Aké veterinárne prípravky nájdeme v lekárni?

14. 5. 2018 · 3 minúty na prečítanie

Nežiadúci hostitelia (parazity, kliešte, blchy) v srsti, na pokožke a v tráviacom trakte vášho domáceho miláčika mu môžu spôsobiť nepríjemné komplikácie - odoberať živiny, produkovať vlastné toxické látky a tým znižovať obranyschopnosť organizmu. Preto by mala byť starostlivosť o tieto miesta  pravidelná a nemala by sa zanedbávať.

 

Ako odstrániť parazity a čo spôsobujú?

Vnútorné parazity spôsobujú nepríjemné problémy, ako je napr. hnačka, zvracanie, plynatosť, dehydratácia, chudnutie a bolestivosť brucha. Pri vonkajších parazitoch sa stretávame so zápalmi kože, vypadávaním srsti a ekzémami. Preto je potrebné štyrikrát do roka psy a mačky odčervovať. Na trhu sa nachádzajú prípravky na odčervenie vo forme tabliet. Pre ich účinok je však dôležité poznať váhu zvieraťa, od ktorej závisí príslušná dávka a správne podanie lieku (pomôcť môže aj zabalenie do šunky či syra).

 

S príchodom jari prichádza aj sezóna kliešťov.

Kliešte sú vonkajšími parazitmi, ktoré sa živia krvou zvierat. Najaktívnejšie sú v období od jari až do jesene a žijú najčastejšie vo vysokej tráve, kde sa môžu ľahko prichytiť na zviera. Počas teplejších mesiacov je dobré pravidelné kontrolovanie a pri odstraňovaní kliešťa dávať pozor, pretože akýkoľvek kontakt s jeho krvou môže potenciálne prenášať infekciu na zviera alebo aj na človeka. V tomto prípade je preto vhodná aj dezinfekcia poraneného miesta alkoholom, ale až po vytiahnutí kliešťa! Inak môže kliešť začať vypúšťať patogénne látky do tela zvieraťa.

Mnohé z výrobkov na trhu majú dvojaký účinok - zabíjajú kliešte aj blchy a chránia pred ďalším zamorením. Prípravky vo forme spreja, šampónu, pipety alebo obojka sa odporúčajú najmä pre tie domáce zvieratá, ktoré žijú alebo chodia často do oblastí s vysokým počtom kliešťov, tzn. lesy, lúky a vysoké trávy. Obojok chráni pred napadnutím novými kliešťami do dvoch dní po nasadení. Pipeta sa jednoducho nakvapká na pokožku zvieraťa v oblasti medzi lopatkami.

 

 

Viete, ako bezpečne odstrániť kliešťa?

Pre bezpečné odstránenie kliešťov je na trhu súprava na odstraňovanie kliešťov. Obsahuje pinzetu a sprej, ktorý funguje na báze zmrazenia kliešťa. Má jednoduché použitie a zabraňuje prenosu ochorenia z kliešťa na zviera pri odstraňovaní. Čím skôr sa kliešť odstráni, tým rýchlejšie sa zabráni prenosu. Po odstránení je potrebné sa uistiť, že ste vybrali celú hlavičku kliešťa a ostatné časti tela.
Čistíte brlohy a hniezda vašim domácim miláčikom pravidelne? Vedeli ste, že práve tieto miesta môžu byť najviac zamoreným miestom blchami a ich vajíčkami v domácnosti?

Tento drobný hmyz sa vyskytuje u psov, mačiek, vtákov a iných voľne žijúcich zvierat. Rozmnožujú sa rýchlo a môžu prenášať choroby. Bežne sa vyskytuje asi 2 000 rôznych druhov bĺch. Majú niekoľko štádií vývoja, kladú vajíčka a preto odstraňovanie môže trvať aj niekoľko týždňov. Napadnutie blchami sa u zvierat prejavuje silným svrbením, zápalom kože a vypadávaním srsti. Terapia spočíva v aplikácii kúpeľov, sprejov, pipety a obojkov. Riziko masívneho zablšenia sa zníži, ak ošetrujete pravidelne vašu domácnosť a vždy všetky zvieratá naraz. Pri výskyte bĺch je potrebné zviera taktiež odčerviť a tým zamedziť výskytu pásomnice, ktorej blcha môže byť prenášačom. Nevyhnutné je ošetriť aj prostredie, v ktorom si zviera líha a ktoré býva často kontaminované vajíčkami bĺch. V prípade akýchkoľvek pochybností je potrebné sa obrátiť na veterinárneho lekára či už v prípade výskytu bĺch, kliešťa alebo parazitov.
Okrem antiparazitárnych produktov a repelentov nájdete v lekárňach aj kozmetické výrobky pre zvieratá, starostlivosť o ich kĺby, srdce, srsť, trávenie, zuby a prípravky na drobné poranenia.