10 vecí, ktoré ste o káve nevedeli

26. 9. 2023 · 8 minút na prečítanie

Objavte tajomstvá kávy. Od jej histórie až po nečakané využitie, pripravili sme pre vás originálne fakty, ktoré ste o káve ešte pravdepodobne nepočuli.

Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
10 vecí, ktoré ste o káve nevedeli

Káva je viac než len nápoj. Je to rituál, tradícia a pre mnohých neoddeliteľná súčasť dňa. Ale čo vlastne vieme o tejto výnimočnej tmavej tekutine, ktorá nás každé ráno prebudí a dodá nám energiu do nového dňa? Ponorte sa do sveta kávy a objavte 10 prekvapivých faktov, ktoré ste pravdepodobne o tomto chutnom nápoji nevedeli.

1. Na druhom mieste vo svete

Káva je tak populárna, že sa stala druhou najviac obchodovanou komoditou na planéte, hneď po rope. Je to náš druhý najobľúbenejší nápoj (po vode). Jej globálna trhová hodnota presahuje 100 miliárd dolárov.

2. Kávu podľa legendy objavil pastier z Etiópie

Podľa starej legendy bola káva objavená vďaka etiópskemu pastierovi Kaldimu. Keď pásol svoje ovce, zbadal, že sú odrazu po zjedení nejakých červených bobúľ nadmieru hyperaktívne – ovečky začali tak skákať, až to pripomínalo akýsi divoký tanec. Zvedavý Kaldi sa rozhodol tieto bobule vyskúšať a pocítil rovnaký povzbudzujúci účinok. A odvtedy už nikto nedokázal zastaviť popularitu tohto osviežujúceho nápoja.

3. Káva sa pôvodne žula

Hoci dnes väčšina z nás preferuje kávu v tekutom stave, jej pôvodná forma konzumácie bola odlišná. História hovorí, že prvé africké kmeňe ju konzumovali tým spôsobom, že rozdrtili kávové bobule, zmiešali ich so živočíšnym tukom a vytvárali z nich malé energetické guľôčky plné kofeínu.

4. Pitie kávy vás kedysi mohlo stáť aj život

V 17. storočí, za čias Osmanskej ríše, sa šírilo presvedčenie o psychotropných účinkoch kávy. Panovník tej doby ju považoval za látku podobnú narkotikám a zakázal jej verejnú konzumáciu. Aj v 18. storočí sa niektoré vlády snažili obmedziť konzumáciu kávy. Jedným z hlavných argumentov proti nej bola domnienka, že podnecuje revolučné myšlienky. Švédsko v roku 1746 prijalo radikálne opatrenia a zakázalo nielen kávu, ale aj všetko príslušenstvo s ňou spojené, vrátane šálok a podšálok.

5. Káva je v skutočnosti ovocie

Kávové zrná rastú a dozrievajú na kávovníku a predstavujú vlastne semienka ovocných bobúľ, čo z nich robí ovocie. Červené bobule sú známe svojou jemnejšou vôňou a nižším obsahom kyselín. Z týchto zŕn sa často vyrába jemnejšia káva. Čím dlhšie sa kávové zrná pražia, tým sú aromatickejšie. Káva bez kofeínu je výsledkom špeciálneho procesu, kedy sa kofeín odstraňuje priamo zo zrna. Aj v bezkofeínovej káve však malé množstvo kofeínu zostane. Ďalšou zaujímavosťou je, že extrahovaný kofeín sa následne predáva firmám ako Coca-Cola.

6. Káva pred športom zlepšuje výkon

Kofeín môže zvýšiť hladinu adrenalínu v krvi, čo môže zlepšiť fyzický výkon. Takže ak si doprajete šálku kávy pred intenzívnym tréningom, môže ísť o správny krok k lepším výsledkom.

7. Káva ako liek

Káva nie je len o povzbudení. Kofeín, ktorý obsahuje, môže zúžiť krvné cievy a pomôcť tak zmierniť bolesť hlavy. Takže nabudúce, keď vás bude bolieť hlava, skôr než siahnete po liekoch, vyskúšajte šálku silnej kávy. Kofeín navyše stimuluje niektoré mozgové funkcie (pamäť a pozornosť), a má tiež stimulačný účinok na kardiovaskulárny systém.

8. Káva pred krátkym odpočinkom

Mnohí z nás siahnu po káve, keď cítime únavu, ale málokto by si myslel, že kombinácia kávy a krátkeho šlofíka môže byť ideálnym riešením na oživenie. Tu je dôvod: Kofeín potrebuje približne 20 minút, kým začne účinkovať v našom tele. Ak si teda dáte šálku kávy a hneď potom si na 15 minút zdriemnete, prebudíte sa práve v momente, keď kofeín začne pôsobiť. Výsledkom je, že sa prebudíte oveľa sviežejší a s väčšou energiou, ako keby ste si len zdriemli alebo len vypili kávu. Táto metóda je obľúbená medzi mnohými, ktorí hľadajú rýchly spôsob, ako sa zbaviť pocitu únavy počas dňa.

9. Kávové zvyšky môžete použiť ako hnojivo

Mnohí z nás po vypití šálky kávy kávové zvyšky jednoducho vyhodia do koša, ale tento odpad pritom môže byť vynikajúcim hnojivom pre vaše kvety a rastliny. Kávové zvyšky sú bohaté na dusík, ktorý je jedným z hlavných živín potrebných pre rast rastlín. Navyše, kávové zvyšky môžu pomôcť zlepšiť štruktúru pôdy a zvýšiť jej schopnosť zadržiavať vodu. Takže nabudúce, keď si pripravíte kávu, nezabudnite na svoje zelené rastlinky a obohaťte ich pôdu týmto prírodným hnojivom.

10. 150 kg človeka by musel vypiť 70 šálok kávy, aby z nej umrel

Všetkého veľa škodí – a to platí aj pre váš obľúbený kávový nápoj. Video od AsapSCIENCE uvádza, že pre smrteľnú dávku pre človeka vážiaceho približne 150 kilogramov by bolo potrebných 70 šálok kávy.

Ďalšie články k téme 10 vecí, ktoré ste o káve nevedeli

O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora