2. Nie je nutné obmedzovať sa. To vedie k nevyváženej strave a nedostatku niektorých živín u vás aj u dieťatka. Naopak, strava by mala byť pestrá a rozmanitá. Samozrejme, ak má vaše dieťatko „problém“ s nejakou potravinou, radšej jej konzumáciu prerušte. Problémy sa môžu prejaviť zmenou stolice, boľavým a nafúknutým bruškom či kožnou vyrážkou. Príznaky sa prejavia zvyčajne do 6-12 hodín a potom rýchlo ustúpia. Keďže tráviaci systém detí sa vyvíja, za pár týždňov môžete skúsiť danú potravinu znova zaradiť do jedálnička.
3. Problémových potravín je mnoho, ale každé dieťa reaguje inak, takže ak máte radi napríklad čokoládu, môžete ju po troche skúsiť zaradiť do jedálnička – uvidíte, čo na to vaše bábätko. Tu je zoznam takzvaných problémových potravín: citrusy, kiwi, ananás, broskyne, marhule, jahody, maliny, ostružiny, orechy, med, rajčiny, zeler, paprika, chren, strukoviny, kyslá kapusta, mak, cesnak, cibuľa, korenie, alkohol, káva, čokoláda, údeniny.
4. „Počúvajte“, čo vám bábätko hovorí. Chuť materského mlieka sa mení aj v závislosti od toho, čo konzumujete. Takže, ak zistíte, kedy vášmu bábätku mlieko po konkrétnom jedle chutí viac, doprajte mu. Ak je to naopak, počkajte pár týždňov – chute detí sa menia, čo dnes nechutí, zajtra môže byť číslo 1.
5. Rozmanitá strava ovplyvňuje bábätko. Samozrejme – pozitívne. Zvyká si na rozličné chute, posilňuje sa imunita. Ideálne je držať sa pravidla: „Z každého rožka troška“.