Montessori - poznáte tento aktuálny trend?

14. 7. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Môže sa zdať, že Montessori je len ďalší módny výstrelok. Pravdou však je, že napriek opačným výchovným metódam, aké poznáme, dosahuje toto vzdelávanie výborné výsledky.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Montessori - poznáte tento aktuálny trend?

Deti sa v Montessori zariadeniach učia úplne iným spôsobom a napriek tomu (alebo práve preto) dosahujú rovnakú vedomostnú úroveň ako deti z bežných škôl a škôlok.

Ignorovaním striktných pravidiel a nekonečného memorovania, ktoré si zo školských lavíc pamätáme my, dosahuje Montessori systém - rozvíjanie schopností u každého jedného dieťaťa takou cestou, aby samé dokázalo objaviť, v čom je dobré a čo ho bude baviť aj v budúcnosti.

Pokiaľ vás to zaujalo a chceli by ste sa dozvedieť viac, čítajte ďalej.

HISTÓRIA MONTESSORI

Lekárka a pedagogička talianskeho pôvodu, Mária Montessoriová, uviedla tento alternatívny východno-vzdelávací program do praxe začiatkom dvadsiateho storočia. Na jeho základe viedla prvú škôlku, určenú pre sociálne slabšie deti vo veku do troch do šiestich rokov. Prioritnou snahou bolo odstrániť výchovné a vzdelávacie problémy a poskytnúť dostatok priestoru každému jednému „žiakovi“ – teda nepotláčať potreby jednotlivca na úkor kolektívu, ako to bolo zaužívané v klasických školách a škôlkach. Na Slovensku sa povedomie o Montessori výučbe objavilo až v deväťdesiatych rokov, no počet zariadení, ktoré vedú svojich zverencov týmto smerom, neustále rastie. Presný zoznam škôl a škôlok nájdete na http://www.montessori.sk .

ČO TO VLASTNE ZNAMENÁ?

Väčšina odborníkov sa zhoduje na názore, že práve detstvo je tým najdôležitejším životným obdobím. Všetky vedomosti a zručnosti, získané v tomto veku, silne formujú to, aký človek budete v dospelosti. Od tohto faktu sa odvíja celá Montessori pedagogika, ktorá zároveň tvrdí, že prirodzené vnímanie detí je v priamom rozpore s tradičným chápaním toho, čo by malo a nemalo robiť.

 

Montessori rodič rešpektuje vlastnú hlavu a povahu svojho potomka, ktorý je na ňom síce závislý, no v istom zmysle potrebuje mať pocit voľnosti a slobodnej voľby, aby dokázal spoznávať svet a učiť sa na vlastných zážitkoch.

Tento princíp výchovy je tak prirodzený, že ho automaticky aspoň čiastočne aplikuje väčšina rodičov. Dokonca je veľmi pravdepodobné, že vy sami doma používate hračky, označené slovkom Montessori, a ani o tom neviete. Edukatívne tabule, ktoré poskytujú viacero možností riešenia zadaných úloh alebo praktické schodíky, vďaka ktorým sa dieťa ľahšie dostane k umývadlu či kuchynskej linke, dnes obsahuje takmer každá domácnosť.

 

ZÁKLADNÉ PRINCÍPY

Pomôž mi, aby som to dokázal sám. Tak by sa dala stručne zhrnúť hlavná myšlienka, na ktorej je Montessori výchova postavená. Dieťa je pokladané za dobrú osobnosť, ktorú by dospelí v jeho okolí mali podporovať v činnostiach, ktoré vykonáva pre svoje vlastné uspokojenie a nie na príkaz.

Základné princípy sa dajú zhrnúť do niekoľkých pravidiel:

 

•           Podpora činnosti dieťaťa

•           Bez trestov a napomínania

•           Bez nátlaku a autoritatívneho postoja

•           Učenie s pomôckami zodpovedajúcimi veku a psychickému

             vývoju  dieťaťa

•           Podpora uznaním, ale bez motivácie chválenia

•           Posilňovanie zdravého sebavedomia a sebadôvery dieťaťa

•           Podpora pocitu bezpečia dieťaťa

•           Dieťaťu je poskytnutá sloboda len vtedy, keď je schopné patrične s ňou               naložiť

•           Dieťa samo prispieva k forme svojho vzdelania

•           Ponuka možnosti voľby pomôcok, materiálov aj pracovného miesta

•           Pochopenie vlastných chýb ako nutnosti prehlbovania vedomostí

TIPY NA LETNÉ MONTESSORI U VÁS DOMA

Ak vás tento koncept zaujal a radi by ste si ho vyskúšali v praxi, niet lepšieho obdobia na spoločné hry s deťmi, než práve v lete. Maľovanie vodou poteší nielen drobcov, ale aj ich mamy. Väčšina umeleckých pokusov malých maliarov sa končí farebnými odtlačkami od farby alebo kriedy po celom byte – využite preto tabuľu oveľa zaujímavejším spôsobom. Dajte deťom vodu a nechajte ich kresliť. Môžete im tiež predkresliť rôzne tvary, ktoré budú vodou vypĺňať tak, aby nepoškodili obrysy.

 

Ďalším skvelým nápadom je záhradkárčenie. Deti si vďaka nemu zlepšujú jemnú motoriku, trpezlivosť a zároveň vždy spoznávajú niečo nové. Zapojte ich do celého procesu cez sadenie, polievanie až po zber vašej spoločnej úrody. Vyskúšať to môžete aj v prípade, že nemáte dom so záhradou. Na balkóne je dostatok miesta, aby sa tam zmestil jeden či viac kvetinárov na bylinky a kvety. Prajeme veselú zábavu!

Ďalšie články k téme Montessori - poznáte tento aktuálny trend?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora