Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

13. 4. 2020 · 6 minút na prečítanie

 Zuby nám počas života vyrastú dvakrát. Najprv ako mliečny chrup, ktorý je neskôr vystriedaný chrupom trvalým. Chrup tvoria zuby, ktoré sú umiestnené v danom poradí v hornom a dolnom zuboradí. Každý zub má inú funkciu a tomu má prispôsobený tvar a veľkosť.

 

 

Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

Obsah článku

 

Zuby nám počas života vyrastú dvakrát. Najprv ako mliečny chrup, ktorý je neskôr vystriedaný chrupom trvalým. Chrup tvoria zuby, ktoré sú umiestnené v danom poradí v hornom a dolnom zuboradí. Každý zub má inú funkciu a tomu má prispôsobený tvar a veľkosť.

Ako sa zuby volajú?

V ústnej dutine máme 4 typy zubov, z ktorých má každý svoj názov, aj keď viac ich asi poznáme podľa poradového čísla. Rozlišujeme mliečny a trvalý chrup. 

Rezáky sú v poradí 1. a 2. zuby od stredu, dokopy ich máme 8. Slúžia na prichytenie a odhryznutie potravy. Majú ostrú reznú hranu.

Očné zuby sú tretie v poradí a kompletný chrup ich má 4. Zachytávajú a trhajú potravu. Nachádzajú sa hneď vedľa rezákov.

Črenové zuby sa v mliečnom chrupe nenachádzajú, v trvalom sú to zuby v poradí 4. a 5. Zachytávajú a rozrezávajú potravu. Na povrchu majú dva hrbolčeky.

Stoličky sú v mliečnom chrupe dva, v trvalom 3 zuby. Ich úlohou je rozomlieť a drviť potravu.

 

 • LISTERINE Total Care 6 v 1

  1×1000 ml, ústna voda
  4.9
  (33)
  Ústna voda s antibakteriálnym účinkom. Udržiava zdravé ďasná, chráni pred zubným kazom, ničí baktérie a udržiava svieži dych.
 • Dr.Max PRO32 Dental Floss Picks

  1×50 ks, zubná hygiena
  4.7
  (3)
  Špáradlo s vloženou zubnou niťou na čistenie medzizubných priestorov.
 • Dr.Max PRO32 Zubná niť 50 m

  1×50 m, zubná niť
  5.0
  (3)
  Voskovaná zubná niť.
 • ELMEX SENSITIVE ZUBNÁ PASTA

  1×75 ml, pre citlivé zuby
  5.0
  (1)
  Zubná pasta na citlivé zuby a zubné krčky. Spevňuje sklovinu a ochraňuje zuby pre zubným kazom.
 • Zubná pasta s bieliacim účinkom na regeneráciu obnažených zubných krčkov. Znižuje bolestivú citlivosť zubov.
 • Ústna voda obsahuje chlórhexidín 0,1%. Chráni zuby pred vznikom zubného povlaku a čistí ich na nedostupných miestach pre zubnú kefku.
 • ALPA DENT ÚSTNY DEZODORANT

  1×30 ml, s mätou a eukalyptom
  1.0
  (1)
  Šikovný dezodorant v kabelkovom mechanickom rozprašovači je určený na osvieženie ústnej dutiny v ktoromkoľvek okamihu.
 • Parodontax Classic

  1×75 ml, zubná pasta
  5.0
  (2)
  Zubná pasta bez fluóru proti parodontitíde. Zastavuje krvácanie ďasien, spevňuje zubnú sklovinu a zabraňuje vzniku zubného kazu.

  Vedeli ste, že ...

  Zuby sa človeku začínajú vyvíjať už v prenatálnom období (okolo 6. týždňa tehotenstva). Najprv sa v ďasne vytvorí korunka a počas toho, ako sa zub prerezáva cez ďasná, postupne rastie krčok a koreň. Pri raste zubov sú vo veľkej miere potrebné minerály fosfor, vápnik, fluór a vitamín D.

  Mliečne zuby sa začínajú prerezávať okolo 6. až 8. mesiaca veku dieťaťa. Ako prvá sa najpravdepodobnejšie ukáže dolná jednotka. Do veku 2 a pol roka až 3 rokov by malo byť prerezaných všetkých 20 zúbkov. Proces ich prerezávania je daný geneticky. Ovplyvňuje ho aj hormonálna a vnútorná rovnováha organizmu, preto je pre každé dieťa individuálny.

  Koreň zuba sa vyvíja 3 až 4 roky po jeho prerezaní, kým sa úplne nezúži a neuzatvorí. Vývoj skloviny sa končí okolo 8. roka života.

  Mliečny zub je v porovnaní s trvalým menší, má kratší a tenší koreň a svetlejšiu, niekedy až modrastú farbu. Okolo 6. roku života sa začne mliečny chrup vymieňať za trvalý. Vtedy sa prerezávajú prvé trvalé zuby – šestky. Vyrastajú za poslednými mliečnymi stoličkami niekedy ešte pred začiatkom vypadávania mliečnych zubov. Preto si rodičia niekedy ani nevšimnú, že dieťa už má trvalé zuby. Postupne sa uvoľňujú mliečne zuby a sú nahrádzané trvalými zubami. Posledný mliečny zub zvyčajne opúšťa ústa vo veku okolo 10 až 12 rokov, no aj to môže byť individuálne.

  Celkový počet zubov dospelého človeka je 32. Tretie stoličky, nazývané aj „osmičky“ či „zuby múdrosti“, vyrastajú posledné v poradí, zvyčajne medzi 17. a 21. rokom života. U niektorých dospelých tieto zuby rastú až po 30. roku života. Málokedy sa objavia bez komplikácií a trvá im dlhšie, kým sa vôbec prerežú. V čase ich prerezávania sú už ďasná pomerne tvrdé a nie sú také poddajné. Často majú atypické korene a uloženie, čo súvisí s vývojom tvaru sánky človeka. Tá sa od dôb pravekých ľudí, ktorí častejšie žuli tuhšiu stravu a potrebovali silné zuby, výrazne zmenila. Tvárová časť a ústna dutina sa, naopak, vývojom zmenšili. Zuby sa však nezmenili, preto nemajú na rast dostatok miesta a často sa tzv. posúvajú alebo vyčnievajú oproti zvyšným zubom.

  Celkový počet zubov u dospelého človeka môže byť rôzny. Často sa vôbec nevytvoria bočné horné rezáky alebo dolné črenové zuby. Naopak, u niekoho sa môžu vyskytnúť aj nadpočetné zuby. Neraz je navyše prostredný horný rezák alebo štvrté stoličky. Veľmi vzácne sa môže vyskytnúť aj úplná bezzubosť ako následok nevyvinutých zubov.

  • ELMEX DETSKÁ ZUBNÁ KEFKA VÝUČBOVÁ

   1×1 ks, detská zubná kefka
   5.0
   (1)
   Jemná detská zubná kefka určená na čistenie prvých zúbkov.
  • Jordan Step 2 zubná kefka

   1×1 ks, detská (3 - 5 rokov)
   Detská zubná kefka s obrázkami. Na čistenie mliečnych zúbkov.
  • Detská zubná kefka na mliečne zúbky, vhodná pre deti od 3 do 6 rokov.
  • S príchuťou JAHODY + BIO zubná kefka ZAJKO, 1x1 set
  • NUK DETSKÁ ZUBNÁ PASTA + NÁPRSTOK

   1×1 set, príchuť jablka a banánu, 40 ml + silikónový náprstok na čistenie
   NUK detská zubná pasta s príchuťou jablko-banán bez fluoridu. Silikónový náprstok na čistenie zubov.
  • LACALUT DETSKÁ ZUBNÁ PASTA 4-8 rokov

   1×50 ml, mentolovo-mätovo príchuť
   Detská zubná pasta bez cukru s mentolovo-mätovo príchuťou. Je určená pre deti od 4 do 8 rokov na spevnenie skloviny a ochranu zubov pred zubným kazom.

   Ďalšie články k téme Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

   O autorovi
   Redakcia Dr.Max
   Redakcia Dr.Max
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   Redakcia Dr.Max
   Redakcia Dr.Max
   Čítať viac od autora

   Obsah článku