Ako rýchlo rastú vlasy?

10. 4. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Chcete si čo najrýchlejšie nechať dorásť vlasy alebo máte pocit, že vám vlasy narástli  prirýchlo? Zistite, ako rýchlo rastú vlasy a čo na ich rast vplýva.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako rýchlo rastú vlasy?

Fázy rastu vlasu

Ľudské vlasy rastú v priemere rýchlosťou približne 1,5 cm za mesiac a ich rast sa uskutočňuje v štyroch fázach. Celý cyklus trvá 2 až 6 rokov. Počas neho vlasy narastú, vypadajú a narastú opäť nové. Fázy sa pravidelne opakujú v tomto poradí:

  1. Rastová fáza (anagénna) – určuje dĺžku vlasov a trvá 2 – 4 roky u mužov a 3 – 6 rokov u žien. Vlasy rastú každých 28 dní o 1 cm a v normálnom prípade je v tejto fáze až 90 % folikulov.
  2. Prechodová fáza (katagénna) – trvá 2 až 3 týždne a ovplyvňuje asi 1 - 2 % vlasov. Rast vlasu sa spomaľuje.
  3. Pokojová fáza (telogénna) –  trvá cca 3 mesiace, starý vlas odpočíva a pod ním začínajú rásť nové vlasy. V tejto fáze sa nachádza okolo 10 – 15 % vlasov. Nový vlas postupne vytláča starý folikul na povrch, kde dochádza k vypadnutiu vlasu.
  4. Fáza vypadnutia vlasu (exogénna) – starší vlas vypadáva z pokožky hlavy a je nahradený novým vlasom.

Keďže tieto fázy prebiehajú pri vlasoch súčasne, za normálnych okolností sú vypadnuté vlasy dopĺňané priebežne, a tak tento proces nie je viditeľný.

Čo ovplyvňuje rýchlosť rastu vlasov?

Teraz už viete, že ak vám vlasy padajú alebo práve nerastú, nemusí isť nutne o problém pokožky. Navyše, vlasy po stranách a vzadu na hlave (najmä u mužov) majú tendenciu rásť najrýchlejšie, zatiaľ čo vlasy na vrchu rastú priemernou rýchlosťou. Mimo fáz života vlasu, sa celková rýchlosť rastu vlasov u jednotlivých ľudí líši v závislosti od viacerých faktorov:

žena si zapletá vlasy
  • vek – rast vlasov je zvyčajne najrýchlejší u tínedžerov, keď sa hormóny prudko zvyšujú. K spomaleniu dochádza u žien po menopauze, u mužov po 50. a 60. roku života;
  • strava –  vyvážená strava s dostatkom bielkovín, železa a živín podporí rýchlejší rast vlasov. Pre zdravie vlasov sú dôležité najmä biotín a vitamín E. Obsahujú ich ryby, vajcia, orechy a fazuľa;
  • zdravie – ochorenia štítnej žľazy, anémia a iné poruchy;
  • genetika –  podieľa sa na rýchlosti rastu vlasov z približne 90 %;
  • hormóny – najmä estrogén, výrazne ovplyvňujú rast vlasov. Počas tehotenstva, po pôrode alebo po vysadení antikoncepcie hormonálne zmeny často urýchľujú rast vlasov;
  • stres – dlhodobý stres urýchľuje spúšťanie pokojovej fázy vlasu, počas ktorej vypadávajú;
  • nesprávna starostlivosť o vlasy – tepelná úprava bez použitia termoochrany, časté nosenie gumičiek alebo čeleniek, ale aj príliš časté umývanie vlasov či česanie mokrých vlasov tvrdým hrebeňom;
  • ročné obdobie – na jeseň vlasy vstupujú do pokojovej fázy, a preto vypadávajú viac ako počas zvyšku roka; 
  • lieky – onkologické lieky, lieky na riedenie krvi alebo lieky na hladinu cholesterolu. 

Ako urýchliť rast vlasov?

Dopĺňajte vitamíny, minerály a ďalšie potrebné látky

Ako pri všetkom, aj tu hrajú dôležitú úlohu najmä vitamíny a minerály. Rast vlasov môžete urýchliť užívaním doplnkov s obsahom minerálov ako zinok, železo, vitamínu B7 - biotín, aminokyseliny metionín alebo kolagénu. Starajú sa o rast nových vlasových folikulov, tvorbu hemoglobínu a keratínu, posilnenie štruktúry vlasov a celkové zdravie vlasovej pokožky. 

Nemenej dôležité sú vitamíny A, C, D, E a B9, ktoré okrem iného posilňujú hydratáciu vlasovej pokožky, krvotvorbu a zlepšujú cirkuláciu krvi v oblasti folikulov. 

Doprajte si masáž vlasovej pokožky

Zdravá pokožka hlavy znamená zdravý rast vlasov. Vlasové vody alebo oleje s obsahom obsahom kofeínu, žihľavy, brezy alebo rozmarínu pôsobia na pokožku blahodárne a v kombinácii s masážou stimulujú rast folikulov. Raz za čas môžete použiť aj peeling určený na vlasovú pokožku. 

Používajte uterák z mikrovlákna

Po umytí vlasov si ich maximálne na päť minút zabaľte do turbana alebo uteráka z mikrovlákna, ktoré vlasy zbytočne neláme.  

Voľte správnu starostlivosť a masku na vlasy

Okrem vhodne zvoleného šampónu a kondicionéru vám prospeje aj zaradenie masky na vlasy do rutiny aspoň raz týždenne. 

Chráňte si vlasovú pokožku v lete

Aplikácia ochranných krémov pred slnkom nie je nevyhnutná len na pokožku tela. Pokožka hlavy je citlivá, a ak nenosíte klobúk, šiltovku či aspoň šatku, permanente ju vystavujete slnečnému žiareniu. Jej zakrytím sa vyhnete nielen nepríjemnému začervenaniu a hyperpigmentácii, ale aj poškodeniu vlasov. 

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora