Afty, opar, zápal ďasien. Čo ešte vie potrápiť naše ústa?

19. 3. 2018 · 3 minúty na prečítanie

Hoci ochorenia ústnej dutiny často nie sú klasifikované ako najzávažnejšie, ich priebeh môže byť často bolestivý a nepríjemný.

Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Afty, opar, zápal ďasien. Čo ešte vie potrápiť naše ústa?

 

Hoci ochorenia ústnej dutiny zvyčajne nepatria medzi najzávažnejšie choroby, ich priebeh môže byť mnohokrát bolestivý a nepríjemný. Môžu nás obmedzovať počas komunikácie alebo v konzumácií jedla a pitia nápojov. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia dutiny ústnej patria afty, herpes, zápal ďasien a parodontitída.

Bolestivé pľuzgieriky v ústach sa nazývajú afty.

Afty sa môžu objavovať samostatne, či v skupinách na jazyku, ďasnách, podnebí alebo na vnútornej strane líc a pier. Príčina ich vzniku nie je dodnes objasnená. Ich výskyt je však úzko spätý s oslabenou imunitou, zvýšeným stresovým napätím a nedostatkom B-vitamínov. Keďže nie je známa vyvolávajúca príčina, liečba pozostáva len zo zmierňovania príznakov. Na urýchlenie liečby sa odporúča siahnuť po ústnych vodách, ktoré majú dezinfekčný a protizápalový účinok, alebo ústnych géloch, ktoré priľnú k povrchu sliznice a chránia tak pred ďalším dráždením.

Opar je vírusové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým pery.

Pacient spočiatku pociťuje mravčenie a svrbenie v mieste vzniku a následne sa objavia vodnaté pľuzgieriky, ktoré po pár dňoch prasknú, alebo zaschnú v malé chrasty. Dĺžka hojenia je zvyčajne od jedného do dvoch týždňov. Príčinami vzniku môže byť celkové vyčerpanie, únava, oslabená imunita, nákaza priamym stykom s postihnutou osobou kvapôčkovou infekciou, a pod. Aby bol priebeh ochorenia čo najkratší, odporúča sa hneď pri prvých príznakoch použiť krém, ktorý zabraňuje a spomaľuje množenie vírusu. Okrem krémov s antivirotickým účinkom môžu pacienti siahnuť po náplastiach, ktoré zmierňujú začervenanie, opuch, tvorbu pľuzgierikov, pocit svrbenia či pálenia a zároveň znižujú riziko prenosu.

 

 

Zápal ďasien je bežné ochorenie ústnej dutiny.

Toto ochorenie má zvyčajne mierny priebeh, vďaka čomu ho mnohí pacienti ani nepostrehnú. Vzniká na základe dlhodobej prítomnosti zubného povlaku v mieste spojenia ďasna a zubu. Príznaky zápalu sú začervenané, opuchnuté ďasná, ktoré majú sklon ku krvácaniu. Liečba spočíva v dôkladnom odstránení zubného povlaku a kameňa dentálnym hygienikom alebo zubným lekárom a taktiež dlhodobom dodržiavaní zásad správnej dentálnej hygieny pacientom. V prípade, ak nie je zápal ďasien liečený, môže dôjsť k plynulému prechodu od zápalu ďasien ku parodontitíde.

 

Neliečená parodontitída môže viesť až k strate zubov.

Parodontitída patrí medzi jedno z najrozšírenejších ochorení po celom svete. Je to zápalové ochorenie postihujúce tkanivá, ktoré obklopujú, fixujú a chránia zub. Dochádza pri nej k zoslabnutiu upevnenia medzi ďasnom a zubom. Odhaľujú sa zubné krčky a postupne sa začína odbúravať kosť, ktorá zub obklopuje. Zuby sa začínajú kývať a vypadávajú. Takto prichádzajú pacienti o zdravé zuby bez zubných kazov a plomb.

 

Hoci si pacienti môžu v lekárni vybrať zo širokej ponuky ústnych vôd a pást určených na ochranu pred parodontitídou, odporúča sa v prvom rade navštíviť zubného lekára alebo dentálneho hygienika. Úspešná liečba závisí hlavne od skorej diagnostiky zdravotného problému, správne nastavenej liečby a spolupráce pacienta.

Zabúdať by sme nemali na to, že ústna dutina je vstupnou bránou do nášho organizmu, preto si starostlivosť o ňu zaslúži zvýšenú pozornosť. Našou odmenou bude úsmev na perách.

Ďalšie články k téme Afty, opar, zápal ďasien. Čo ešte vie potrápiť naše ústa?

  • Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

    Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

    · 3 minúty na prečítanie
    Zuby nám vyrastú dvakrát počas života. Prvým sú mliečne zuby, ktoré neskôr vystriedajú trvalé zuby. V našom chrupu sa nachádzajú zuby v určitom poradí v hornom aj dolnom zubnom oblúku. Každý zub má špecifickú funkciu a je prispôsobený svojím tvarom a veľkosťou.    
  • Čo pomáha na herpes na perách?

    Čo pomáha na herpes na perách?

    · 3 minúty na prečítanie
    Jemné mravčenie, pálenie, začervenanie na pere a následné vytvorenie pľuzgierika – áno, reč je o herpese na perách. Je to ochorenie, ktoré vyvoláva vírus nazývaný Herpes simplex.
  • Ako zabrániť zubnému kazu

    Ako zabrániť zubnému kazu

    · 3 minúty na prečítanie
    Zubný kaz je jedním z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Avšak, s pravidelnou starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu je možné efektívne predchádzať tomuto problému. 
O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora