Masáže bábätkám pomáhajú s trávením aj so spánkom

18. 8. 2020 · 5 minút na prečítanie

Tak, ako je masáž príjemná pre dospelých, bábätká tiež dokážu oceniť vaše láskyplné dotyky. Masáže upevňujú vzájomné vzťahy a uľahčujú zvládanie plaču, bolesti či hnevu.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Masáže bábätkám pomáhajú s trávením aj so spánkom

Je dokázané, že mamičky, ktoré svoje bábätko pravidelne masírujú, sú menej ohrozené popôrodnou depresiou. Pomáha tomu aj fakt, že sa počas tejto príjemnej činnosti dokážu lepšie naladiť na potreby a signály svojho dieťatka.

 

 

Zdravotných benefitov detských masáží je hneď niekoľko – prispievajú k lepšiemu spánku, sú účinné pri kolikách alebo iných bolestiach bruška, ba dokonca zohrávajú svoju úlohu pri posilňovaní imunitného systému. Poradia si s prerezávaním, problémami so zahlienením a sú nápomocné pri regulovaní zníženého či zvýšeného svalového tonusu. Viete, ako začať s masírovaním?

Prečo masírovať?

Okrem zdravotných prínosov, ktoré sme menovali vyššie, existuje ďalší, nemenej dôležitý argument, prečo je dobré bábätko od malička masírovať. Počas masáže sa totiž prehlbuje váš vzájomný vzťah, posilňujete dôveru bábätka vo vás ako rodiča a v neposlednom rade v ňom touto činnosťou vyvolávate množstvo pozitívnych emócií.

Masáž by mala byť časom, kedy ste obaja plne sústredení jeden na druhého. Vaša komunikácia nadobúda nový rozmer a do popredia sa dostáva zmyslové vnímanie, ktorým upevňujete vaše emocionálne puto. Okrem toho sa popri masírovaní naučíte rozoznávať širokú škálu signálov, ktoré vaše dieťa vysiela a vhodným spôsobom na ňu reagovať. Masírujte preto vždy s úsmevom, drobec vás bude veľmi rýchlo zrkadliť.

 

Kedy je vhodné začať?

Možno vás to prekvapí, no prvú masáž môžete vášmu bábätku dopriať už v pôrodnici. Väčšina rodičov začína okolo druhého až tretieho mesiaca života dieťaťa, keď už majú zaužívaný režim a vedia odhadnúť, kedy sa ich potomok cíti komfortne. Ak máte doma staršie dieťa a radi by ste masáž vyskúšali, nevešajte hlavu. Či má päť mesiacov alebo päť rokov, táto relaxačná technika môže byť príjemná pre každého.

 

U malých detí sa bežne stáva, že v istej fáze s vami začnú počas masáže bojovať – a to tradične v období, kedy lozia. Netrápte sa a skúste celý proces skrátiť na nevyhnutný čas, prípadne ho na pár dní vynechajte. Vyslovene sa masáž nesmie aplikovať u detí v akútnom stave choroby, pri zvýšenej teplote a pri kožných chorobách, otvorených a mokvajúcich ranách. Okrem mamičky si masážne techniky môže osvojiť aj otecko – je výborné, ak sa aj touto formou zapája do starostlivosti o bábätko hneď od jeho narodenia.

Čo budete potrebovať?

V prvom rade je potrebné venovať istý čas štúdiu, ako správne masáž praktizovať. Môžete využiť širokú ponuku inštruktážnych videí na internete, ktoré sú dnes veľmi spoľahlivé a prevedú vás krok po kroku celým postupom. K dispozícii máte tiež príručky, rady v časopisoch alebo na internete. Ak chcete mať stopercentnú istotu, že všetko robíte tak, ako sa má, prihláste sa na špeciálny kurz detských masáži, ktoré ponúkajú mnohé materské centrá alebo zdravotnícke zariadenia.

 

V druhom kroku si zaobstarajte kvalitný prírodný olej. Detská pokožka je mimoriadne citlivá, preto jej doprajte to najlepšie, čo vo svojom okolí nájdete. Dobrou voľbou je spoľahnúť sa na prípravky z lekárne, ktoré sú testované za oveľa prísnejších kritérií, než je to napríklad pri kozmetike z obchodu alebo drogérie. Olej si naneste do dlaní, trošku ho zohrejte a až potom priložte na pokožku bábätka. V prípade, že sa pri masáži zameriavate vyslovene na boľavé bruško, vyskúšajte špeciálny bylinný gél. Vďaka obsahu účinných zložiek, ako je fenikel, levanduľa, rasca, mäta či rumanček, si poradí s nadúvaním a tráviacimi ťažkosťami omnoho rýchlejšie.


Návod na domáci rituál

Vytvorte si doma príjemné prostredie, pustite si relaxačnú hudbu a dohliadnite, aby v miestnosti, kde sa budete masáži venovať, nebolo príliš chladno. Ideálna teplota je okolo 22 až 24 °C. Ak je bábätko ešte úplne malé, vhodné je striedať váš spev a prihováranie sa počas masáže, pričom stále udržiavate očný kontakt. Z vašej blízkosti odstráňte všetky rušivé elementy, ako je telefón, domáci miláčikovia alebo ďalšie osoby. Tento čas patrí len vám dvom.

Pohodlne sa usaďte a zabezpečte, aby vaše dieťatko ležalo na bezpečnej podložke. Môže to byť deka, posteľ, prebaľovací pult, ale aj vaše nohy. Bábätko vyzlečte donaha a nechajte ho, aby si na situáciu trochu zvyklo. Začínajte vždy spredu a počkajte, než sa uvoľní. Pohyby ťahajte od stredu tela smerom von, a to rytmicky, v jednom tempe. Každý ťah opakujte aspoň trikrát. Na telíčko nesmiete príliš tlačiť, no nemalo by ísť ani o hladkanie. Správnu intenzitu vám napovie vaša intuícia a dopomôže vám k nej aj prax. Nenechajte sa rozhodiť ani prípadnou „nehodou“, ktorá sa u vyzlečeného bábätka môže prihodiť. Pamätajte, že vaša neistota môže bábätko zbytočne rozrušiť, preto sa uvoľnite a nechajte veci prirodzene plynúť.

Pozor na tieto chyby

Základom úspechu je správne načasovanie. Niektoré detičky preferujú upokojujúce dotyky tesne pred spaním, iné si radšej vychutnávajú masáž počas dňa, keď ešte nebojujú s únavou. Okrem toho by ste nemali masírovať tesne po najedení, aby ste predišli grckaniu, no ani v čase, kedy môže byť váš drobec hladný.

Citlivo sledujte signály, ktoré k vám dieťa vysiela a masáž načasujte tak, aby boli spokojné obe strany. Dajte si pozor na ostré nechty alebo prstene, aby ste mu náhodou nechtiac neublížili. Vaše ruky by nemali byť príliš studené a všetky pohyby by ste mali vykonávať jemne, pokojne a plynulo. Ak spozorujte, že sa mu niečo vyslovene nepáči, nerobte to.

Ďalšie články k téme Masáže bábätkám pomáhajú s trávením aj so spánkom

  • Bolí vaše bábätko brucho?

    Bolí vaše bábätko brucho?

    · 4 minúty na prečítanie
    Každá mamička pozná aké je stresujúce, keď bábätko plače. Najhoršie je ak nevie, čo je príčinou tohto plaču.
  • Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

    Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

    · 5 minút na prečítanie
    Keď je vonku dlho svetlo a navyše teplo, so zaspávaním bojujeme všetci. Aj bábätká si dávajú poriadne „načas“. V lete však buďte opatrní, aby ste neohrozili ich zdravie.
  • Za tráviace ťažkosti sa nehanbite! Zverte sa odborníkom

    Za tráviace ťažkosti sa nehanbite! Zverte sa odborníkom

    · 4 minúty na prečítanie
    Tráviace ťažkosti môžu byť chúľavé, ale ak vás znepokojujú, je dôležité sa určite obrátiť na lekára. Ak sa vyskytne krv v stolici, je potrebné to riešiť okamžite.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora