Rúška nás chránia, no spôsobujú aj nepríjemné problémy. Odborníčka z lekárne radí.

21. 5. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Napriek tomu, že nosenie rúšok prináša pozitívne výsledky v boji s koronavírusom, ich pravidelné používanie môže spôsobovať aj značné nepríjemnosti.

PharmDr. Lenka Čorbová
PharmDr. Lenka Čorbová
Rúška nás chránia, no spôsobujú aj nepríjemné problémy. Odborníčka z lekárne radí.

Používanie ochranných prostriedkov, najmä rúšok je v týchto ťažkých pandemických časoch nesmierne dôležité. Chránime ním totiž nie len seba, ale aj všetkých ostatných. 

I keď povinnosť chrániť si ústa a nos sa zmierňuje, povinnosť nosenia rúšok v interiéroch naďalej zostáva. Napriek tomu, že nosenie rúšok prináša pozitívne výsledky v boji s koronavírusom, ich pravidelné používanie môže spôsobovať aj značné nepríjemnosti.

„Asi najčastejším problémom, s ktorým sa ľudia momentálne trápia, sú ťažkosti s pleťou, ktorá pod rúškom nedýcha, zaparuje sa a dochádza k jej nepríjemnému dráždeniu a následnému svrbeniu,“  začala rozprávanie PharmDr. Lenka Čorbová z lekárne Dr. Max. A jedným dychom aj prináša prvé možné riešenie, ako sa s týmto neduhom vysporiadať.

Pomoc pre alergikov

U alergických pacientov, ktorí pociťujú silné svrbenie pleti sa odporúča použiť lieky zo skupiny antihistaminík, z ktorých sú poniektoré voľne dostupné, buď ako gély, ktoré sa nanášajú len na menšiu plochu alebo ako voľne predajný liek proti alergii v podobe tablety.

K zmierneniu svrbenia pokožky u alergikov, ale aj u nealergických pacientov priaznivo pôsobí aj termálna voda v spreji URIAGE EAU THERMALE, ktorá pokožku schladí, upokojí a odstráni jej nepríjemné svrbenie a dráždenie.

Ťažkosti so suchou, mastnou či atopickou pokožkou

„Naša tvár pod rúškom často trpí nedostatočnou hydratáciou, preto jej je potrebné dopriať patričný odpočinok, nezaťažovať ju a upokojovať použitím vhodne zvolenej kozmetiky,“  pokračuje v radách odborníčka z lekárne. U ľudí so suchou pokožkou je potrebné siahnuť po krémoch s obsahom zvlhčujúcich zložiek ako je aj kyselina hyalurónová.

V dôsledku zamedzenia dýchania pokožkou môže dôjsť u ľudí s mastnou pleťou k výsevu vyrážok. Pri aknóznej pleti je rýchlou a účinnou pomocou vysušenie vyrážky použitím zinkovej masti. „Tablety s obsahom zinku je vhodné, aby pacienti užívali dlhodobo, nakoľko okrem posilnenia imunity, prispieva k zníženiu tvorby kožného mazu a teda zamedzí rozvoju akné,“  vysvetľuje PharmDr. Lenka Čorbová.

Pre pacienta s atopiou predstavuje nosenie rúšok zvýšené riziko zhoršenia doterajšieho stavu. Preto by mali atopici siahnuť po špeciálnej kozmetike vyrobenej pre nich priamo „na mieru“. Takúto starostlivosť môžu nájsť v prípravkoch URIAGE rady XÉMOSE.

 

Problémy pri nosení rúška

Problém s vysušenou sliznicou nosa

Ďalším značne nepríjemným problémom, ktorý vychádza z intenzívneho nosenia tvárového rúška či inej ochrany dýchacích ciest je vysušovanie nosovej sliznice, prípadne jej menšie poškodenie. Pre zabránenie týchto ťažkostí sa pokojne môže bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom používať izotonickú morskú vodu.

„Izotonický nosový sprej je zdravotnícka pomôcka vhodná na každodennú hygienu nosa, odstránenie baktérií a vírusov, zvlhčenie nosovej sliznice, dokonca je vhodná aj pre alergikov. V prípade ak je nosová sliznica poškodená, je možné aplikovať morskú vodu s obsahom hojivej zložky dexpanthenolu,“  radí farmaceutka z lekární Dr. Max.

Trpia aj pery

Ďalším miestom na tvári, ktoré pod rúškom trpí, sú naše pery. Môžu popraskať alebo sa nadmieru vysušovať. Aby sme tomuto predišli, ideálne je siahnuť napríklad po klasickej premasťujúcej vazelíne. V prípade vážnejších stavov odporúčajú odborníci regeneračný balzam, ako je napríklad URIAGE BARIÉDERM balzam na pery CICA, ktorý hydratuje, regeneruje a vyživuje samotné pery a taktiež oblasť v ich okolí. A podľa slov farmaceutky Lenky Čorbovej z lekárne Dr. Max je pre rýchlejšiu regeneráciu takto postihnutej pokožky potrebné dopĺňať náš organizmus aj vitamínmi, najmä zo skupiny B.

Život s rúškom nás vie miestami poriadne potrápiť, ale ich správnym nosením a dostatočnou starostlivosťou o našu pleť je možné daným ťažkostiam jednoducho predchádzať.

Autor: PharmDr. Lenka Čorbová, farmaceut z lekárne Dr. Max Bardejov

Ďalšie články k téme Rúška nás chránia, no spôsobujú aj nepríjemné problémy. Odborníčka z lekárne radí.

  • Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

    Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

    · 4 minúty na prečítanie
    Koža človeka je orgán pokrývajúci ľudské telo, má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu.  Vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi. Chráni pred vonkajšími vplyvmi ako sú poranenia, slnečné žiarenie a aj pred fyzikálnymi, či chemickými vplyvmi.
  • Cíťte sa skvelo aj v chladnom počasí

    Cíťte sa skvelo aj v chladnom počasí

    · 2 minúty na prečítanie
    Začnite so zimným režimom v starostlivosti o svoju pokožku skôr, než teploty klesnú hlboko pod nulu. Ako ju ubrániť pred chladom?
  • Ako chrániť pokožku v zime?

    Ako chrániť pokožku v zime?

    · 4 minúty na prečítanie
    Zima má svoje čaro. Napriek tomu, našej pokožke môže klesajúca teplota spôsobiť dehydratáciu, suchosť, začervenanie, pálenie i zvýšenie citlivosti.
O autorovi
PharmDr. Lenka Čorbová
PharmDr. Lenka Čorbová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Lenka Čorbová
PharmDr. Lenka Čorbová
Čítať viac od autora