Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

13. 4. 2020 · Redakcia Dr.Max · 3 minúty na prečítanie
 • zuby

Zuby nám počas života vyrastú dvakrát. Najprv ako mliečny chrup, ktorý je neskôr vystriedaný chrupom trvalým. Chrup tvoria zuby, ktoré sú umiestnené v danom poradí v hornom a dolnom zuboradí. Každý zub má inú funkciu a tomu má prispôsobený tvar a veľkosť.

Ako sa zuby volajú?

V ústnej dutine máme 4 typy zubov, z ktorých má každý svoj názov, aj keď viac ich asi poznáme podľa poradového čísla. Rozlišujeme mliečny a trvalý chrup. 

Rezáky sú v poradí 1. a 2. zuby od stredu, dokopy ich máme 8. Slúžia na prichytenie a odhryznutie potravy. Majú ostrú reznú hranu.

Očné zuby sú tretie v poradí a kompletný chrup ich má 4. Zachytávajú a trhajú potravu. Nachádzajú sa hneď vedľa rezákov.

Črenové zuby sa v mliečnom chrupe nenachádzajú, v trvalom sú to zuby v poradí 4. a 5. Zachytávajú a rozrezávajú potravu. Na povrchu majú dva hrbolčeky.

Stoličky sú v mliečnom chrupe dva, v trvalom 3 zuby. Ich úlohou je rozomlieť a drviť potravu.

Vedeli ste, že ...

Zuby sa človeku začínajú vyvíjať už v prenatálnom období (okolo 6. týždňa tehotenstva). Najprv sa v ďasne vytvorí korunka a počas toho, ako sa zub prerezáva cez ďasná, postupne rastie krčok a koreň. Pri raste zubov sú vo veľkej miere potrebné minerály fosfor, vápnik, fluór a vitamín D.

Mliečne zuby sa začínajú prerezávať okolo 6. až 8. mesiaca veku dieťaťa. Ako prvá sa najpravdepodobnejšie ukáže dolná jednotka. Do veku 2 a pol roka až 3 rokov by malo byť prerezaných všetkých 20 zúbkov. Proces ich prerezávania je daný geneticky. Ovplyvňuje ho aj hormonálna a vnútorná rovnováha organizmu, preto je pre každé dieťa individuálny.

Koreň zuba sa vyvíja 3 až 4 roky po jeho prerezaní, kým sa úplne nezúži a neuzatvorí. Vývoj skloviny sa končí okolo 8. roka života.

Mliečny zub je v porovnaní s trvalým menší, má kratší a tenší koreň a svetlejšiu, niekedy až modrastú farbu. Okolo 6. roku života sa začne mliečny chrup vymieňať za trvalý. Vtedy sa prerezávajú prvé trvalé zuby – šestky. Vyrastajú za poslednými mliečnymi stoličkami niekedy ešte pred začiatkom vypadávania mliečnych zubov. Preto si rodičia niekedy ani nevšimnú, že dieťa už má trvalé zuby. Postupne sa uvoľňujú mliečne zuby a sú nahrádzané trvalými zubami. Posledný mliečny zub zvyčajne opúšťa ústa vo veku okolo 10 až 12 rokov, no aj to môže byť individuálne.

Celkový počet zubov dospelého človeka je 32. Tretie stoličky, nazývané aj „osmičky“ či „zuby múdrosti“, vyrastajú posledné v poradí, zvyčajne medzi 17. a 21. rokom života. U niektorých dospelých tieto zuby rastú až po 30. roku života. Málokedy sa objavia bez komplikácií a trvá im dlhšie, kým sa vôbec prerežú. V čase ich prerezávania sú už ďasná pomerne tvrdé a nie sú také poddajné. Často majú atypické korene a uloženie, čo súvisí s vývojom tvaru sánky človeka. Tá sa od dôb pravekých ľudí, ktorí častejšie žuli tuhšiu stravu a potrebovali silné zuby, výrazne zmenila. Tvárová časť a ústna dutina sa, naopak, vývojom zmenšili. Zuby sa však nezmenili, preto nemajú na rast dostatok miesta a často sa tzv. posúvajú alebo vyčnievajú oproti zvyšným zubom.

Celkový počet zubov u dospelého človeka môže byť rôzny. Často sa vôbec nevytvoria bočné horné rezáky alebo dolné črenové zuby. Naopak, u niekoho sa môžu vyskytnúť aj nadpočetné zuby. Neraz je navyše prostredný horný rezák alebo štvrté stoličky. Veľmi vzácne sa môže vyskytnúť aj úplná bezzubosť ako následok nevyvinutých zubov.

Ďalšie články k téme Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

 • Ako zabrániť zubnému kazu

  Ako zabrániť zubnému kazu

  · 3 minúty na prečítanie
  • zuby
  • zdravie

  Zubný kaz je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Správnou starostlivosť o zuby a ústnu dutinu mu však vieme efektívne predchádzať.

 • Zápach z úst trápi každého štvrtého človeka. Prečo vzniká?

  Zápach z úst trápi každého štvrtého človeka. Prečo vzniká?

  · 4 minúty na prečítanie
  • zdravie
  • zuby
  • trávenie
  • dýchacie cesty

  Zápach z úst dokáže poriadne znepríjemniť život. Skrýva sa za ním nesprávna zubná hygienam zlý pitný režim alebo aj závažnejší zdravotný problém.

 • Aj zuby potrebujú detox

  Aj zuby potrebujú detox

  · 3 minúty na prečítanie
  • detox
  • zuby

  Ideálne dvakrát do roka, minimálne však raz ročne je dobré zájsť na dentálnu hygienu a dopriať tak svojim zubom poriadnu „očistu“.

Redakcia Dr.Max