Ako sa starať o psa v zime a chladnom počasí?

20. 11. 2023 · 8 minút na prečítanie

Viete, ako vášho psa správne chrániť pred chladom, aby bol aj v zime v bezpečí a pohodlí? Poradíme vám zopár tipov na správnu starostlivosť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako sa starať o psa v zime a chladnom počasí?

Blížiaca sa zima a nízke teploty sú výzvou nielen pre nás ľudí, ale aj pre našich štvornohých miláčikov. Viete, ako vášho psa správne chrániť pred chladom, aby bol aj v tomto období v bezpečí a pohodlí? Poradíme vám zopár tipov.

Starostlivosť o psa by mala podliehať ročným obdobiam a podmienkam, v akých psík žije. Preto by sme s príchodom zimného počasia mali upraviť našu každodennú rutinu a urobiť niekoľko potrebných opatrení. Nie je to však nič zložité, ani finančne náročné. Pozrite si naše odporúčania. 

Termoregulácia u psa

Proces termoregulácie zabezpečuje udržiavanie konštantnej telesnej teploty tela. To je podmienka pre optimálne fungovanie mnohých telesných funkcií. Normálna telesná teplota psa sa pohybuje v rozmedzí 37 až 39 stupňov Celzia, teda je trochu vyššia ako u ľudí. Nie je preto náhoda, že psíky dokážu skvelo zahriať svojich pánov. 

Správnej termoregulácii psa pomáha niekoľko mechanizmov na ochladzovanie či zahrievanie tela psa. Medzi ne patria:

  • ochladzovanie dychom – najmä v horúcom počasí,
  • potenie – len obmedzene prostredníctvom vankúšikov labiek,
  • termoregulačné správanie – vyhľadávanie tieňa, líhanie si na chladné miesta či naopak líhanie si na slnko a vyhľadávanie tepla,
  • tepelná izolácia – túto funkciu plní srsť, ktorá môže mať u niektorých plemien podsadu. 

Napriek tomu niekedy tieto mechanizmy nepostačujú na dostatočné ochladenie či zahriatie a musí pomôcť človek. V prípade chladného počasia treba zabezpečiť dostatočnú tepelnú izoláciu, aby sme zabránili riziku podchladenia.

Pes v zime: Správna starostlivosť

Starostlivosť o psa v zime by sa mala odvíjať v prvom rade od toho, ako a kde zviera žije. Je veľký rozdiel, či je pes celoročne vonku v búde, alebo s nami žije v teple vyhrievaného bytu či domu.

Pes žijúci vonku
Psík, ktorý žije celoročne na záhrade, je zvyknutý na zmeny teplôt aj na náročnejšie podmienky. Napriek tomu treba podniknúť niekoľko opatrení, aby zimu komfortne zvládol:

Zateplená búda

Na zimu treba búdu dostatočne izolovať a zabezpečiť vchod napríklad závesom či dekou. Vnútro búdy vyplňte podstielkou (napr. slamou či drevitou vlnou), prípadne opatrite matracom a dekami. Pes si tak môže vnútri vytvoriť dostatok vlastného tepla. Dnes už je možné dostať aj búdy vyhrievané pomocou infravykurovania.

Možnosť úkrytu
Aj keď pes žije celoročne vonku, mal by mať v prípade horších podmienok (silné mrazy, dážď či fujavica) možnosť skryť sa vnútri. Dôležité je to najmä v prípade šteniat a starších psov, ktoré zimu zvládajú horšie. Vytvorte chlpáčovi útočisko v chladnejších miestnostiach, ako sú garáž, pivnica či chodba. 

Zvýšenie kŕmnej dávky
Pes žijúci vonku by mal na zimu mierne pribrať na váhe (1 – 2 kg) a obaliť sa tukom pre lepšiu tepelnú izoláciu. Zároveň v zime potrebuje viac energie na to, aby sa dokázal zahriať. Je preto potrebné mierne zvýšiť kŕmnu dávku (až o 15 %) a pridať viac kvalitných tukov. Skúste mu do stravy primiešať napr. lososový olej.

Kontrola vody
V zime sa potreba príjmu tekutín automaticky znižuje, no napriek tomu pes potrebuje mať pravidelný prístup k vode. Kontrolujte preto, či voda v miske nezamrzla a psovi ju podávajte vlažnú. Ak pes vodu úplne odmieta, skúste mu ju pridať do granúl či konzervy, prípadne siahnite po mäsovom vývare. 

Pes žijúci v byte
Chlpáč žijúci v interiéri to má na prvý dojem v zime jednoduchšie, no na druhej strane na chlad nie je zvyknutý. Pri pobyte vonku ho preto treba chrániť o čosi viac:

Teplý peliešok 
Aj napriek kúreniu teplota v byte v zime klesne, preto psovi zabezpečte teplý peliešok. Doprajte mu deku či koberček, na ktorom sa môže zahriať. Mnoho psov vyhľadáva blízkosť radiátora či podlahového kúrenia, preto psíkovi umožnite, aby sa takto mohol zohriať. 

Oblečenie pre psa 
Keď teploty klesnú pod približne 10 stupňov Celzia, je načase vytiahnuť oblečenie pre psa v podobe kabátika či svetra. Týka sa to najmä krátkosrstých plemien, ktoré nemajú podsadu a teda dostatočnú tepelnú izoláciu. Na trhu dnes nájdete mnoho oblečkov od pletených, cez flísové, až po páperové. Vhodné je, keď sú nepremokavé a obsahujú reflexné prvky.  

Ochrana labiek 
Zamrznuté, posypané či posolené chodníky vystavujú labky riziku podráždenia a vysušenia. Po prechádzke preto psíkovi opláchnite nohy teplou vodou. Vhodné je tiež pravidelne ich natierať krémom určeným na labky, ktorý ich zvhlčí a ochráni. Pri dlhodobom pohybe po snehu a ľade môžete psovi obuť aj špeciálne topánky, ktoré labky ochránia a navyše sú protišmykové. 

Kratšie venčenie 
Zimnému počasiu treba prispôsobiť aj venčenie. Odporúča sa zaradiť kratšie, no častejšie prechádzky, ideálne po povrchu, ktorý nie je posypaný soľou. Keďže času na venčenie je v zime kvôli kratším dňom menej, odporúčame využiť aj psie výbehy. Psík sa za krátky čas prebehne a socializuje. 

Extra výživa 
Nie je potrebné meniť zloženie stravy, no vhodné je prispôsobiť kŕmnu dávku. V zime totiž pes potrebuje až o 10 – 15 % viac energie na zahriatie organizmu. Ak však žije výhradne v interiéri a je menej aktívny ako po zvyšok roka, dávku nezvyšujte. Do stravy tiež môžete zaradiť vitamíny na podporu imunity, napríklad Canvit Immuno, Alavis Multivitamin či lososový olej.


Venujte v najbližších mesiacoch väčšiu pozornosť pohodliu a zdraviu vášho štvornohého kamoša a užite si spolu zimu na maximum. 


Ďalšie články k téme Ako sa starať o psa v zime a chladnom počasí?

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

    Tipy, ako sa pripraviť na cestovanie so psom

    · 6 minút na prečítanie
    Leto je tu a s ním aj šanca objavovať nové miesta s vaším štvornohým miláčikom. Ako sa na cestovanie pripraviť, aby bolo potešením pre vás aj vášho psa?
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora