrovým alkoholom ako sorbitol, maltitol, laktitol a izomalt je obzvlášť vysoko tolerovaný tráviacou sústavou. je použiteľný vo všetkých receptoch ako náhrada cukru 1:1.
1×50 cps, zvyšuje sekréciu moču
Rowachol zvyšuje vylučovanie žlče, uvoľňuje kŕče v oblasti žlčníka a žlčových ciest, znížením hromadenia žlče zvyšuje látkovú výmenu v pečeni. Obmedzuje tvorbu cholesterolu v pečeni a zvyšovanie jeho koncentrácie v žlči. Tým prispieva k rozpúšťaniu cholesterolových žlčových kameňov a zabraňuje vzniku kameňov nových. Žlčopudný účinok Rowacholu zvyšuje tvorbu inzulínu a tak pomáha stabilizovať celkový stav diabetikov.
1×300 ks, sladidlo
Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
1×50 csp, výživový doplnok
Gurmar je výťažok účinných látok z rastliny Gymnema Silvestre, ktorá je v prírodnom lekárstve Orientu tradične používaná mnoho storočí pri ťažkostiach spojených s diabetom. Účinné látky prispievajú k optimálnej hladiny glukózy v krvi a znižujú chuť na sladkosti, čím napomáhajú redukovať nadváhu.

Hyperglykémia

 • najčastejšia u pacientov s diabetom I. typu
 • vzniká najmä pri zanedbanej liečbe
 • jej vznik môže podporiť stres
 • prejavy sú - malátnosť, únava, časté močenie a "acetónový dych"

Hypoglykémia

 • u pacientov s oboma typmi diabetu, ale častejšia je u pacientov s I. typom
 • bez glukózy nemá mozog zdroj energie
  hlavné príčiny sú:
 • zlá kombinácia liekov na cukrovku
 • podaná vyššia dávka inzulínu
 • nadmerná fyzická aktivita
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • vynechanie jedla po podaní inzulínu
 • najčastejšie prejavy sú malátnosť, zmätenosť, nadmerné potenie sa, úzkosť

PRVÁ POMOC - podanie kocky cukru alebo sladeného nápoja

1×1 ks, cukríky
Veľmi chutné tvrdé cukríky s príchuťou smotany a mäty. Každý cukrík samostatne balený. Zloženie: Isomalt, Maltitol, voda, kokosový olej, smotana (6%), glycerín, soľ, aróma. Farbivá: E171, sójový lecitín. Farbivá: E141. Sladidlo: Acesulfám. Môže obsahovať stopy orechov, arašidov, sezamu, gluténu. Nevhodné pre deti do 3 rokov, riziko udusenia. Vhodné pre ľudí s diétou s kontrolovaným príjmom cukru.
1×110 g, drops s malinovo-smotanovou príchuťou, bez cukru
Smotanový drops s malinovou príchuťou a náhradným sladidlom.
1×60 g, drops s príchuťou lesného ovocia, bez cukru
Osviežujúce cukríky s príchuťou lesného ovocia bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×60 g, drops mentolový s vitamínom C, bez cukru
VIVIL Extra Stark-osviežujúce cukríky s príchuťou mäty a eukalyptu bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×60 g, drops s príchuťou citrónu a medovky, bez cukru
Osviežujúce cukríky s príchuťou citrónu a medovky bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×60 g, drops s príchuťou bazy čiernej, bez cukru
Osviežujúce cukríky s príchuťou bazy čiernej bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×60 g, drops s mentolovo-bylinkovou príchuťou s 23 bylinami, bez cukru
Osviežujúce cukríky s mentolovo-bylinkovou príchuťou s výťažkom z 23 bylín bez cukru s náhradnými sladidlami.
1×80 g, drops s príchuťou horkého pomaranča s vitamínom C, bez cukru
Osviežujúce cukríky s príchuťou horkého pomaranča.

Chronické komplikácie síce nespôsobia bezvedomie v priebehu pár minút, avšak ich nebezpečenstvo je v pomalom zhoršovaní zdravotného stavu pacienta. Vyskytujú sa nezávisle na type cukrovky – rozhodujúca je hladina glukózy v krvi a nie dôvod jej zvýšenia.

Na úrovni celého organizmu sa prejavuje ateroskleróza. Je to ukladanie tukov a cholesterolu do cievnych stien. Pri nadbytku glukózy v krvi sa jej časť mení na tuky, ktorých je potom v krvi tiež viac, ako by malo byť.

Následné ukladanie tukov a cholesterolu do cievnych stien môže spôsobiť buď upchatie danej cievy, alebo odtrhnutie takéhoto zhluku a jeho zanesenie na iné miesto v tele, kde môže upchať tenšiu cievu a spôsobiť nedostatok prekrvenia v danej oblasti. Ak sa upchá cieva v srdci, hovoríme o infarkte myokardu, ak je postihnutý mozog, o cievnej mozgovej príhode.  

Ak ste počuli o tom, že diabetici by sa nemali vyhýbať iba sladkým jedlám, ale aj mastným pokrmom, údeninám a podobne, tak je to práve pre zabránenie rozvoja aterosklerózy.

Popri zdravej strave je vhodné užívanie 3-omega mastných kyselín – sú to výťažky z rybieho oleja, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Pacienti, ktorí užívajú aj lieky na cholesterol – statíny, by nemali zabudnúť na doplnenie koenzýmu Q10, ktorého tvorbu tieto lieky blokujú.  Je to silný antioxidant, ktorý pôsobí proti predčasnému starnutiu buniek. Je vhodný ako doplnok liečby aj u diabetikov bez prejavov aterosklerózy.

Syndróm diabetickej nohy
Ďalším častým problémom diabetikov býva poškodenie periférnych nervov, čo sa prejavuje najmä na dolných končatinách. Odborne sa táto komplikácia volá diabetická polyneuropatia, čo sa dá preložiť ako bolesť nervov spôsobená diabetom. Vplyvom neliečenej cukrovky dochádza k poškodeniu nervových zakončení. Pacienti najskôr cítia tŕpnutie nôh, mravčenie, pichanie, neskôr stále silnejšiu bolesť. V neskorších štádiách dochádza k odumieraniu svalstva, kože a nezriedka je jediným riešením amputácia končatiny.

Nebezpečné je aj to, že nohy majú zníženú citlivosť, preto dochádza k častejším poraneniam. Pomalé hojenie rán u diabetikov je tiež jednou z komplikácii a často sa ešte pridá aj zvýšené riziko infekcie rán (v prostredí bohatom na cukor sa baktérie a mykózy lepšie šíria). Liečba poranení u diabetikov býva omnoho komplikovanejšia ako u zdravých ľudí.

V prípade, že pacient trpí týmto ochorením, nutná je liečba u neurológa. Pomáhajú najmä prípravky s obsahom kyseliny alfa-lipoovej (tioktovej) a vitamíny skupiny B – najmä tiamín.

U diabetikov býva častým problémom aj zhoršovanie zraku až slepota spôsobené diabetickou retinopatiou. Vplyvom porúch prekrvenia sietnice dochádza k jej postupnému odumieraniu. Často je zhoršenie zraku jedným z prvých príznakov diabetu.

Ďalšie dve komplikácie síce neohrozujú priamo život pacientov, ale sú vnímané ako veľmi nepríjemné z hľadiska jeho kvality. U mužov je to erektilná dysfunkcia spôsobená zmenami prekrvenia. U žien časté zápaly močových ciest spôsobené zvýšenou koncentráciou glukózy v moči, čo je ideálne prostredie pre množenie baktérii.  

V každom prípade, komplikácie spojené s cukrovkou závažným spôsobom ovplyvňujú kvalitu života pacientov či dokonca vedú k predčasným úmrtiam. Nepodceňujte preto, ak sa u vás niektorý z týchto príznakov vyskytuje a nechajte si zmerať hladinu glukózy v krvi. Včasným odhalením cukrovky sa dá mnohým príznakom a komplikáciám  predísť, prípadne ich zmierniť.


1×1 set, na samodiagnostiku
Glukometer Wellion Calla Blackberry na meranie hladiny cukru v krvi - samodiagnostiku.
2×25, na meranie hladiny glukózy v krvi
Testovacie prúžky sú určené na použitie k prístroju na meranie hladiny glukózy v krvi.
1×50 ml, ku glukometru
Testovacie prúžky sa používajú s príslušným glukomerom na meranie glykémie z krvi .
1×50 ks, ku glukomeru Gluneo Lite
Prúžky do glukomera na merianie glukózy v krvi. Určené ku glukomerom GLUNEO LITE.
2×25 ks, testovacie prúžky
Testovacie prúžky sa používaju s príslušným glukomerom na meranie glykémie z krvi .Určené výlučne na použitie s glukomerom "finetest" na kvantitatívne meranie glukózy v plnej krvi.
1×25 ks, lancety do odberového pera
Lancety do odberového pera ACCU-CHEK Softclix.
1×50 ks, testovacie prúžky do glukomera
Testovacie prúžky na zistenie glykémie z kvapky kapilárnej krvi v glukomeri ACCU-CHEK Performa.
1×1 set, glukomer + príslušenstvo na monitorovanie glykémie
Kompletná sada pre monitorovanie cukru v krvi ACCU-CHEK®. Vhodné na samokontrolu.

Ďalšie články k téme Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

 • Cukrovka a jej následky

  Cukrovka a jej následky

  · 6 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • diabetes mellitus
  • hladina glukózy
  Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 6% pacientov. Odhaduje sa, že o 20 rokov bude počet pacientov takmer dvojnásobný. Až každý desiaty z nás bude mať problém s hladinou cukru v krvi. Nie je to dôvod zamyslieť sa?
 • 8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

  8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

  · 8 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • diabetes mellitus
  Myslíte si, že vás sa táto „sladká“ choroba netýka? Nenechajte sa pomýliť – cukrovka je taká nenápadná, že až polovica pacientov netuší, že ju má. Až kým nepríde únava...
 • Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

  Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

  · 5 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • detský diabetes
  • diabetes mellitus
  • život diabetika
  Diabetes vtrhne do života dieťaťa a jeho rodičov bez varovania a naruší všetky zaužívané stereotypy. Nedá sa odložiť a ani vyliečiť. Celosvetovo zaznamenávame alarmujúci nárast detských diabetikov už v predškolskom veku.
PharmDr. Peter Hnáth