Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

12. 8. 2020 · 5 minút na prečítanie

Keď je vonku dlho svetlo a navyše teplo, so zaspávaním bojujeme všetci. Aj bábätká si dávajú poriadne „načas“. V lete však buďte opatrní, aby ste neohrozili ich zdravie.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

 

Vedeli ste, že ideálna teplota na spánok detí je podľa pediatrov okolo 18 až 20 °C? V horúčavách, ktoré práve zažívame, však treba na ideálny stav zabudnúť a sústrediť sa zaistenie takých podmienok, aby sa dieťatko vyspalo čo najlepšie a zároveň bezpečne.

 

Zaujíma vás, či je vhodné používať v byte klímu?

Viete, ako dieťa vhodne obliecť a prečo by ste ho nemali nechávať spávať v kočíku bez pravidelnej kontroly? Viac sa dozviete z nasledujúceho článku.

SPÁLŇA NOVORODENCA

Oáza pokoja a oddychu. Presne tak by mal vyzerať priestor, v ktorom vaše bábätko sníva svoje sladké sny. V lete však môže byť jeho spánok narúšaný nepriaznivými okolitými vplyvmi, ako je vysoká svetelnosť, horúčava a ťažký vzduch. Nebojte sa preto túto miestnosť poriadne zatemniť – zatiahnite rolety alebo žalúzie, prípadne investujte do kvalitných zatemňovacích závesov. Tie oceníte najmä ráno, keď sa váš drobec nebude budiť okolo piatej v presvedčení, že nový deň sa práve začína :)

Dobrý spánok často závisí aj od programu, ktorý si s bábätkom cez deň pripravíte. Myslite na to, že žiaden extrém nie je dobrý – dieťa by nemalo byť príliš vyčerpané, no zároveň ak pobudne niekoľko hodín na čerstvom vzduchu, večer väčšinou zaspí pomerne rýchlo a bez väčších komplikácii. Dobrým tipom je  umiestniť postieľku na tmavé miesto a ďalej od okna, aby ste v prípade večerného vetrania predišli prievanu alebo prechladnutiu.

AKO VETRAŤ V LETE?

V čase najvyšších denných teplôt sa neodporúča vôbec otvárať okná. Jednak nevyvetráte a dovnútra sa zbytočne dostane horúci vzduch. Ako je to však s klímou? Je možné ju pri tak malom dieťatku používať? Podľa odborníkov je rozhodne bezpečnejšie vychladiť byt pomocou klímy, než novorodenca ponechať v horúcom a vlhkom priestore.

Rozhodne ho však nenechávajte v dosahu studeného vzduchu z klimatizačného zariadenia a dbajte na to, aby nastavená teplota nebola príliš nízka.

Výborným riešením je vychladiť byt ešte počas vášho pobytu vonku a večer využiť chladnejší vzduch na prirodzené vyvetranie cez otvorené okná. Ak máte doma ventilátor, postavte ho k oknu, aby fúkal horúci vzduch von z izby. Ten sa dá ochladiť aj pomocou ľadu – jednoducho namrazte ľadové kocky a nechajte ich rozpúšťať v nádobe. Vzduch v spálni bude o poznanie sviežejší.

BAVLNA JE ZÁKLAD

Aj matrac môže zhoršiť kvalitu spánku. Mnoho rodičov preferuje latexové matrace, pretože sú hypoalergénne, antibakteriálne a majú výborné ortopedické vlastnosti. Latexové jadro však napriek všetkým benefitom nie je príliš pružné, čo zvyšuje hrejivosť matraca. Počas leta je vhodné používať bavlnené plachty a ľahké prikrývky či spacie vaky z tohto materiálu. Hoci deka a paplón nie sú potrebné, myslite na to, že nadránom sa spravidla ochladzuje a odkopané dieťatko môže ľahko nachladnúť.

Letné oblečenie by malo byť vzdušné, prirodzene savé a bavlnené. Na spánok je ideálne voľnejšie body alebo košieľka, no rozhodne ho nenechávajte spať iba v plienke. Či je bábätku chladno, zistíte tak, že ho chytíte za krkom. Pokiaľ je toto miesto vlhké, je mu teplo a ak sa ešte nepotí, čoskoro sa začne. Studené ruky či nohy nie sú spoľahlivým ukazovateľom telesnej teploty. Opatrní buďte najmä pri kojení, kedy sa drobci zvyknú veľmi spotiť, čo sa potom prejaví napríklad v podobe nepríjemných potničiek.

 

SPÁNOK VONKU? ÁNO, ALE...

Obľúbený oddych počas prechádzky s kočíkom nemusíte vynechávať ani v lete. Myslite však na to, že vo vaničke kočíka sa môže teplota vyšplhať až na 50°C. Aj preto sa oplatí investovať do letnej striešky, ktorá je o čosi vzdušnejšia a obvykle býva svetlej farby, ktorá slnečné lúče nepriťahuje tak intenzívne, ako tmavé farby. V kočíku dávajte dieťatku čiapočku radšej dole – podporíte tak jeho prirodzenú termoreguláciu.

 

Ak chcete spiaceho potomka odstaviť niekde na balkóne alebo v záhrade, vždy hľadajte tienisté miesto a nezabudnite na ochranu proti hmyzu.

Ide o špeciálnu sieťku, ktorá spiace dieťa ochráni pred komármi, osami, včelami, pavúkmi či inými drobnými tvormi.

Nikdy však neprekrývajte kočík plienkou či inou látkou – k prehriatiu tak dochádza oveľa rýchlejšie a dieťatko nemá v kočiari dostatok čerstvého vzduchu. Pokiaľ ho chcete skryť pred slnkom, použite radšej montovaný slnečník.

ĎALŠIE TIPY NA KVALITNÝ SPÁNOK

Aby sa bábätko vyspalo doružova, hlavne ho príliš nebabušte. Prehriatie je rovnako nebezpečná záležitosť, ako prechladnutie. Ak sa vám v spánku spotí, môžete ho zľahka umyť navlhčeným uterákom a následne ho prezlečte do suchého oblečenia. Nenechávajte ho spať nahé, potenie by sa iba zhoršilo. Môžete ho však ochladzovať – pred odchodom do postele ho vždy okúpte vo vaničke. Krátky kúpeľ, sprchu či čľapkanie sa v lavóre môžete drobcovi dopriať aj niekoľkokrát denne. Určite sa poteší.

Pokiaľ máte doma veľmi teplo, „vykašlite“ sa na pečenie, varenie alebo zaváranie a nezapínajte sporák, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné. V lete sa dá predsa fungovať aj na ovocí, zelenine, šalátoch či studenej kuchyni. V neposlednom rade sa nesnažte obmedzovať nočné kojenie. Pomerne častou reakciou na teplo je, že sa bábätká cez deň hlásia o mliečko menej a vynahrádzajú si to pitím v noci. Skúste to s nimi prežiť a nezabúdajte na pravidelný pitný režim – tentokrát máme na mysli ten váš.

Ďalšie články k téme Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

  • Tak, ako je masáž príjemná pre dospelých, bábätká tiež dokážu oceniť vaše láskyplné dotyky. Masáže upevňujú vzájomné vzťahy a uľahčujú zvládanie plaču, bolesti či hnevu.
  • Ako večer rýchlo zaspať?

    Ako večer rýchlo zaspať?

    · 3 minúty na prečítanie
    Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?
  • Spánková terapia vám zmení život

    Spánková terapia vám zmení život

    · 4 minúty na prečítanie
    Prvý jarný deň je aj svetovým dňom zdravého spánku. To, aký je dôležitý, väčšinou zistíme, až keď zápasíme s jeho nedostatkom. Závisí od neho dobrá nálada, imunita i váha!
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora