Reaktívny pes a tipy, ako zvládať problémové správanie

11. 8. 2023 · 5 minút na prečítanie

Viele majiteľov psov sa sústredia na problémy s správaním, ktoré môžu vyvolať nervozitu alebo agresivitu. Poskytneme vám rady, ako identifikovať príčiny týchto reakcií a ako ich efektívne riešiť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Reaktívny pes a tipy, ako zvládať problémové správanie

Mnoho majiteľov psov bojuje s problémovým správaním, kedy pes javí známky strachu, nervozity či agresivity. Dôvodov a príčin takéhoto správania môže byť viacero. V článku vám prezradíme, čo reaktivitu spôsobuje a ako je možné ju riešiť.

Kto by nechcel psa, ktorý je vždy a za každých okolností pokojný, veselý a priateľský? No nie vždy je to tak. Aj pes má právo prejaviť širokú škálu pocitov a nie všetko, čo sa okolo neho deje, sa mu musí páčiť. Ak váš štvornohý kamoš v niektorých situáciách reaguje vrčaním, štekaním, strachom či nervozitou, zrejme ide o tzv. reaktívneho psa. Pozrime sa, čo je to reaktivita a čo môže byť jej príčinou.

Čo je reaktivita? 

Reaktivitou u psov označujeme zvýšenú alebo prehnanú reakciu na určité podnety. Psi môžu prejavovať reaktívne správanie voči ľuďom, psom, iným zvieratám, ale aj rôznym podnetom v okolitom prostredí. Najčastejšie sa reaktivita prejavuje náhlym štekaním, vrčaním, cerením zubov či útokom. Nie vždy sú však tieto reakcie prejavom agresivity, ale môžu byť vyvolané strachom či úzkosťou. Pojem „reaktívny pes“ sa však niekedy používa aj v pozitívnom význame. Môžeme ním označiť psa, ktorý napríklad pri výcviku rýchlo a pozorne reaguje na povely majiteľa či cvičiteľa. V tomto prípade ide o žiadúce správanie. Častejšie sa však môžeme stretnúť skôr s prvým významom pojmu reaktivita, preto sa mu aj budeme venovať v tomto článku.

Čo spôsobuje reaktivitu u psov? 

Dôvodov problémového správania u psov môže byť viacero. Najčastejšie sú to však tieto spúšťacie faktory:

Nedostatočná socializácia

Práve socializácia, teda vystavovanie psa rôznym situáciám a stretnutiam s inými psami a ľuďmi, učí psa správnemu správaniu. Ak sa socializácia najmä v rannom veku zanedbá, neznáme podnety ho môžu vystrašiť či zneistiť. Často sa s tým stretávame najmä u psíkov z útulkov. Nikdy však nie je neskoro to napraviť a postupne psíka desenzibilizovať na podnety, ktoré mu robia problém.

Úzkostlivosť

Rovnako ako my ľudia, aj psy majú rôzne povahové vlastnosti. Niektoré môžu byť prirodzene citlivejšie a úzkostlivejšie, čo sa môže prejaviť v prehnaných reakciách na niektoré podnety. Úzkostlivý pes sa napr. Pri stretnutí s inými psami cíti nervózne a vystresovane, preto môže reagovať strachom alebo agresivitou. Takýto psík jednoducho potrebuje svoj osobný priestor, ktorý by sme mu mali poskytnúť.

Negatívna skúsenosť

Ak vášho psa v minulosti napadol iný pes alebo mu spôsobila traumatický zážitok ruka človeka, môže sa to odraziť na jeho správaní v podobných situáciách. Niekedy pritom stačí, že nejaký predmet, farba či plemeno psa pripomenie vášmu miláčikovi túto udalosť, a oheň je na streche. Cestou, ako prekonať negatívne spomienky, je postupne spájať spúšťače s pozitívnymi zážitkami.

Teritoriálna agresia

Pes je teritoriálne zviera a je pre neho prirodzené si svoj domov strážiť. Niektoré psy túto vlastnosť prejavujú menej, niektoré viac. Môže sa však stať, že pes v prípade narušenia jeho územia reaguje prehnane agresívne a je nebezpečný pre iných psov a ľudí. Predcházať tomu môže socializácia a správny výcvik už od šteňaťa. 

Ako odstrániť reaktivitu u psa? 

Existuje viacero techník a stratégií, ako riešiť reaktívne správanie, ktoré sa líšia od konkrétneho prípadu. Ak si s výcvikom psa neviete rady, určite je na mieste vyhľadať profesionálneho trénera či kynológa, ktorý vás nasmeruje a naučí vás so psom pracovať. Kľúčom je vždy najmä trpezlivosť a dôslednosť. Reaktívne správanie neodstránite za deň a možno ani za mesiac. Určité vzorce správania sú zakorenené veľmi hlboko a je potrebné ich najprv odhaliť a potom cieľavedomo pracovať na ich odstraňovaní. V určitých krajných prípadoch však reaktívne správanie nie je možné úplne odstrániť. V situáciách, kedy pes reaguje prehnane, je zvyčajne vo veľkom strese. Určite preto nepomôže fyzické trestanie, ktoré môže problém ešte viac prehĺbiť. Oveľa lepšou stratégiou je psa upokojiť. Výsledky sa dajú dosiahnuť aj pozitívnym podmieňovaním, založeným na odmeňovaní pozitívneho správania.

Techniky na odstránenie reaktivity

Ako príklad uvádzame niektoré výcvikové metódy, ktoré odstraňujú reaktívne správanie:

Presmerovanie

V situáciách, ktoré u psa vyvolajú neželané prejavy, môžete využiť techniku presmerovania pozornosti. Ak vidíme, že sa k psovi približuje iný pes, neustále upútavajte jeho pozornosť na seba napríklad zavolaním jeho mena. Vždy, keď sa pes na vás pozrie a druhého psa si nevšíma, pochváľte ho a odmeňte ho pamlskom. 

Desenzitizácia

Vezmite psa na miesta, kde sa pohybuje veľa psov na vodítku, napríklad do parku. Postupne prechádzajte okolo nich vždy v rôznej vzdialenosti a odmeňujte psa za pokojnú reakciu. Prejavy zvedavosti sú v poriadku, prejavy agresie nie. V prípade, že pes reaguje agresívne, ustúpte ďalej a počkajte, kým sa upokojí. Určite ho však netrestajte. Tréning často opakujte a ak sa vám darí, postupne skracujte vzdialenosť. 

Opakovaním sa pes naučí kontrolovať svoje reakcie a bude pokojnejší. 

Tipy na zvládanie reaktivity

Keďže odstránenie správania je niekedy behom na dlhú trať, život vám môžu uľahčiť nasledovné tipy: 

  • Vyhnite sa priamemu očnému kontaktu s inými psami, ktoré u niektorých psov vyvoláva agresívnu reakciu.
  • Pri kontakte s iným psom ustúpte a vyhnite sa priamemu stretnutiu. Umožníte tak psom pokojné pozorovanie z diaľky. 
  • Zostaňte pokojní a uvoľnení. Pes vníma vašu reč tela a vaša reakcia mu pomôže zostať v pokoji. 
  • Pamlsky majte vždy po ruke a využite ich na odmeňovanie pozitívneho správanie alebo odpútanie pozornosti psa. 
  • Vyhýbajte sa veľmi preplneným priestorom alebo miestam, v ktorých psy okolo seba musia prejsť v blízkej vzdialenosti.

Veríme, že s dostatkom trpezlivosti a dôslednosti zvládnete neželané správanie a váš spoločný život so psom bude jednoduchší a radostnejší. 


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Reaktívny pes a tipy, ako zvládať problémové správanie

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

    Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

    · 6 minút na prečítanie
    Leto je tu a s ním aj šanca objavovať nové miesta s vaším štvornohým miláčikom. Ako sa na cestovanie pripraviť, aby bolo potešením pre vás aj vášho psa?
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora