Falošná gravidita u psov: Viete, ako ju spoznáte?

13. 10. 2023 · 8 minút na prečítanie

Všimli ste si u fenky zmeny správania alebo zmeny na bradavkách? Môže ísť o falošnú graviditu. Naučte sa o tomto probléme viac a zistite, ako ho riešiť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Falošná gravidita u psov: Viete, ako ju spoznáte?

 

S falošnou graviditou sa aspoň raz stretne takmer každý majiteľ nekastrovanej sučky. Kto ju už zažil vie, že to nie je príjemná záležitosť a sťažuje život majiteľa a psychický aj fyzický stav psa. Pozrime sa na to, čo falošnú graviditu spôsobuje, ako rozpoznať jej príznaky a ako ju riešiť.

Čo je falošná gravidita? 

Ako už názov napovedá, falošná gravidita (alebo tiež pseudogravidita) je stav, ktorý u fenky navodzuje príznaky podobné tej skutočnej. Často sa môže majiteľ domnievať, že fenka očakáva šteniatka. Dokonca si to myslí aj samotný psík, u ktorého vplyvom hormónov dochádza k fyzickým aj psychickým zmenám. Skutočnosť je však iná. Treba zdôrazniť, že k falošnej gravidite dochádza len u nekastrofaných feniek. Môžu za to najmä hormóny progesterón (riadi háranie a graviditu) a prolaktín (spúšťa sekréciu materského mlieka) a ich nerovnováha po háraní. Falošná gravidita sa objavuje spravidla 4 až 6 týždňov po poslednom háraní. Ak by totiž došlo k skutočnému nakrytiu, práve v tom čase by začalo dochádzať k telesným a psychickým zmenám. Falošná gravidita sa u psa nemusí objaviť nikdy, ale môže k nej dochádzať aj opakovane. Každá fenka je totiž inak citlivá na hormonálne zmeny.

Príznaky falošnej gravidity u psa

Tento stav u fenky spoznáte pomerne jednoducho, najmä ak s ňou trávite veľa času a dobre poznáte jej typické správanie. Pseudogravídna fenka sa jednoducho začne správať tak, ako keby očakávala šteniatka. Jej organizmus je o tom presvedčený, preto sú príznaky podobné ako v prípade skutočnej gravidity. Prejavovať sa to môže napríklad:

 • zmenou chuti do jedla,
 • priberaním na váhe,
 • opuchnutými bradavkami a sekréciou mlieka, 
 • smútkom, nervozitou, kňučaním či agresivitou,
 • stratou energie a únavou,
 • vaginálnym výtokom,
 • hniezdením – nosením prikrývok do pelechu,
 • materským správaním – nosením hračiek a iných predmetov.

 

Diagnostika falošnej gravidity

Ako postupovať v prípade, že u vášho psíka zaznamenáte niektoré z vyššie uvedených príznakov a máte podozrenie na falošnú graviditu? V prvom rade by ste mali vedieť vylúčiť skutočnú graviditu a položiť si otázku: Je nejaká šanca, že fenka počas hárania mohla byť nakrytá? Ak si nie ste 100 % istí odpoveďou a psa ste nemali celý čas pod dohľadom, navštívte veterinára.

Zverolekár sa vás bude pýtať na obdobie posledného hárania a príznaky. Následne pomocou ultrazvuku vyšetrí maternicu fenky a vylúči alebo potvrdí, že očakáva šteniatka. V prípade negatívneho výsledku sa odporúča ultrazvuk zopakovať o cca 2 týždne. Veterinár vyšetrí tiež mliečne žľazy na prítomnosť sekrétu, prípadne urobí krvný odber. Získate tak jasnú odpoveď, či je vaša fenka gravídna alebo falošne gravídna a čo ďalej. 

Liečba a prevencia falošnej gravidity

V prípade falošnej gravidity netreba hneď panikáriť. V podstate ide o pomerne častý problém, ktorý psa nijako vážne neohrozuje. Príznaky zvyčajne ustúpia sami bez akéhokoľvek zásahu do 2 až 3 týždňov. Ak viete vylúčiť skutočnú graviditu, nemusíte hneď bežať k veterinárovi. Počas týchto niekoľkých týždňov môžete skúsiť nasledovné tipy, ktoré prejavy zmiernia:

 • Poskytnite sučke dostatok lásky a pokoja, aby ste redukovali jej stres.
 • Zabráňte jej v oblizovaní bradaviek, čo len podporuje laktáciu. 
 • Skúste ju rozptýliť a zabaviť novou aktivitou, hračkami či hlavolamami.
 • Zaraďte častejšie prechádzky, ktoré prospejú jej fyzickému aj psychickému stavu.
 • Znížte kŕmnu dávku, aby nedochádzalo k zbytočnému priberaniu na váhe.
 • Skryte hračky, plyšákov a podobné predmety, aby si ich nenosila do pelechu.

Ak sa ani po 3 týždňoch príznaky falošnej gravidity nezlepšia, navštívte veterinára. Ten psíka vyšetrí a prípadne mu nasadí vhodnú liečbu. Tá môže zahŕňať sirup či tabletky na zastavenie laktácie a obnovenie hormonálnej rovnováhy. Jediným trvalým riešením a prevenciou je však len sterilizácia fenky. Tú je možné vykonať až po odoznení falošnej gravidity, keď sa hormóny upravia. So sterilizovanou fenkou sa už tohto problému nikdy nemusíte obávať. 


Ďalšie články k téme Falošná gravidita u psov: Viete, ako ju spoznáte?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora