Dedičnosť, životný štýl či nadbytok cukru? Ako vzniká cukrovka

28. 4. 2023 · 5 minút na prečítanie

Čo zapríčiňuje ochorenie diabetes mellitus a akú rolu má dedičnosť, strava či životný štýl? Dokážeme vzniku cukrovky predchádzať? Odpovede nájdete v článku.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Dedičnosť, životný štýl či nadbytok cukru? Ako vzniká cukrovka

O vzniku cukrovky kolujú v spoločnosti rôzne fámy a polopravdy. Ako je to v skutočnosti? Čo zapríčiňuje ochorenie diabetes mellitus a akú rolu má pritom dedičnosť, strava či životný štýl? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v tomto článku. 

„Keď budeš jesť toľko sladkostí, dostaneš cukrovku,“ hrozili rodičia v detstve nejednému z nás. Je na tomto tvrdení niečo pravdy, alebo sa na vzniku cukrovky podieľajú úplne iné faktory? Pozrime sa, čo na to hovoria fakty.

 

Čo je cukrovka? 

Cukrovka, alebo tiež diabetes mellitus, je rozšírené civilizačné ochorenie, ktoré je celosvetovo jednou z najčastejších príčin predčasného úmrtia. V skutočnosti však nejde o jedno ochorenie, ale týmto pomenovaním označujeme niekoľko typov ochorení, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým telo využíva inzulín a glukózu. Každý typ má odlišný súbor príčin, ktoré ho spôsobujú. Prejavuje sa dlhodobo zvýšenou hladinou glukózy v krvi (hyperglykémiou) a poruchou látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín. Dôvodom je porucha vylučovania inzulínu, porucha pôsobenia inzulínu alebo oboje. O cukrovke hovoríme, keď je hodnota cukru v krvi nalačno vyššia ako 7,00 mmol/l alebo 11 mmol/l 2 hodiny po jedle (takéto meranie sa niekedy označuje ako náhodné meranie).

Najčastejšie typy diabetu:

Diabetes 1. typu
Vzniká vtedy, keď imunitný systém organizmu omylom napadne bunky v pankrease zodpovedné za produkciu inzulínu. Ľudia s diabetom tohto typu si musia denne pichať inzulínové injekcie, aby si udržali vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Diabetes 1. typu sa najčastejšie objavuje v mladom veku a prejavuje sa veľkým smädom, častým močením, plytkým dýchaním či závratmi. 

 

Diabetes sa prejavuje dlhodobo zvýšenou hladinou glukózy v krvi.

Diabetes 2. typu

Ide o najčastejší typ cukrovky. Vzniká vtedy, keď sa telo stane odolným voči účinkom inzulínu, čo sťažuje vstrebávanie glukózy bunkami z krvného obehu. Najčastejšie sa objavuje v dospelosti a u osôb s vyššou hmotnosťou a nezdravým spôsobom života. Často trvá roky bez vážnejších príznakov. Ak sa dlhodobo nelieči, môže sa zmeniť na diabetes 1. typu.


Gestačný diabetes
Známy aj ako tehotenská cukrovka, ktorá vzniká u približne 3 % tehotných žien. Príčinou sú hormonálne zmeny. Tento typ diabetu môže predstavovať riziko pre plod a môže zapríčiniť komplikácie počas tehotenstva. Zároveň zvyšuje riziko vzniku iných typov cukrovky v neskorčom období. Tehotné ženy preto podstupujú glukózový test na odhalenie cukrovky.

Ako cukrovka vzniká?

Medzi najčastejšie príčiny vzniku cukrovky patria: inzulínová rezistencia, porušená funkcia beta buniek, ktorá zapríčiňuje znížené vylučovanie inzulínu, alebo znížené pôsobenie hormónov tvoriacich sa v čreve a v žalúdku. Čo však tieto poruchy spôsobuje a akú rolu zohráva dedičnosť a životný štýl?

Genetika a dedičnosť 
Genetika a dedičnosť zohrávajú pri vzniku cukrovky veľkú úlohu. Rodinná anamnéza cukrovky zvyšuje riziko, že sa toto ochorenie môže rozvinúť aj u vás. Platí to najmä vtedy, ak sa u blízkeho príbuzného objavila pred 50. rokom života.

Genetické faktory, ktoré stoja za rozvojom dvoch hlavných typov cukrovky sú však trochu odlišné:

Pri diabete 1. typu, kedy vlastný imunitný systém napáda bunky pankreasu, hrajú veľkú rolu práve genetické faktory. Existujú určité genetické markery, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tohto javu – ide napríklad o niektoré proteíny na povrchu bielych krviniek. 

Pri diabete 2. typu hrajú rolu ako genetické faktory, tak aj vplyv prostredia. Existujú určité génové varianty, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia a v rodine sa prenášajú po mnoho generácií. Je dokázané, že ľudia, ktorých jeden rodič má diabetes 2. typu, majú až 40 % pravdepodobnosť, že sa u nich toto ochorenie rozvinie. 
Tip: Ak viete, že v rodine máte cukrovku, hoci aj niekoľko generácií dozadu, poraďte sa s lekárom o možnosti prevencie.

Životospráva
Hoci genetika a rodinná anamnéza môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky, svoju úlohu zohráva aj to, akým spôsob žijete. To, či sa u vás cukrovka rozvinie, tak máte z veľkej časti aj vo vašich rukách. Predovšetkým to platí pri diabete 2. typu, ktorého vzniku môžete do veľkej miery predchádzať zdravým spôsobom života. 

Faktory životosprávy, ktoré významne prispievajú k rozvoju cukrovky:

Nezdravá strava
Konzumácia prílišného množstva potravín s vysokým obsahom tuku a cukru (najmä rafinované cukry a sladené nápoje) môže viesť k nárastu hmotnosti, čo zvyšuke riziko vzniku cukrovky. Namiesto spracovaných potravín by sme mali do jedálnička zaradiť čerstvé potraviny bohaté na vitamíny a minerály, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, mliečne výrobky, chudé bielkoviny či orechy. Konzumácia potravín bohatých na vlákninu vám zároveň pomôže udržiavať správnu hladinu cukru v krvi.

Nedostatok fyzickej aktivity
Pravidelný pohyb a cvičenie pomáhajú v tele vyrovnávať hladiny inzulínu a efektívnejšie spracovávať glukózu. Zároveň nám pomáhajú udržať si zdravú hmotnosť a predchádzať obezite. Už 30 minút miernej aktivity niekoľkokrát do týždňa vám pomôže znížiť riziko. Ak nemáte väčšie pohybové obmedzenia, odporúča sa 150 minút strednej aktivity alebo 75 minút intenzívnej aktivity týždenne. 

Obezita
Nadváha a obezita sú hlavným faktorom vzniku cukrovky 2. typu. Nadbytočná hmotnosť totiž môže viesť k inzulínovej rezistencii, kedy bunky prestanú správne reagovať na inzulín. Prevenciou je preto udržiavanie adekvátnej hmotnosti, a to najmä v prípade, že máte cukrovku v rodine. 

Fajčenie a alkohol
Riziko zvyšujú tiež zlozvyky, ako sú fajčenie a konzumácia alkoholu. Obe tieto činnosti zaťažujú organizmus a poškodzujú bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín. Ideálne je preto obmedzenie alebo úplné odstránenie týchto zlozvykov zo životosprávy. 

Všetky tieto faktory spolu s genetikou prispievajú k tomu, že vaše telo nedokáže správne regulovať hladinu cukru v krvi, čo zvyšuje riziko vzniku cukrovky v neskoršom veku.

Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko cukrovky

Vo všeobecnosti platí, že riziko vzniku cukrovky sa zvyšuje, ak máte jeden alebo viacero z nasledujúcich zdravotných problémov:

Diabetes v rodinnej anamnéze
Nadváha alebo obezita
Vysoký krvný tlak
Nízka hladina „dobrého“ cholesterolu (HDL)
Vysoká hladina triglyceridov (typ tukov nachádzajúcich sa v krvi)



Zároveň sa riziko zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Ak sa vás týkajú tieto zdravotné problémy a máte viac ako 45 rokov, mali by ste venovať zvýšenú pozornosti prevencii a včasnému zachyteniu príznakov, ktorými sú najmä: časté močenie, nadmerný smäd a únava. 

Môžeme vzniku cukrovky predchádzať?

Máme dobrú správu, pretože odpoveď znie: ÁNO. Mnohým prípadom cukrovky môžete naozaj predchádzať, a to správnou životosprávou, prevenciou a včasnou diagnostikou. Pravidelný pohyb, pestrá a vyvážená strava, udržiavanie nízkej hmotnosti a preventívne prehliadky sú tými najlepšími zbraňami, ktoré proti cukrovke máte. Správnymi návykmi a prevzatím kontroly nad svojím zdravím si môžete zabezpečiť dlhý a zdravý život bez diabetu. 

Ďalšie články k téme Dedičnosť, životný štýl či nadbytok cukru? Ako vzniká cukrovka

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora