Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

30. 6. 2023 · 6 minút na prečítanie

Leto je tu a s ním aj šanca objavovať nové miesta s vaším štvornohým miláčikom. Ako sa na cestovanie pripraviť, aby bolo potešením pre vás aj vášho psa?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

Leto je za dverami a s ním aj šanca objavovať nové miesta a zažívať nové dobrodružstvá. Ideálne aj s vaším štvornohým miláčikom. Veď prečo by mal zostávať doma, keď môžete spoznávať svet spoločne? Stačí sa držať niekoľkých tipov a pravidiel, aby bolo cestovanie so psom radosťou, a nie starosťou.

Mnohí majitelia psov nám dajú za pravdu, že cestovať so psom môže byť podobnou výzvou ako cestovať s dieťaťom. Ak ste dobre pripravení a všetko vyjde podľa plánu, spoločná dovolenka bude úžasným zážitkom. Ak však niečo nedomyslíte alebo sa čokoľvek zvrtne, môže sa výlet zmeniť na malú katastrofu. Pomôže preto dostatočne plánovať a upraviť dovolenkové plány podľa potrieb našich miláčikov. Poradíme vám, na čo určite myslieť a čo si zbaliť. 

Dnes už mnohé destinácie ponúkajú pláže pre psov.

Výber dovolenky

Prvýk krokom pri príprave na dovolenku je výber destinácie a dovolenkového programu. Myslite pritom nielen na svoje cestovateľské sny, ale aj na kondíciu a schopnosti svojho chlpáča. Nie každý výlet je vhodný pre každého psa a ako majiteľ by ste mali vedieť, či ho psík zvládne a budete si ho vedieť spoločne užiť. 

Mladý a fyzicky zdatný pes nemusí mať problém s náročnou vysokohorskou turistikou, no malý bytový psík by to nemusel zvládnuť. Pes, ktorý miluje vodu, si s vami bude užívať pobyt v mori inak ako pes, ktorý vodu neznáša. Príliš aktívny pes zas môže byť ťažko zvládnuteľný pri spoznávaní preplnených európskych metropol, a podobne. Každá krajina má tiež k psom a psíčkarom trochu iný vzťah, ktorý sa môže odvíjať od danej kultúry, ale tiež miestnych nariadení. Existujú destinácie, ktoré sú veľmi pet-friendly, ako napríklad Taliansko či Slovinsko, a psíky sa tam budú mať skvele. Môžete tam so psom navštevovať mnohé reštaurácie a kaviarne, nájdete tam psie pláže či turistiku ideálnu pre psov.

Bezpečná preprava

Netreba zabúdať na to, že do zvolenej destinácie sa najprv treba prepraviť. Let so psom môže byť komplikovaný a nie všetky letecké spoločnosti prepravu psov umožňujú. Nízkonákladové aerolinky spravidla psov neprepravujú. Väčšie spoločnosti to zvyčajne umožňujú, ale majú vlastné pravidlá. Pes do kabíny môže ísť len do určitej váhy (zväčša do 8 až 14 kg), inak môže cestovať len v batožinovom priestore, čo je pre mnohých psov stresujúce. Najjednoduchšie je so psom cestovať vlastným autom. Nemusíte sa nikomu prispôsobovať, môžete si robiť pravidelné prestávky na venčenie a pitie, či meniť plány podľa potreby. Samozrejme je možné sa prepraviť aj vlakom či autobusom, ale skôr na kratšie vzdialenosti. Stiesnené priestory a množstvo ľudí totiž môžu psa zbytočne stresovať. Rovnako príjemné to nie je pre ostatných cestujúcich, preto túto možnosť dobre zvážte. Nech si zvolíte akýkoľvek spôsob dopravy, psíka by ste na cestu mali vopred pripraviť. Mali by ste ho postupne privykať na cestovanie v aute či inom prostriedku a trasy viac a viac predlžovať. Myslite tiež na bezpečnosť psíka aj celej posádky. V aute by mal byť pripútaný pomocou postroja a bezpečnostného pásu pre psov alebo umiestnený v prepravnej klietke. Len tak pri náhlom zabrzdení alebo nehode neohrozíte jeho alebo vaše zdravie.

Zdravie psa

V Európskej únii platia pre cestovanie so psom do zahraničia jednotné pravidlá. Podobne ako ľudia, aj psi by musia mať svoj vlastný cestovný pas, ktorý slúži zároveň ako očkovací preukaz. Každý pes musí mať platné očkovanie proti besnote a zároveň musí byť povinne začipovaný. V prípade, že plánujete cestovať mimo EÚ, je dobré si vopred preveriť podmienky konkrétnej krajiny. Ako majiteľ by ste mali dohliadnuť na to, že je váš psík spôsobilý na cestu a má dobrý zdravotný stav. Samozrejme sa neodporúča cestovať s chorým či starým psom, ktorý by cestu nemusel zvládnuť. Ak pes dlhodobo užíva lieky, nezabudnite ich doma a zbaľte si aj lekárničku. V mieste vášho dovolenkového pobytu si tiež vopred vyhľadajte veterinárnu pohotovosť a uložte si číslo do telefónu pre akútne prípady. Najmä počas letného obdobia dbajte na pravidelný pitný režim psa a zabráňte jeho prehriatiu. Psíka pravidelne ochladzujte vodou či špeciálnymi chladiacimi podložkami. Vyberajte skôr menej intenzívne aktivity a trávte čas v chládku. Dlhšie prechádzky či túry si doprajte ráno alebo večer, keď sú teploty príjemnejšie. Ak musíte použiť náhubok, zvoľte taký, ktorý dovoľuje psovi mať otvorenú papuľu, aby sa mohol ochladzovať jazykom či napiť.

Psík by mal byť v aute pripútaný pomocou postroja a bezpečnostného pásu.

Pet-friendly ubytovanie 

Jednou z najkľúčovejších vecí pri výbere dovolenky je nepochybne ubytovanie. Dnes už existuje veľa pet-friendly možností, dokonca si ich zvyčajne viete vyfiltrovať na väčšine ubytovacích portálov. Namiesto luxusných hotelov sa obzerajte skôr po menších penziónoch, chatkách a súkromných ubytovaniach.

Rátajte s tým, že niektorí majitelia od vás budú požadovať poplatok. Ak ste dobrodružnej povahy, skvelou voľbou môže byť aj kempovanie, či už v stane alebo v karavane. Nielen že je takéto ubytovanie zvyčajne lacnejšie, ale poskytne vám aj dostatok voľnosti a slobody. Váš psík k spokojnosti predsa žiaden luxus nepotrebuje a takto môže vonku tráviť toľko času, koľko len chce. Aj kempovanie v prírode či oficiálnych kempoch má však svoje pravidlá a nie vždy je napríklad voľný pohyb psa povolený. Pri výbere ubytovania myslite aj na bezpečnosť a komfort vášho psa či susedov. 

Uistite sa, či je pozemok okolo ubytovania oplotený alebo či sú v okolí možnosti venčenia. Ak majiteľ vyslovene nedovoľuje ani nezakazuje pobyt psa, dohodnite sa s ním individuálne. Vždy si dajte záležať, aby pes nič nezničil, nerušil štekaním okolie, a poctivo po ňom zbierajte výkaly. Len tak bude pet-friendly možností pribúdať, a nie naopak.

Čo si zbaliť?  

Balenie psíka na dovolenku je samostatnou kapitolou. Nech vás neprekvapí, keď bude jeho cestovná taška väčšia ako tá vaša. :) Prinášame vám zoznam vecí, ktoré by ste určite nemali zabudnúť: 


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Viele majiteľov psov sa sústredia na problémy s správaním, ktoré môžu vyvolať nervozitu alebo agresivitu. Poskytneme vám rady, ako identifikovať príčiny týchto reakcií a ako ich efektívne riešiť.
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora