Klimaktérium

Aj keď mnohí si toto obdobie v živote ženy spájajú s negatívnymi prejavmi ako návaly, potenie či strata libida, nejedná sa o ochorenie ale o prirodzenú fázu v živote ženy, spojenú s poklesom hladiny estrogénu v tele. Pokles hladiny estrogénu však prináša aj vážne riziká v podobe zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárnych (KVS) ochorení, osteoporózy či vzniku Alzheimerovej choroby. 

  • Klimaktérium je obdobie po poslednej menštruácií - menopauze.  
  • Obvykle nastáva okolo 50. roku života ženy.  
  • Zriedkavo môže nastať aj skôr.  
  • Väčšinou trvá okolo jedného roka, ale môže trvať aj niekoľko rokov. 
  • Postupne sa znižuje produkcia estrogénu, menštruácia slabne a stáva sa nepravidelnou až úplne ustane.  

Najzávažnejším prejavom poklesu hladiny estrogénu je zvýšenie kardiovaskulárneho rizika. Dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, zvýšenej zrážanlivosti krvi a narušeniu lipidovej rovnováhy. Estrogény chránia pred ochoreniami KVS a do obdobia menopauzy evidujeme u žien výrazne nižší počet KVS ochorení v porovnaní s mužmi. Avšak v období klimaktéria stráca telo obranné schopnosti estrogénu, takže dochádza k rýchlemu rastu výskytu KVS ochorení. Toto riziko môžu ženy znížiť správnou životosprávou, dostatkom pohybu, nefajčením a znížením stresového zaťaženia

Estrogén sa podieľa tiež na metabolizme vápnika v tele. Po znížení hladín estrogénu dochádza k vyplavovaniu vápnika z kostí a k rýchlemu úbytku kostnej hmoty - osteoporóze. Takzvané rednutie kostí je nebezpečné z dôvodu vzniku komplikovaných zlomenín aj pri banálnych pádoch. Proces odvápňovania kostí môžeme spomaliť dlhodobým užívaním vápnika spolu s vitamínom D. Nezanedbateľný priaznivý vplyv má tiež cvičenie a nefajčenie.  

Menej závažnými, ale o to nepríjemnejšími sú prejavy ako návaly, potenie, nervozita, nespavosť či strata libida. 

Návaly a potenie sú spojené s poruchou termoregulácie. Presný mechanizmus ešte nie je známy, ale s nárastom vnútornej teploty sa organizmus snaží ochladiť zvýšeným prekrvením v oblasti krku a tváre. To sa prejavuje práve návalmi tepla, sčervenaním tváre a zvýšeným potením.  

Existujú prípravky na potlačenie prejavov klimaktéria? 

V minulosti sa vo veľkej miere používala  hormonálna substitučná liečba - teda podávanie estrogénu vo forme liekov. V dnešnej dobe sa táto liečba používa pre viaceré nežiaduce účinky iba v obmedzenej miere a v odôvodnených prípadoch.

Liečba porúch KVS systému, či vznikajúcej osteoporózy patrí do rúk odborníkov a spravidla prebieha pomocou liekov na recept. Najzásadnejšia je však správna životospráva a dostatok pohybu. Z voľnopredajných prípravkov je vhodné užívanie 3-omega mastných kyselín, prípravkov s obsahom monakolínu, vitamínu D a vápnika.  


Prípravky prvej voľby na potlačenie príznakov ako potenie a návaly sú prípravky s obsahom fytoestrogénov. Sú to prírodné látky, ktoré sa svojou chemickou štruktúrou podobajú na estrogén a majú niektoré jeho účinky, avšak bez závažných nežiaducich účinkov. Najpoužívanejšia skupina sú izoflavonoidy. Produkujú ich najmä bôbovité rastliny ako napríklad sója alebo ďatelina. Podobné účinky majú aj prípravky s výťažkami z ploštičníka - Cimicifuga racemosa.  

Spánok a ostatné psychické prejavy môžu pozitívne ovplyvniť prípravky s obsahom peľových výťažkov, chmeľu, valeriány, levandule alebo múčenky.  
Častou zložkou v prípravkoch na potlačenie prejavov klimaktéria  býva aj Ľubovík bodkovaný. Jeho výťažky majú priaznivý vplyv na spánok, nervozitu a iné psychické prejavy. Tu je však namieste opatrnosť, keďže táto bylina má množstvo závažných interakcií s bežne používanými liekmi.  


Na záver spomenieme ešte jeden prejav spojený s nástupom klimaktéria - atrofiu a zníženú hydratáciu slizníc. Netýka sa iba vaginálnej sliznice, ale aj sliznice v ústnej dutine či tvorby sĺz. Na potlačenie týchto prejavov môžeme použiť rôzne hydratačné vaginálne gély a zvlhčovadlá. Nadmerné sucho v ústach môže potlačiť ústny hydratačný sprej a nedostatočnú tvorbu slzného filmu nahradí aplikácia umelých sĺz s obsahom kyseliny hyalurónovej.  
Obdobie po menopauze je prirodzená súčasť života ženy. Klimaktérium nie je možné oddialiť ani mu zabrániť. Výrazne však môžeme ovplyvniť, ako budeme vnímať jeho prejavy. Pri pozitívnom psychickom nastavení bude aj zvládanie jeho prejavov jednoduchšie a menej stresujúce.