Kristína Devínska zo Slobody zvierat: Slovensko si drží prvenstvo v biznise s bezpapierovými šteniatkami

28. 2. 2023 · 7 minút na prečítanie

Zaujíma vás, ako fungujú útulky, aké sú výzvy v oblasti práv zvierat alebo prečo si nebrať psa na inzerát? Prečítajte si rozhovor so Slobodou zvierat.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Kristína Devínska zo Slobody zvierat: Slovensko si drží prvenstvo v biznise s bezpapierovými šteniatkami

Pracovníci útulkov a bojovníci za práva zvierat ročne pomôžu tisíckam opustených, chorých a týraných zvierat. Často sú ich jedinou šancou na lepší život. Jedným z takýchto ľudí je aj Mgr. Kristína Devínska, PhD., ktorá je koordinátorkou kampaní v občianskom združení Sloboda zvierat. Prečítajte si náš rozhovor nielen o tom, aká je na Slovensku situácia s množiteľmi alebo na čo si dať pozor pri adopcii psíka.

Ako vyzerá práca koordinátorky kampaní v Slobode zvierat? Čo všetko v taký bežný deň riešite? 

V organizácii sme dve, z čoho vyplýva, že naša práca má pomerne široký záber a často presahuje bežnú náplň koordinátora kampaní. Našou úlohou je predovšetkým komunikácia dôležitých tém smerom k verejnosti a tiež k zástupcom štátnej správy, ktorí sú kompetentní v konkrétnych témach jednať. Našou úlohou je zlepšovať životné podmienky, tzv. welfare, zvierat aj z dlhodobého hľadiska. Nielen domácich miláčikov, ale tiež hospodárskych a pôvodne voľne žijúcich druhov držaných v zajatí. 

Aké kampane sú aktuálne najhorúcejšie? 

Aktuálne u nás beží niekoľko kampaní. Medzi najhorúcejšie patrí európska iniciatíva za zastavenie laboratórnych pokusov na zvieratách, ktorá v týchto dňoch dosiahla potrebný počet podpisov pod petíciou. Bude nasledovať ich overenie a Európska komisia bude musieť na požiadavky 1,5 milióna signatárov zareagovať zlepšením aktuálnej európskej legislatívy. Veľmi aktuálna je tiež naša lokálna kampaň, ktorej cieľom je sprísnenie zákonov v oblasti množenia, ponuky a predaja zvierat bez preukazu pôvodu. Lokálna je práve preto, že Slovensko si drží prvenstvo v biznise s bezpapierovými šteniatkami. Následky vidíme v našom útulku. Ročne prijmeme stovky sučiek so zdevastovaným zdravím. Ich celoživotnou úlohou je len privádzať na svet šteniatka v provizórnych životných podmienkach. Tieto zvieratá u nás liečime, kastrujeme a hľadáme im bezpečný domov. Nie všetky sa nám však podarí zachrániť. 

Koľko kampaní prinesie želaný výsledok a zmenu v legislatíve či spoločnosti?

Kampane sú behom na dlhé trate. Zlepšenia v oblasti zákonov trvajú aj niekoľko rokov. U hospodárskych zvierat sú to dekády. Zmeny vo vnímaní zvierat v spoločnosti sú viditeľné už dnes. Je to však aj tým, že o dôležitých témach týkajúcich sa práve ich spolunažívania s ľuďmi robí Sloboda zvierat osvetu už takmer 30 rokov. Máme dobré edukačné centrum, učíme deti na školách aj priamo v útulku. Väčšina našich kampaní je úspešná aj z hľadiska zlepšenia zákonov. 

Jedným z dlhodobých problémov sú tzv. množitelia. Zlepšuje sa situácia na Slovensku alebo je to boj s veternými mlynmi? 

Množiarní stále pribúda, pretože im to naše zákony umožňujú. Naša veterinárna správa nemá personálne kapacity ani know-how na to, aby v chovoch, kde masovo množia zvieratá za účelom ich predaja, vykonávala poriadne kontroly. Česť niekoľkým výnimkám, kedy boli zvieratá z takéhoto chovu poriadne skontrolované, bola vykonaná náprava alebo boli rovno odobrané.  Obrovským problémom, ktorému čelíme, sú výkupcovia, oficiálne registrovaní ako strediská na zhromažďovanie spoločenských zvierat, ktorí mláďatá s častokrát podlomeným zdravím a zlou genetickou predispozíciou predávajú ďalej do zahraničia. O týchto vývozoch veterinárna správa vie a sú legálne. O tom, koľko zvierat sa podarí vyviezť nelegálnou cestou, sa len domnievame alebo dozvedáme sprostredkovane zo zahraničných zdrojov.

Psík zo Slobody zvierat
Starostlivosť o psíkov v Slobode zvierat

Čo môžeme v tejto veci ako obyčajní ľudia a milovníci zvierat robiť? 

Nekupovať za žiadnych okolností bezpapierové šteniatka či mačiatka z inzerátov. Kúpa čistokrvného šteniatka bez preukazu pôvodu je už od začiatku podvod, akokoľvek sa vás bude snažiť predávajúci presvedčiť o opaku. Začína nevinne jedným-dvomi náhodnými vrhmi, ale končí bezhlavým množením len za účelom zisku. Jedinou zárukou, že kupujete konkrétne plemeno psíka, je preukaz o jeho pôvode. Aj tu je samozrejme potrebné poriadne si overiť podmienky, v akých žijú jeho rodičia. Ak chcete kríženca, treba hľadať v útulkoch. 

Zmenil covid situáciu v slovenských útulkoch? Zvýšil sa počet adopcií v dôsledku home-officov? 

Áno, zvýšil. Nenaplnila sa ani naša obava, že sa nám zvieratá budú po skončení karanténnych opatrení vracať späť do útulku. Sme preto veľmi radi. 

Dochádza k nejakej zmene aj teraz, keď sa svet vracia do normálu? 

Žiaľ, máme pocit, že svet sa nedostáva do normálu ani dnes. Od februára minulého roku sme naporúdzi zvieratám na Ukrajine. Už viac ako rok pomáhame tým, ktorí prichádzajú so svojimi miláčikmi. Spočiatku sme veľmi intenzívne riešili problém s ubytovacími kapacitami. Takých, kde boli ochotní prichýliť rodinu s väčším počtom zvierat bolo málo. Niekoľko zvierat sme dočasne prichýlili priamo v útulku alebo formou dočasnej opatery u našich dobrovoľníkov. Naďalej bezodplatne pomáhame s očkovaním či vystavovaním pasov a v rámci možností pomáhame aj priamo útulkom či azylovým centrám pre zvieratá na Ukrajine.  Čelíme však ešte ďalšiemu vážnemu problému. Ľudia sa začali zbavovať svojich domácich miláčikov kvôli šetreniu finančných prostriedkov z dôvodu zvyšovania cien. Už pred Vianocami nám chodili desiatky žiadostí o umiestnenie vlastného zvieraťa do útulku. Išlo o hladkosrsté aj o seniorné psy, ktoré prechod do zimy z vykúrených bytov znášajú veľmi ťažko. V tomto prípade už dochádzajú sily aj nám. Denne opatrujeme viac ako 180 zvierat bez domova, ktoré by bez našej pomoci neprežili.

Keď sa psík dostane do útulku, koľko priemerne trvá, kým nájde nový domov? 

Máme psíky, ktoré u nás zostávajú aj niekoľko rokov. Ide zväčša o tie, ktoré majú povahový alebo vzhľadový hendikep zapríčinený ich predošlými majiteľmi. Mladšie, vzrastovo menšie psíky si samozrejme nájdu domov ľahšie. Priemerne môžeme hovoriť zhruba o 3 mesiacoch až pol roku, ale je to veľmi individuálne. 

Psíky vám odplatia adopciu láskou a vďakou
Útulku môžete pomôcť aj prostredníctvom venčenia

Ako často sa psíkovia vracajú z adopcií a čo patrí medzi najčastejšie dôvody? 

Väčšinu adopcií máme úspešných. Dôvodom vrátenia psíka býva nezhoda v rodine či nedostatočná príprava na jeho príchod. Treba tiež rátať s tým, že psíky môžu dobiehať stratené detstvo a treba sa vyzbrojiť istou dávkou trpezlivosti. Na nový domov si musia jednoducho privyknúť. Odvďačia sa vám však neskutočnou láskou a vernosťou. 

U psíkov často dochádza k obrovským premenám. Spolupracujete pri ich prevýchove s cvičiteľmi, alebo je za tým len veľa lásky a socializácie?

Psíky zachraňujeme z veľmi zlých podmienok. Ich premena sa začína už pri ich odobratí a umiestnení do útulku. Tieto zvieratá su neskutočne vďačné a vážia si aj základné denné potreby, ktoré pre nich nie sú samozrejmosťou. Hovorím o čistej vode, dennom svetle, prechádzke či vľúdnom ľudskom dotyku. V prípade, že nastanú problémy po umiestnení do nového domova, máme overené výcvikové centrá, ktoré môžeme odporučiť. Psíkom v útulku sa venujú po socializačnej stránke naši ošetrovatelia. Máme tiež množstvo venčiarov, s ktorými prichádzajú denne do kontaktu. 

Na čo je potrebné si dať najväčší pozor pri adopcii psíka, najmä v prípade prvochovateľov? 

Osvojiť si psíka znamená prebrať za neho plnú zodpovednosť. Psík je náročný z časového aj finančného hľadiska. Môže ochorieť a veterinárna liečba sa tak môže vyšplhať na niekoľko stoviek eur. Psíka je potrebné si vyberať podľa vlastnej aktivity, životného štýlu a priestoru, ktorý mu môžeme ponúknuť. 

Ako vravíte, starostlivosť o zvieratá je finančne náročná. Koľko vás mesačne stojí veterinárna starostlivosť a ďalšie výdavky na jedného psa? 

Zvieratá, ktoré prichádzajú do nášho útulku, je zvyčajne potrebné liečiť viac ako len základným ošetrením (zahŕňa primárnu veterinárnu kontrolu, odčervenie, očkovanie, kastráciu a dentálnu hygienu). Máme veľa prípadov komplikovaných zlomenín, ktoré je potrebné riešiť externými ortopedickými zákrokmi a tiež zvieratá, ktoré si vyžadujú množstvo špecializovaných vyšetrení a cielenú liečbu. Našou najväčšou finančnou položkou sú jednoznačne veterinárne úkony a liečivá, ktoré nás mesačne stoja tisíce až desaťtisíce eur.  

Sú ľudia stále ochotní pomáhať a prispievať útulkom? Alebo sú obdobia, kedy je o pomoc núdza? 

Po finančnej stránke máme slabšie aj silnejšie obdobia. Nemáme veľkého finančného sponzora, len základňu našich dlhoročných podporovateľov, ktorí veria našej práci. Veľkou pomocou počas roka sú príležitostné finančné a materiálne dary, akým bolo aj darovanie veterinárnych liekov a potrieb sieťou lekární Dr. Max. Za rok 2022 sme aj vďaka tejto podpore poskytli útočisko 2 184 zvieratám v núdzi a môžeme pomáhať naďalej aj v tomto roku.

Aj takýchto fešákov môžete nájsť v Slobode zvierat

VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Kristína Devínska zo Slobody zvierat: Slovensko si drží prvenstvo v biznise s bezpapierovými šteniatkami

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Viele majiteľov psov sa sústredia na problémy s správaním, ktoré môžu vyvolať nervozitu alebo agresivitu. Poskytneme vám rady, ako identifikovať príčiny týchto reakcií a ako ich efektívne riešiť.
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora