Skladujete lieky a čistiace prostriedky bezpečne?

22. 12. 2021 · 5 minút na prečítanie

Deti sú mimoriadne zvedavé. Stačí sekunda nepozornosti počas upratovania a problém je na svete... Ako postupovať pri otrave u detí?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Skladujete lieky a čistiace prostriedky bezpečne?

Deti sú mimoriadne zvedavé. Obzvlášť pri tých najmenších stačí sekunda nepozornosti napríklad počas vianočného upratovania a problém je na svete...

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je vaša domácnosť bezpečná? Nesprávne uložené lieky alebo voľne dostupné upratovacie prostriedky vedia okamžite vzbudiť záujem detí. Mimoriadne nebezpečné sú gélové kapsule do práčky alebo umývačky riadu, lákať ich však môžu aj pestré farby a šuštiace obaly od liekov. Pokiaľ sa v týchto dňoch chystáte na veľké upratovanie, mali by ste vedieť, načo si dávať pozor a tiež čo robiť, keď dieťa omylom zje, čo nemalo.

Čistiace prostriedky a deti

Podľa štatistík sa takmer polovica vážnych detských úrazov stáva v domácnosti alebo v jej bezprostrednom okolí.

Medzi bežné nehody patria aj otravy liekmi a chemikáliami. Odborníci sa zhodujú, že najlepším spôsobom, ako deti ochrániť, je včasná a efektívna prevencia.

Aby ste v zápale predvianočného upratovania nemuseli riešiť nebezpečnú intoxikáciu čistiacimi prostriedkami, skladujte ich na bezpečnom mieste, ku ktorému nemajú deti prístup. Na klasické otváracie skrinky môžete umiestniť bezpečnostné poistky, vďaka ktorým sa pre zvedavé detské prstíky stanú dokonale nedostupné.

Čistiace prostriedky sú pre deti veľkým lákadlom

Mimoriadne nebezpečným miestom pre malé deti je WC a kúpeľňa, kde môžu nájsť pracie prášky a kapsuly, prípadne lákavé „guličky“ do toalety. Okrem uloženia na nedostupné poličky nezabudnite dieťaťu od malička vysvetľovať, prečo sú pre neho čistiace prostriedky nebezpečné a nepatria do jeho rúk bez vášho vedomia.

Opatrní buďte aj pri výbere vašich upratovacích pomocníkov. Čističe na báze chlóru a s obsahom penivých látok, tenzidov, benzénu, acetónu, toluénu alebo éterických olejov by mali mať špeciálny bezpečnostný uzáver. Vždy ich skladujte v originálnom obale, ktorý obsahuje informáciu o ich zložení. Ani po ich spotrebovaní nevyhadzujte prázdne nádoby tam, kde má dieťa neobmedzený prístup.

Spreje na nábytok, sklo alebo kuchynskú linku môžu zasiahnuť detské oči a spôsobiť ich vážne poškodenie. V posledných rokoch do väčšiny slovenských domácností pribudli rôzne dezinfekcie na ruky, na ktoré by citlivá detská pokožka mohla reagovať veľmi negatívne. Uprednostňujte radšej klasickú vodu a mydlo.

Dieťa si nesmie zobrať liek samo bez vášho vedomia

Lieky v domácnosti s deťmi

Podľa oficiálnych údajov ročne skončí v nemocniciach na Slovensku viac ako 2000 detí pre akútnu otravu. K väčšine z nich dôjde doma, a to jednak kvôli pre nesprávnemu uchovávaniu liečiv alebo pre podanie nesprávneho lieku a dávky.

 

Miera opatrnosti pri skladovaní liekov klesá úmerne s rastúcim vekom dieťaťa. Opatrnosť je však namieste aj u tých starších a rozumnejších. Podľa odborníkov by si dieťa nemalo vedieť zobrať lieky bez vášho vedomia, a to dokonca ani v období dospievania.

Najhoršie miesto, kde ich ľudia zvyknú nechávať, je kúpeľňa a kuchyňa, s výnimkou chladničky, do ktorej patria rôzne injekcie, inzulíny, antibiotické sirupy a probiotiká. Vo všeobecnosti platí, že miesto s liečivami by malo byť zabezpečené zámkom alebo poistkou.

Hlavné zásady pre bezpečné skladovanie liekov:

  • Zvoľte si suché a tmavé miesto, kde nehrozia výkyvy teplôt, ďaleko od sporáka či radiátora.
  • Pre väčšinu liekov je bežná špajzová, pivničná teplota, no opatrní buďte najmä v lete, kedy sa teploty v miestnostiach nedajú považovať za štandardné. Chladnejšie miesto je vždy dobrou voľbou.
  • Mimo dosahu detí. Nespoliehajte sa na aktuálny nezáujem vášho drobca o liečivo, ktoré bežne používate. Dieťa chce po rodičovi opakovať a jedného dňa sa môže rozhodnúť, že chce ochutnať aj z vašich zásob.

Prvá pomoc pri otrave

Majte na pamäti, že v prípade otravy u detí i dospelých sú rozhodujúce prvé minúty. Zachovajte pokoj a pokiaľ je to možné, skúste zistiť látku, ktorá otravu spôsobila. Na každom obale výrobca uvádza presný postup, ako postupovať, čo pomôže nielen vám, ale aj rýchlej záchrannej službe.

Tú ihneď kontaktujte na čísle 155 alebo 112. Obrátiť sa takisto môžete na Národné toxikologické informačné centrum.

Otrava je vážny stav vyžadujúci si okamžitý zásah

Uložte si do mobilu číslo:

  • 0911 166 066 fungujúce v pracovnom čase do 15:30
  • alebo 02/54 77 41 66, ktoré funguje po 15:30, počas víkendov a pohotovostnej služby.

Pri otrave liekmi dôkladne odstráňte zvyšky tabliet z úst a vypláchnite ich. Lekári upozorňujú, že postupy smerujúce k potlačeniu negatívnych účinkov liečiv najviac fungujú do hodiny po užití, pri tekutinách sa čas skracuje na 15 minút.

Preto okamžite kontaktujte záchrannú liečbu, riaďte sa dôsledne pokynmi lekára a nezabudnite si so sebou zobrať aj zvyšky liekov alebo ich obaly.

V prípade otravy čistiacimi prostriedkami alebo chemikáliami v domácnosti si treba uvedomiť, že môžu mať leptavý účinok. Nikdy preto nevyvolávajte vracanie, ak tak nenariadil lekár. Po požití nedávajte dieťaťu nič jesť ani piť a čo najrýchlejšie ho dopravte do nemocnice. Ak bola zasiahnutá koža alebo oči, vyplachujte postihnuté miesto vlažnou vodou minimálne 15 minút, medzitým volajte záchranku.

Dôležité vedieť

  • Lekára bude zaujímať vek a hmotnosť dieťaťa, aká látka je príčinou otravy, či ju dieťa zjedlo, vdýchlo alebo sa polialo a o aké množstvo približne išlo. Detailne popíšte kroky, ktoré ste doteraz urobili a kedy sa nehoda stala, vrátane príznakov.
  • Ak je dieťa v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy na boku, pravidelne kontrolujte dýchanie, vedomie a pulz. Ak spozorujete absenciu dýchania, poskytnite mu prvú pomoc vo forme umelého dýchania (po 30 stlačeniach nasledujú 2 záchranné vdychy).
Prvá pomoc pri otrave u detí
  • Aktívne uhlie, ktoré sa považuje za univerzálny protijed, sa nesmie podávať pri požití prípravkov s obsahom ropných derivátov (ako sú benzín, nafta, petrolej, mazacie oleje) a penivých alebo leptavých látok.
  • Nedávajte dieťaťu piť mlieko. Niektorým jedovatým látkam rozpustným v tukoch uľahčuje vstrebávanie.
  • Pokiaľ je dieťa pri vedomí, vypláchnite ústa, pozorne ho sledujte a ihneď volajte na vyššie uvedené čísla.
     

Ďalšie články k téme Skladujete lieky a čistiace prostriedky bezpečne?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora