Ako skladovať lieky, aby sa nepokazili?

20. 5. 2016 · 3 minúty na prečítanie

Nikto by nechcel šoférovať auto s pokazenými brzdami, ktoré by mohlo ohroziť jeho zdravie, rovnako ako by nechcel užívať lieky, ktoré by mohli byť nebezpečné. Ako sa môžete uistiť, že vaše lieky nebudú pokazené a nebudú ohrožovať vaše zdravie?

PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Ako skladovať lieky, aby sa nepokazili?

Kto by chcel šoférovať auto, ktoré má pokazené brzdy a mohlo by tak ohroziť vaše zdravie? Nikto! A rovnako by to malo byť aj s liekmi. Viete, čo máte robiť, aby sa vaše lieky nepokazili a nestali nebezpečné?

Aby mohol liek zostať po celý čas používania v potrebnej kvalite, a tak správne účinkovať, treba zabezpečiť jeho korektné uchovávanie. A to nie iba pri výrobe a distribúcii do lekárne, ale aj počas jeho skladovania po výdaji pacientovi. Svetlo, zvýšená teplota či prítomnosť mikroorganizmov by mohli negatívne ovplyvniť jeho kvalitu, zloženie a v konečnom dôsledku spôsobiť zmenu vlastností lieku v takom rozsahu, až sa stane pre pacienta nebezpečným.

Svetlo, teplo, vlhkosť, mikroorganizmy a čo ešte?

Bez osvietenia vedcov by väčšina liekov nikdy nevznikla, no osvietenie slnečným žiarením môže spôsobiť aj koniec ich použiteľnosti. Preto je nutné uchovávať lieky v originálnych obaloch, ktoré v prípade potreby dopadajúce lúče pohlcujú alebo odrážajú. Pôvodný obal zároveň bráni aj preniknutiu vlhkosti k lieku. Ak aj vlhkosť prenikne dovnútra, niekedy je schopný ju čiastočne pohltiť.

Väčšina liekov by sa mala skladovať pri izbovej teplote, teda do 25 °C. Inzulíny, kvapky do očí a uší či deťmi neobľúbené antibiotické sirupy sa musia uchovávať v chladničke. Ideálne umiestnenie je vo dverách chladničky pri teplote od 2 do 8 °C. Pozor, ani s chladom to netreba preháňať, lieky by v žiadnom prípade nemali zamrznúť! Zmrazenie by nepredĺžilo ich životnosť, ba práve naopak, zmenou skupenstva by sa stali okamžite nepoužiteľné.

Zvýšená teplota, spolu s nadmernou vlhkosťou, vytvára ideálne prostredie pre množenie sa mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť zmenu vlastností lieku, či priamo ohroziť zdravie pacienta. Ak spozorujete zmenu zafarbenia či skupenstva lieku, drobenie tabliet alebo zákal kvapiek, okamžite ich vyraďte a odneste do najbližšej lekárne. Do lekárne, nie do smetí či toalety! Rovnako by ste mali postupovať aj s exspirovanými liekmi. V každej lekárni vám musia staré lieky zadarmo zobrať na likvidáciu.  

 

Obal lieku s vami komunikuje. Komunikujte aj vy s ním!
Do chladničky či radšej do mrazničky? Nie, nie, pri izbovej teplote... Ako mi to ten farmaceut v lekárni vravel? Ak si aj vy po prekročení prahu lekárne neviete spomenúť, vhodné podmienky pre uchovávanie lieku sa dozviete na jeho vonkajšom obale či v príbalovej informácii pre pacienta.   
Za ochranu vašich detí ste zodpovedný vy.
Detský bezpečnostný obal alebo uzáver má zaistiť, že približne 85 % detí obal do piatich minút neotvorí. Takýto obal však nenájdeme pri liekoch prvej pomoci, aby v prípade potreby nebránil ich okamžitému podaniu. Preto je správne skladovať lieky v domácnosti na vyšších poličkách, aby boli mimo dosahu a dohľadu detí. V prípade predávkovania alebo neúmyselného požitia lieku okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Nezabudnite si vziať so sebou obal lieku, aby bola možná jeho okamžitá a správna identifikácia.      
Ak ste doteraz pozorne čítali, tak vaše lieky už naďalej nebudete uchovávať v kuchyni či kúpeľni, kde sú pravidelne vystavované nadmernej vlhkosti a teplu. Vhodnejšou alternatívou bude určite obývačka. Ideálne miesto pre vaše lieky nájdete na najvyššej poličke či v skrinke.

O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora